Alçıpan güzel Ark Türleri (210+ Fotoğraflar): Kendin yap iç tasarım

Antik dönem mimarları sıklıkla kemer kullanıyordu. Babil'deki tanrıça Ishtar'ın kapısının görkemli portalı, kemerli geçitler ve Roma ve Yunanistan'ın takviye kemerleri günümüze kadar gelmiştir. Bu form ideal olarak monte edilmiş yapıları destekler. Geçmişe zıt olarak, alçıpan kemeri dekoratif bir işleve sahiptir. İç mekanı ne kadar çabuk değiştirebilir ve dekore edebilirsiniz?

İçerik:

Özellikler ve çeşitli iç kemerler

Alçıpan konstrüksiyonların yardımıyla odaların görünümünü, boyutlarını, odaya “havanın içeri girmesini”, gereksiz kapıları ve duvarları nasıl hızla çıkarabildiğiniz bizim için ilginçtir. Yapıları hangi fonksiyonlar yapar:

  • büyük odaları imar etmek için;
  • kapıyı dekore etmek;
  • iki odayı birleştirmek için;
  • görsel olarak tavanları yükseltin ve iç kısımlara “yumuşaklık” ekleyin;
  • kör seçenekler dekoratif elemanların zeminini oluşturur.

Alçıpan güzel Ark Türleri (210+ Fotoğraflar): Kendin yap iç tasarım

Odada "hava bırak"

Kapı, mobilyaların rahat bir şekilde yerleştirilmesini zorlaştırır veya rahat bir harekete müdahale ederse, kemerli geçit oda için bir seçenek haline gelir.

Farklı yönlere giden başlıca kemer formları:

şekil stil
kapı Doğrudan form katı bir zerafet verir. Giriş çerçevesinin dekoratif elemanlarının yapılması ve odanın değiştirilmesi görevi yapılması yeterlidir.
Roma Tarihsel olarak, klasik versiyon yüksek tavan yüksekliği gerektirir. Yarım daire şekli temel unsurlarla tamamlanır: sütunlar, büyük harfli yarı sütunlar, çubuklar.
Tayland Asimetrik formu farklılaştırır. Bir tarafı düz kalır, ikincisi plastik bir forma sahiptir: yarım daire biçimli, eliptik, farklı raflar ve küçük açıklıklar.
İngilizce (İngiliz) Arkın lakonik, kesik yayı, bu iç ortamın soyluluğunun altını çizer. Modern stile karşılık gelir. Köşeler klasik seslerle dekore edilmiştir.
elips Bir yarım daire şeklindeki farklı formlar, oval odayı değiştirir. Küçük yükseklikteki odalarda kullanılır. Bu form görsel olarak tavanı yükseltir.
Rusça (Slav) Dikdörtgen şekil üst kısımda küçük yuvarlak köşelere sahiptir. Portal, boyalı veya oyulmuş geniş levhalarla süslenmiştir.
travers Kapıyı bağlamak için en iyi yol (çift olabilir) ve kemerli bir açıklıktır. Ana kısım, iç tasarımına uygun olması gereken oluklu cam veya vitray desen ile dekore edilmiştir.
yamuk Hızlı kemer seçeneği. Dekoratif elemanlar geçidin veya girişin üst köşelerinde kapalıdır.
Asimetrik şekilli Tay dili

Asimetrik şekilli Tay dili

menüye dön ↑

Dekorasyon malzemeleri ve renkler

Öğe evrenseldir: farklı dekoratif malzemeler kullanabilirsiniz. Tesisin genel dekorasyonuna bağlı olarak, renkli boya, dokulu sıva, duvar kağıdı, ahşap, bitmiş dekoratif paneller (MDF), sıva (sıva, poliüretan), doğal ve suni taş kullanılmıştır.

Evinizde ahşap kemer

Evinizde ahşap kemer

Atanan işlevlere bağlı olarak, kemer duvarların renginde dekore edilmiştir veya “iç mekan” rengi haline gelir. İşaret vurgusu oluşturmak için daha koyu ton veya parlak renk olabilir.

Oturma odasında kemere odaklanın

Oturma odasında kemere odaklanın

Alçıpan üzerinde İyi yapıştırılmış ve yukarıda listelenen seçeneklere uygulanır. Tüm yapının doğru montajı, bu işlerin üretim kolaylığını sağlar. Dekoratif malzemeleri mükemmel bir şekilde dekore etmek için alçıpan astarlanır, yapı karışımları uygulanır.

Taş malzemeden mamul kemer

Taş malzemeden mamul kemer

menüye dön ↑

Farklı odaların bağlantısı

Açık alanlar için moda popülerlik kazanıyor. Dairelerin sahipleri, evlerin duvarlarını acımasızca temizliyor. Bundan sonra, soru odayı işlevsel bölgelere nasıl ayıracağınız?

menüye dön ↑

Salon + koridor

Arasındaki kemerin dekorasyonu oturma odası ve koridor odaya zerafet veya klasik temel bir dokunuş verir. Mülkiyet, radikal bir şekilde görünümünü değiştirir. Görüntü için pahalı ahşap, doğal taş kullanmak gerekli değildir.

Salon ve koridor arasında mükemmel çözüm

Salon ve koridor arasında mükemmel çözüm

Şu anda, inşaat şirketleri gerçek malzemeleri taklit eden duvar kağıdı, yapay taş üretmektedir. Basit seçenekler, seçilen herhangi bir stili yenmenize yardımcı olur. Sahipleri en az miktarda finansal yatırım kullanır. İki odanın renklerini ve mimari stillerini dekore etmek uyum içinde olmalıdır.

Salon ve koridor arasındaki geçidin görünümü

Salon ve koridor arasındaki "portalı" görüntüleyin

Tavanı dekore etmek için çok katlı alçıpan konstrüksiyonlar (gergi tavanlar dahil) kullanılırsa, kemerli açıklık yapının alt seviyesinden yerleştirilir.

menüye dön ↑

Oturma odası + mutfak

Bu odalar arasındaki kemerler dekoratif ve faydacı bir işleve sahiptir: açıklığı dekore eder, imar sınırlarını tanımlar, hareketi kolaylaştırır, rasyonel bir şekilde yemek odası grubunu, çalışma birimini ve dinlenme yerini yerleştirmelerini sağlar.

Salon ve mutfak arasında dekoratif

Salon ve mutfak arasında dekoratif

Rahat, şık, ama aynı zamanda problemli birleşme: Mutfak alanına güçlü bir başlık takmazsanız, tüm kokuları ortak odaya yayar.

Odalar arasındaki boşluk için

Odalar arasındaki boşluk için

Farklı fonksiyonlara sahip iki odayı görsel olarak birleştirmek için, benzer şekilde birkaç kemer oluştururlar (boyut olarak farklı olabilirler). Onların güzelliği sütunlar, pilastörler, pilonlar ile vurgulanır. Klasik ve neoklasik tarzlar kullanılıyorsa, alçı kalıplama uygun olacaktır. Stiller için ana kaplamaya göre 2-3 ton daha doygun (daha koyu, daha parlak) malzeme ile dekore edilmiş yeterli miktarda lakonik seçenek vardır.

Yenmek için harika bir fırsat bar sayacıhangi iki odayı birleştirir. Tasarım gözlük ve tabaklar için raflara sahiptir. Rafın tabanı, mutfak eşyalarını ve gereçleri saklamak için ek bir yer haline gelir.

İki odayı birleştiren bar tezgahı

İki odayı birleştiren bar tezgahı

menüye dön ↑

Koridor + mutfak

Oda artırmak için Seçenek. Böyle bir dernek, rasyonel olarak çalışmanızı organize etmenize olanak sağlar. küçük mutfaklar. Kemer, çalışma yüzeyini sürdüren ve mutfak eşyaları için ek bir depolama alanı haline gelen masaya bağlanır.

Alan artırma seçeneği

Alan artırma seçeneği

Önceki versiyona gelince, iyi yıkanan ve kokuları emmeyen, kullanımı kolay malzemeler seçmek gerekir: plastik paneller, taş (doğal ve yapay), yıkama, vinil duvar kağıdımetal elemanlar.

Kullanılacak malzemeleri seçin

Kullanılacak malzemeleri seçin

Mutfak mobilyaları diğerlerinden daha hızlıdır, başarısız olur (çok yoğun şekilde işletilmektedir) ve bu tür eşyaların modası sürekli değişmektedir. Alçıpan kemerler daha uzun vadeli tasarımlar. Karmaşık elemanlar kullanmayın: yaldızlı sıva, metal dövme, vitray. Her yöne değiller.

Karmaşık öğe seçmeyin

Karmaşık öğe seçmeyin

Mutfak lezzetlerinin hayranları ve hazırlıkları, pişirme sırasında indirilen panjurların üstüne sabitlenebilir. Bu nedenle, koku diğer odalara girmez.

Kapı yerine sürgülü tasarım

Kapı yerine sürgülü tasarım

Mutfağın cephelerine uygun bir temel renk seçin - odaların ahenkli ve şık bir şekilde birbirine bağlanması garanti edilir.

Mutfağı diğer odalarla bir araya getirmeye karar vermiş olanlar için mükemmel temizlikte tutulmalıdır, çünkü yıkanmamış bulaşık ve kirli çalışma masaları tüm iç mekan için bir dekorasyon olmayacak, farklı odalardan bakılacaktır.

Odaları birleştirirken tüm nüansları düşünün

Odaları birleştirirken tüm nüansları düşünün

menüye dön ↑

Balkonlu bir oturma odasını birleştirmek

Böyle bir birleşim odayı 3 m²'ye çıkarır. Alt pencere birimi sökülemediğinden (teknik denetimin gerekliliği), dövülebilir: kemer yapın ve pencere pervazının yerine dekoratif bir masa üstü yerleştirin.

Mekanı artırmak için ilginç tasarım çözümü

Mekanı artırmak için ilginç tasarım çözümü

Neden başvuru Odalar arasında yumuşak bir geçiş sağlar. Bu durumda, balkon bloğunun ısıtılması yapılır, çift camlı pencereler kurulur, elektrikli ısıtma yapılır (zeminler veya elektrikli konvektörler). Bu oda bir çalışma, çocuk oyun odası, samimi bir rahatlama yeri, çay içmek veya en sevdiğiniz aletlerle yalnızlık düzenlemek için kullanılır.

Okumak için rahat bir yer

Okumak için rahat bir yer

menüye dön ↑

Yatak Odası + Loggia

Standart bir dairede ayrı bir ofis düzenlemek zordur. birlik yatak odaları loggia ile bir çalışma alanı düzenlemenizi sağlar. Bir yandan, odayı ısıtmak için bir balkondan daha az çaba harcanmaktadır. Öte yandan, çalışan mini bölgeye kolay erişim vardır. Üçüncü avantaj, odanın doğal aydınlatmasının iyileştirilmesidir.

Çalışma alanı bulunan yatak odası

Çalışma alanı bulunan yatak odası

aşıklar renkleri bir kış bahçesi düzenleyin. Sıcaklık rejimini elektrikli ısıtma ile düzenleyerek, tropik bitkiler veya daha soğuk “hava koşullarına” dayanan çiçekler için koşullar sağlanmıştır.

Balkonda bir kış bahçesi düzenleyin

Balkonda bir kış bahçesi düzenleyin

Avantaj: Standart ölçüye 3.8 ila 7 m² arasında ilave alan eklenebilir. Balkonlardan farklı olarak, dairelerin yaşam alanına loggias dahildir, bu nedenle merkezi ısıtma iletişimi bu odalara döşenebilir.

Aynı odada iş ve rekreasyon alanı

Aynı odada iş ve rekreasyon alanı

Dinlenme odasında bir kapıya sahip olmalısın. Huzur ve iyi dinlenme sağlar. Ama iç kemerin içine girebilirsin. Sağır bir başlık kullanın. Dekoratif eşyaları barındırabilir: vazolar, resimler, favori hediyelik eşyalar.
menüye dön ↑

Tuvalet + banyo

Şaşırmayın. Genellikle, bu odalar arasındaki duvarı sökerek, sahipleri acele ettiklerini anlarlar. Tavandan başlayan ve duvara giden bir yarı işaret havalandırma kanallarını ve borularını, spot lambaları ve diğer demirbaşlıklar için elektrik kablolarını gizlemeye yardımcı olur.

Alanın ayrılması yanılsamasını yaratır ve fazla yer kaplamaz. Aynı büyüklükte bir rafla ve 1 - 1.2 m yüksekliğinde 20 cm genişliğe kadar eklenebilir, banyo malzemeleri ve dekoratif objeler (heykelcikler, mumlar) yerleştirmek için kullanılır.

Bir kemer ile banyo iç Fas tarzı

Bir kemer ile banyo iç Fas tarzı

menüye dön ↑

Koridor

Koridorların eksikliklerini düzeltmeniz gerekirse, kemerler maskeleme elemanları olarak işlev görür.Duvarların üzerindeki pilasterlerle bağlanmış tavanın altında eşit bir şekilde yer alan dar koridorların parametrelerini değiştirir. Onları rahatlatır ve yakın bir koridor hissini ortadan kaldırır. Kemerli oda açıklıkları tavanı "arttırır".

Klasik tarzda pilasterlerle kemer

Klasik tarzda pilasterlerle kemer

Geçici faydaları vurgularız. Alçıpan montajı bu elemanın inşaatında diğer malzemelerden daha hızlıdır: tuğla, gaz bloğu, vb.

En hızlı alçıpan montajı

En hızlı alçıpan montajı

menüye dön ↑

Uzayın bölünmesi

Çoğunlukla kırma bölümleri, sahipleri boş bir odada kaybolur. Tasarımcılar bunu psikolojik bakış açısıyla açıklar: bir insan hayatının farklı dönemlerini organize etmek için bölgelere ayırmaya ihtiyaç duyar: yemek, dinlenmek, arkadaşlarla sosyalleşmek, hobiler, iş, yaratıcılık. Kemerler, rahat yaşamın bu tür köşelerini belirleme seçeneği haline geliyor.

Bağlantılı geniş alanlarda imar yapın.

Bağlantılı geniş alanlarda imar yapın.

Farklı döşemeleri kullanarak fonksiyonel alanları belirlemek, alçıpan konstrüksiyon, duvarları boyamak, ancak kemerler, ayırma birleştirme seçeneğidir. Yumuşak geçişler yaratırlar, gözleri tahriş etmezler, odanın dekorasyonu olan temel unsurlardan dikkatleri dağıtmazlar. Fakat daha önemlisi, binlerce yıldan beri kullanıldıkları ve hayatımızın genetik hafızasına gömüldüklerinden tarif edilemez bir rahatlık yaratıyorlar.

Zemini kullanarak vurgulanan alanlar

Zemini kullanarak vurgulanan alanlar

menüye dön ↑

Dekoratif unsurları vurgular

Dekoratif parçalar için (vazolar, koleksiyon eşyaları, hediyelik eşyalar) dikey kısımlarda, aydınlatmalı raflar veya nişler oluşturur. Dekoratif objelerin çekiciliğini vurgular ve yumuşak bir arka plan aydınlatması oluşturur. Antika fayanslar, zarif oymalı ahşap paneller veya metal dövme yerlerine yerleştirilirse, raflar başlı başına bir dekorasyon haline gelir.

Işık ile oturma odasında kemer

Işık ile oturma odasında kemer

menüye dön ↑

Spot ve dekoratif ışıklarla bağlantı

Kemer fantastik bir ışık kaynağına dönüştürülebilir. Bu tür yapılar için sabit nokta, sarkıt lambalar veya LED şerit vardır. Bar, dekoratif elemanlar, tüm oda için ek aydınlatma sağlarlar. Aynı zamanda, gözleri tahriş etmezler ve “yumuşak” bir parıltı yaratmazlar.

Mutfakta ve oturma odasında barlar için lambalar

Mutfakta ve oturma odasında barlar için lambalar

Kemerler - tarihsel ve antik bir öğe farklı şekillerde olabilir, olağandışı işlevler yerine getirebilir, ancak kesinlikle iç mekana yeni zarif, işlevsel veya stilist notlar getirir.

Odaları kişiselleştirmek için çeşitli şekiller

Odaları kişiselleştirmek için çeşitli şekiller

Alçıpan Kemerler

İç tasarım

Avatar

Ben sadece eğitimle değil, aynı zamanda duşta da tasarımcıyım. Güzellik ve rahatlık yaratmayı severim. Tavsiyem, tasarımın modern yönlerini anlamanıza ve çevrenizde şık bir iç mekan oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn