Dekoratif kirişli ahşap tavan: 165+ (Fotoğraf) tasarım ve dekorasyon

Ahşap kirişli tavan eski apartmanda veya alçak inşaatlarda bulunur. Beton döşemelere kıyasla, bu tavanların farklı fikirler için geniş bir kapsamı var, her stile uygun. Tavan türünü ve aşağıda yazımızdan öğreneceğiniz geri kalanı belirleyin.

Bu makalenin içeriği:

Tavan işlevselliği

ahşap ev Yapıların örtüşmesi gerekir. Sahip, onları doğal bir şekilde bırakabilir veya odanın tarzını alabilir. Sıkı bir stilin oda imar ile birleştirileceği bireysel bir proje yapabilirsiniz. Kirişler, düzen hatalarını veya mühendislik iletişimlerini maskeleyebilir. Dekorun geri kalanını monte etmek için temel olarak kullanılabilirler (fikstürler, plazma, kurutulmuş otlar).

Eski ve eski evlerde bulunan ahşap kirişli tavanlar

Eski ve eski evlerde bulunan ahşap kirişli tavanlar

Kiriş yapıları uzay bölgelerinde kullanılabilir.

Bunu yapmak için aşağıdaki çözümleri kullanabilirsiniz:
 • iki bölge arasına etkileyici bir ışın yerleştirin;
 • çubuğu tavan yüzeyinin altına yerleştirerek alan miktarını artırmak;
 • ürünleri zıt duvarlara sabitleyerek alanı görsel olarak genişletmek;
 • duvarın geniş yüzeyine paralel kirişler yerleştirerek odayı genişletmek;
 • malzemeyi zıt duvarlara sabitleyerek tavanı azaltmak;
 • kirişleri tavan arası, eğimli tavan yapınız, tavan ile aynı renk tonuna boyayınız.

Senin için ilginç olacak:İNCELEME: Salondaki alçıpan tavan: 80+ Gerçek bir tasarım ve lüks şöleninin fotoğrafları

menüye dön ↑

Kaplama malzemeleri için gereklilikler

Ahşap bir evin tavanı, tasarım özellikleri ile karakterize edilir, hafif bir döşeme ve kirişli tavan konstrüksiyonu olarak hizmet eder. Kirişler arasında boşluk ısı yalıtımı ile doldurulur.

Modern tarzı

Modern tarzı

Tavan kaplaması hafif olmalı, ses yalıtımı sağlamalı ve ısıyı korumalıdır.

Kaplama malzemeleri için ana seçim kriterleri şunlardır:
 • dayanıklılık;
 • emniyet. Güvenilirlik ve dayanıklılığa ek olarak, seçilen cila ısıtıldığında bile zararlı maddeler yaymamalı, yangın güvenliği standartlarına uymalıdır;
 • dış tasarım. Malzemeler duvarlarla birleştirilmeli, genel bir tasarım yaratılmalı, odaya çekicilik, rahatlık kazandırılmalıdır.

Tavan yapısında optimum hava sirkülasyonu sağlayabilecek doğal malzemeler seçmek daha iyidir.

menüye dön ↑

Hazırlık işi

Tavan yüzeyinin hazırlanmasını önleyin, yapısal parçaların antiseptik işlemlerini gerçekleştirin. Yüksek nemde (in banyoüzerinde mutfak veya içinde banyo) ayrıca nem geçirmez bileşimler koyun.

Kır evi geniş oturma odası

Kır evi geniş oturma odası

Ayrıca ahşabın yanmayı önleyen bileşiklerle emprenye edildiği yangına dayanımı da hatırlamanız gerekir. Ek işlem hizmet ömrünü uzatacak, son işlem elemanlarının deformasyonunu önleyecektir.

Antiseptik yoksa, ahşap, yüzeyi koruyacak olan madencilik (madeni yağ) ile emprenye edilebilir. Çatının yakınındaki tavan için, sızdırmazlık nedeniyle buhar bariyeri olarak plastik film uygun değildir.

Sonuç olarak, sıvının birikmesini sağlayan bir sera etkisi vardır. Bu, yalıtım özelliklerinin tahrip olmasına, ahşaba zarar gelmesine yol açacaktır.

Folyo kaplı kaplamalı plastik folyo, yalıtım ile folyo ile dışa bağlanmış, yalıtım arasında 1-2 cm boşluk bırakılmalıdır.

Kurulu
Kurulumdaki hataları ortadan kaldırmak için, Izospan'ı kullanmak, film şeritlerindeki eklemlerin sıkılığını izlemek için daha iyidir. Bunu yapmak için derzlerin üzerindeki yerini belirleyerek geniş bant kullanın.
Yüksek teknoloji tarzı

Yüksek teknoloji tarzı

Senin için ilginç olacak: GENEL BAKIŞ: Odadaki tavan (310 + Fotoğraf): Kaliteli ve şık. Sadece kazan-kazan seçenekleri

menüye dön ↑

ısınma

Kaplama yapılmadan önce, farklı ısı yalıtım malzemelerinin kullanıldığı tavan yüzeyini ısıtmak gerekir. Yalıtım cildin altına yerleştirildiğinde, tavan arasında veya evin içinde ısıtma yapılır.

Ek olarak, inşaat işlerinde yapılmayan diğer iletişimler kablolama yapılır.

menüye dön ↑

kenar

Döşeme kirişlerinin rolünde sıklıkla kullanılan 15 * 15 veya 15 * 20 ahşap bölüm, 15 * 10, 5 * 15 cm dikişli tahtalar Bu tür malzemeler, farklı kaplamalardan ciltlenebilmenizi sağlayan uygun mukavemet sağlar.

Örtüşmeler tavan arasında olabilir, zeminde. İlk durumda, yalıtım döşenmelidir. Katmanlar arası örtüşmeler ısıtmalı odaları böldüğü için ses yalıtımı gerektirir. Isı yalıtım göstergeli bazalt veya mineral yünlerden üretilmiştir.

İzolasyonun sıvı sızıntısına karşı korunması, ıslak buharlaşma buhar ve su yalıtımı ile sağlanır. Aynı zamanda nonwoven hammaddeden özel filmler kullanın.

Bu teknolojiye göre üst üste gelen cihaz, seçilen dekoratif kaplamadan bağımsız olarak neme, deformasyona, yoğuşmaya karşı korur. Malzeme iki yöntemden biriyle sarılıyor: kirişleri gizleyerek, bunları işlemenin altında tamamen dikerek ya da dekorasyon parçaları olarak kullanarak.
Yalıtım, kirişler arasına dibi doldururken, ses yalıtım, buhar bariyerinin alt kısmına bir son işlem tavan ile sarılıyor.

Su yalıtım membranının üstüne, tavan arasına veya üst kata yerleştirilir. Bu teknoloji, yerden tasarruf etmeniz gerekmediğinde uygun bir tavan yüksekliğinde kullanılır.

Dekordaki kirişlerin uygulanmasıyla, kaplama üzerlerine monte edilir veya çıtaların kenarlarına tutturulmuş çubuklara dikilir.

Mavi güzel mutfak

Mavi güzel mutfak

Senin için ilginç olacak:GENEL BAKIŞ: Mutfağı yapmak için en iyi tavan hangisidir? 180+ Fotoğraflar En moda seçenekler

menüye dön ↑

dekorasyon

Bir tavan kaplaması seçerken, hammaddenin kalitesini, hammaddenin fiyatını ve nesnenin genel stilini göz önünde bulundurmalısınız. Bazen ahşap evlerde tavanlar kesilmemekte, orijinal biçiminde bırakılmakta ve sadece tavan arasında ısıtılmaktadır. Açık kirişleri kullanarak benzersiz bir stil yaratabilirsiniz.

Evin inşaatı ahşaptan yapılmışsa, kalınlığı iç yalıtımı gerektirmeyen ahşap kaplamalar yapılmışsa, ahşap tavan duvarların yüzeyleriyle mükemmel bir şekilde birleştirilecektir. Odun kendine has özelliklere sahiptir, fazla nemi emer ve hava çok kuruduğunda onu uzaklaştırır. Ayrıca, ağaç sıcak tutar, iyi bir ses yalıtıcısı olarak kabul edilir.

Tavan kaplamasında daha sık uygulanır ağaç. Ek kaplama kaplama yapılabilir paneller tarafından, fıçı tahtası, kontrplak veya dizi. Nesne yalıtıldıysa ve duvarları ahşapla uyumlu olmayan, bitiş yüzeyinin altına gizlenmişse, kılıfları kapatabilirsiniz. kartonpiyer, plastik veya montaj gergi tavanlar.

Özel evin rahat mutfağı

Özel evin rahat mutfağı

Yapı malzemesi seçimi, konfigürasyonu, tavana göre kirişlerin görünümü aşağıdaki faktörlere bağlı olacaktır:
 • odanın parametreleri, yüzeyin şekli (çok seviyeli, tonozlu, yatay);
 • tasarım stili;
 • değer.

Senin için ilginç olacak:İNCELEME: Plastik panellerden tavan nasıl yapılır? 250+ (Fotoğraflar) Kendin yap tasarımı (banyoda / mutfakta / koridorda)

menüye dön ↑

Kontrplak tavan

Tavan süsleme için en basit, en ekonomik seçenek kontrplaktır. Kural olarak, çok katmanlı bir yüksek kaliteli kaplama sürümünü seçin. Hafif, büyük parametreler nedeniyle, plakalar hızlı bir şekilde taban yüzeyine tutturulur.

Taş ve ahşabın birleşimi

Taş ve ahşabın birleşimi

menüye dön ↑

Astar kullanımı

Astar, yüzey kaplama için çevre dostu ve hafif bir malzemedir. Ahşap duvarlar için uygundur. Para biriktirmek için ucuz ağaç türleri satın alabilirsiniz. Malzemenin sabitlenmesi, uç kısımdaki bir dikme oluğu yardımıyla gerçekleştirilir.

Birkaç panel sınıfı vardır:

 • ekstra. Bu pahalı ahşaptan yapılmış, herhangi bir düzensizlik, düğüm olmadan, en yüksek kalitede bir malzemedir;
 • A, B. B bu kategori panelleri, mukavemetinin bozulmadığı küçük kusurlu çıtaları içerir;
 • C. Düzensizliklere sahip ucuz ahşaptan, sayısız düğümden yapılmıştır.

Çatı tarzı

Çatı tarzı

Senin için ilginç olacak:GENEL BAKIŞ: Banyodaki raf tavanı: 4 Kusursuz sonuç için adım. Diy kurulum

menüye dön ↑

Ahşap kirişlerin taklidi

Taklit ahşap çıta temeli olarak güzel bir malzeme elde etmek için poliüretan analogları seçin. İstenilen şekildeki ebattaki poliüretan kesilmiş parçalar, tavana yapıştırılır. Bundan sonra, malzemeye yüksek kaliteli kendinden yapışkanlı bir film uygulanır.

Klasik tarzda

Klasik tarzda

Taklit özgün görünüyor, çekici, neredeyse gerçek ahşaptan farklı değil. Ana hammadde, işlenmesi kolay, hafif bir köpüğü olan herhangi bir hırdavatçıda satılan köpüktür. Hasar varsa, bu tür panellerin değiştirilmesi kolaydır.

Terbiye yüksek nemli odalara uygundur ( balkonlar, logolar, mutfaklar veya banyolar).

Yoğuşmaya karşı dayanıklı plastik, su spreyi, montajı kolaydır. Paneller özel kılavuzlara veya vidalara kirişlere tutturulur (aynı düzlemde yerleştirilmişlerse, iyi hizalanmışlardır). Yüksekliği hizalamak için, kirişlerin altındaki raylar ve bunların üzerine - paneller monte edilmiştir.

Diken oluğu kilidini bağlayan, boşluksuz, çatlak olmayan düz bir yüzey oluşturan plakalar vardır. Bileşikler bir silikon sızdırmazlık maddesi ile muamele edilirse, buhar geçirmez bir kaplama oluşur.
Beyaz ile birlikte kahverengi, muhteşem görünüyor

Beyaz ile birlikte kahverengi, muhteşem görünüyor

Ayrıca, plastik kullanıldığında, egzoz havalandırmasının, kondensatın ortaya çıkmaması için donatılması gerekir.. Çok sayıda avantaja rağmen (renk çeşitliliği, hafiflik, zeminde yük eksikliği, nem direnci, bakım kolaylığı), plastik yangın tehlikelidir, soba ısıtmalı odalar için uygun değildir, kırılgan olabilir.

menüye dön ↑

Kaplamalı paneller, laminat

Temelde, kaplama paneller fıçı tahtasına benzer. Üretim teknolojilerinin benzerliğine rağmen, saf ahşaptan ince kaplama ucuz kaplamalı panellere yapıştırılmıştır. Fıçı tahtası ile karşılaştırıldığında, malzemenin diğer boyutları vardır.

De sığdırmak için laminat parkeyüksek ısı yalıtım performansı ile karakterize edilir. Özel bir bakıma ihtiyaç duymaz, dayanıklıdır, ancak montaj için tamamen düz bir yüzey gerektirir.
Rahat yatak odası

Rahat yatak odası

menüye dön ↑

Dizi montajı

Dizinin üretimi için, yüksek mukavemetli, uzun ömürlü olan, pahalı ağaç türleri kullanılmıştır. Kaplama, blok ev de dahil olmak üzere çeşitli sert ağaç veya iğne yapraklı ağaçtan yapılır, taklit kereste veya kenarlı tahta. Dekorasyon, duvarların kısmen veya tamamen ahşapla kaplı olduğu iç mekanı tamamlar. Bu tavanlar prestijli görünüyor, ancak pahalıdır.

Aynı termal genleşme katsayısı nedeniyle, levhalar kirişlere çivi veya vidalarla tutturulur. Hizmet ömrünü uzatmak için ahşap formüle edilir, boyanır veya daha fazla cila ile pişirilir. Çevre dostu olmasına rağmen, montaj kolaylığı ve her renk tonunun boyanması durumunda, ahşap kaplama periyodik olarak bakım yapmak, yaşlanmaya karşı korumak için kulp kullanmak zorunda kalacaktır.

Kirişli tavan ile klasik mutfak

Kirişli tavan ile klasik mutfak

menüye dön ↑

Ahşap Kirişler üzerine Alçıpan Tavan

Alçıpan duvar ve tavan için popüler bir kaplama malzemesi olarak kabul edilir. Herhangi bir tasarım kararının uygulanmasında kullanılır. Tabakaların temel özellikleri nefes alabilirlik, optimum nemliliktir, ancak döşendiklerinde ilave son işlem gerekir.

Şık, klasik salon

Şık, klasik salon

GKL, vidaları özel profillerden önceden monte edilmiş metal veya ahşap bir çerçeveye sabitler. Çok seviyeli bir tasarım yapabilir, aydınlatma yapabilir, kirişler arasında oyuklar oluşturabilir veya bunları düz bir yüzeye gizleyebilirsiniz.

Su ile GKL emprenyesinin yardımı ile, alışılmadık tasarımlar oluşturarak yaprakların şeklini kolayca değiştirebilirsiniz.

Alçıpan yüzeyler, seçilen herhangi bir renkte su bazlı boyalarla boyanır. Sonuç, herhangi bir iç mekan için uygun bir tavandır. Kaplama, streç malzemelerle veya ahşapla birleştirilebilir.
menüye dön ↑

Gergi tavan

Gergi yapılarının imalatı için polyester veya PVC filmden dikişsiz malzeme uygulanmış. Bu çözümün avantajı, yapılandırılmış nesnenin büzülmesi sırasında şeklini korumaktır. Ancak herhangi bir bölgeye zarar gelmesi durumunda geri yüklemek için çalışmaz. Tasarımı tamamen değiştirmek zorunda kalacağız.

Yaratıcı tavan dekorasyonu

Yaratıcı tavan dekorasyonu

Farklı malzemeleri birleştirirken ilginç bir etki elde edilir. Örneğin, germe tavanları alçıpan veya fıçı tahtası ile birleştirebilirsiniz. Bu yöntem, odanın tüm avantajlarını vurgulayarak, daha pratik, benzersiz bir tasarıma ulaşılmasını sağlayacak, kirişlerin kusurlarını maskeleyecektir. Bununla birlikte, alt tavan boşluğunda havalandırma düzenlemesi gereklidir.

Gerginlik yapıları, güçlü, dayanıklı, dokuda farklı, neme ve sızıntıya dayanıklı, bakımı kolay olmak üzere birçok avantaja sahiptir. Ancak malzeme pahalıdır, montaj özel ekipman ve profesyonel becerilerin kullanılmasını gerektirir.
menüye dön ↑

Diğer malzemeler

Ayna kaplamaların detayları ile yüzey güzel görünüyor. Böyle bir çözüm daha iyi aydınlatma sağlayacak, iç kısmın (yatak, avize, masa, geçit veya köşe) altını çizecektir.

Yansıtıcı bir yüzey oluşturmak için farklı malzemeler uygundur:

 • basit ayna cam esaslı. Bağlantı elemanları pahalıdır ve ışığı diğerlerinden daha iyi yansıtsa da kırılgandır. Kurulum çivi ile yapılır.
 • Ayna streç tuval. Film yüksek yansıtıcılık katsayısına sahiptir, gerilmesi zor olduğu için montajı zor olan maksimum 1,3 metre genişliğe sahiptir. Ancak küçük alanlar için uygundur. Ayrıca satışta vernik ile işlenmiş parlak PVC kaplamalar vardır. Speküler olmayan bir yüzeyi yansıtırlar;
 • pleksiglas. Şeffaf akrilik plastikten yapılmış basit cam teknolojisi ile üretilmiştir. Yapıştırılmış bir ayna filmi ile plastik levhalar kullanılabilir.

Minimalist tarzı

Minimalist tarzı

menüye dön ↑

dekorasyon

Kiriş tipi odanın gelecekteki tarzına göre seçilir, böylece seçilen tasarımı olumlu bir şekilde vurgular:

 • modernklasik. Burada, ahşap çekmeceli bir gövdeyi katı hatlarla, kaliteli katı mobilyalarla ve aynı kirişlerle birleştirmek iyi olacak.Modern klasikler artık o kadar görkemli görünmüyor, masif bir şekilde dekore edilmiş ve oyulmuş mobilyalarla bile genişlik hissini koruyor. neoklasik Odaların dekorasyonu için sakin bir yaklaşım sağlar, nadiren altın varak, sıva ile pahalı duvar kağıdı uygular. Örneğin, içinde yatak odası büyük monte edilebilir yatakve tavan laconic, basit bir formun boyasız kirişlerden yapılmıştır.
 • Provence, ülke müziği. Rustik stil, hammaddeler, kaba mobilya parçaları, pedler ile mükemmel bir şekilde tamamlanacaktır. Ahşabın veya taklitin aktif kullanımı, çevredeki doğayla uyumlu olacak bir tasarım yaratmanıza izin verir. Tasarımın dikkatsizliği, rahatlatıcı bir atmosfer, konforlu bir atmosfer yaratacaktır. Provence için uygun parlak tavanlar, pastel tonlar ve perdeler.
 • Yüksek teknoloji, çatı katı. Ortak bir özellik yüksek tavanlar, zıt renkler, modern cihazlar, açık iletişim, geniş alanlar olacaktır.

Yüksek teknoloji için, her şey işlevsel, güzel yapılır ve çatı katı tarzındaki konutların mutlaka duvarları vb. Göstermesi gerekir.
Ormanda rahat bir ev yapmak

Ormanda rahat bir ev yapmak

 • Deniz tarzı. Deniz tarzı mutfak, yemek odası veya oturma odası tasarımında, tavan kirişleri de rahat ve sıcak bir atmosfer yaratmak için kullanılır. Deniz tasarımında genellikle soğuk bir gam hüküm sürmektedir (mavi tonları, beyaz kullanımı). Orijinalin iç kısmına biraz sıcaklık kaydedilmiş bir desenle odunsu elemanlar katacaktır.
 • Tropikal tarzı. Odalar tropik tarzda dekore edildiğinde, genellikle yüzeyleri sınır oluşturan bölümlere ayıran renkli, parlak ahşap ayrıntılara sahip bir tavandan oluşan, zıt ışık duvarlarının kontrastı vardır. Bambu da dahil olmak üzere paspas veya kumaşa kesit kesimleri yerleştirilebilir.
 • minimalizm. Odaları minimalist tarzda dekore ederken, kullanılan kütükler iç mekanlara sıcaklık ve konfor notu verir.
 • Dağ evi tarzı. Bu stil, güneydoğu Fransa'dan geldi ve doğal malzemeler kullanıldı. Stil zorlu bir dağ ikliminde oluşmuş, uzun süre hizmet edecek yapıların sağlamlığını ve dayanıklılığını sağlar. Bu tarzdaki bütün motifler kır evlerinin tasarımında kullanılamaz. Doğal ahşap, büyük kirişler, çoğu zaman duvarları döndüren tavan dekorasyonunda bolca kullanılmalıdır. Bu stil karmaşık geometrik yapılara, tomruk ve kereste pleksüslerine sahiptir.

Ülke dağ evi

Ülke dağ evi

Tavan kirişleri, geniş bir nesneyi düzenlemek için uygundur. Bu, ev sahiplerinin saygınlığını vurgulayacak benzersiz bir tasarım detayıdır.

menüye dön ↑

VIDEO: Son işlem teknolojisine uygunluk

Tavanda ahşap kirişler

Montaj süreci

menüye dön ↑

FOTO GALERİ (165'den fazla fotoğraf)

8.8 Toplam puan
Kirişli ahşap kirişler

Dekoratif kirişli ahşap tavan, her oda ve stille iyi görünüyor. Bitirmeye dikkat edin, iç mekanın nasıl değişeceğini göreceksiniz. Galerimiz yanılmamak için size yardımcı olacaktır. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
8.5
Uygulamanın kullanılabilirliği
8.5
Konu açıklaması
9
Bilginin güvenilirliği
9
şekerleme
 • Doku, bileşim ve maliyet bakımından farklılık gösteren çeşitli malzemeler.
 • Farklı stillerde uygulama.
 • Tavanı bitirmenin birkaç yolu var.
eksileri
 • Odun işleme ihtiyacı.
 • Tarza göre malzeme seçimi.
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn