Yatak odası tasarımı (240+ Fotoğraf): uygun tasarımın nüansları

Her konutta, dinlenebileceğiniz ve olabildiğince dinlenebileceğiniz bir oda var.Burası bir dinlenme yeri yatak odası. Odanın tasarımı - tasarım fotoğraflarının seçeneklerini içeren yatak odası, bu makalede görebilirsiniz.

İçerik:

Yatak odası kuralları ve tasarım öğeleri

Yatak odasında zevklerinize ve tercihlerinize uygun herhangi bir stil çözümü olabilir. Genellikle klasik, İskandinav, stil veya country tarzında yapılır. Ancak stile bakılmaksızın bu odanın asıl amacını yerine getirmesi gerekir - bir dinlenme ve mümkün olduğunca rahatlama fırsatı.

Dinlenme için odada rahatlık yaratıyoruz

Dinlenme için odada rahatlık yaratıyoruz

Bu, düz loş renkler veya tahriş edici olmayan süslemeler ve tekstil, duvar ve tavan desenleri, yumuşak aydınlatma, asıl mesele yatak olan asgari miktarda mobilya yardımı ile sağlanır.

Bir yatak odasının konforunu sağlarız

Bir yatak odasının konforunu sağlarız

Duvarlar, mobilyalar, zemin ve tavan tasarımı ve tekstil çözümleri örneği ile bu odanın tarzını işlevsel amacı ile nasıl birleştireceğimizi düşünelim.

Minimalizme bağlıyız

Minimalizme bağlıyız

menüye dön ↑

Renk çözümü

Duvarları boyamak suretiyle oluşturulan yatak odası için renk seçimi tarzı ile ilgilidir. Bu odanın duvarları için mevcut renk çeşitlerinden, beyaz, kahve, bej, gri, turkuaz ve siyahı tercih etmek istenir.

Dikkatle birlikte, çok parlak tonların birlikte kullanılmasının kabul edilemezliğini unutmamak için çeşitli kontrast renklerin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Açık renklerin seçilmesi önerilir.

Açık renklerin seçilmesi önerilir.

Tasarımcılar, büyük bir yatak odası için en başarılı beyaz duvar seçimini göz önünde bulundurmaktadır, çünkü iç mekan çözümleri için sınırsız olanaklar sunmaktadır. Herhangi bir stil seçmek için uygundur.

Beyaz yatak odası parlak dekoratif unsurlarla yenilebilir.

Beyaz yatak odası parlak dekoratif unsurlarla yenilebilir.

Beyaz rengini parlak resimler, duvar resimleri, perdeler ve stile uyan diğer iç malzemelerle yenebilirsiniz. Duvarların beyaz rengi modern tarzlara çok yakışıyor, örneğin minimalizmde organik.

Beyaz tasarım, büyük pencerelerle iyi uyum sağlar.

Beyaz tasarım, büyük pencerelerle iyi uyum sağlar.

Beyaz duvarlar, geniş pencere açıklığına sahip odalar için uygundur. Kontrast renkler küçük pencereler için uygundur.

Önemli! Küçük bir yatak odasında, renk arka planını seçerken, açık tonların hakim olması gerekir.
Işık tonlarının baskınlığı

Işık tonlarının baskınlığı

menüye dön ↑

Duvar boyama

Küçük yatak odaları için tasarımcıların duvarları boyamak için hafif soğuk renkler kullanmaları tavsiye edilir, görsel olarak odanın büyüklüğü artar. Örneğin, mavi ve gri duvarlar mobilyalar için iyi bir zemin oluşturuyor ve boşluk yaratmıyor. Bu gölgeler en iyi kuzey odası için kullanılır.

Mobilya için güzel arka plan

Mobilya için güzel arka plan

Tüm duvarları tek bir renkte boyamak gerekli değildir.Yatağın yanında sadece bir duvarı parlak bir renkte dekore ederek alanı canlandırabilir ve genişletebilirsiniz.

Yatağın arkasındaki duvar, tekstil elemanları tarafından desteklenen sessiz bir lila tonunda boyanır: perdeler, yatak örtüsü, yastıklar. Bu tasarım batıya bakan bir oda için uygundur.

Lila tonu, tek tonlu tekstillerde altı çizili

Lila tonu, tek tonlu tekstillerde altı çizili

Önemli! Duvarlar ve tavanlar, beyaz değilse tonla eşleştirilmelidir. Bu durumda, tavan daha hafif bir gölgede kaplanır, sonra görsel olarak bastırmaz ve odanın yüksekliğini azaltır.
menüye dön ↑

Mobilya tasarımında

Yatak odasına mobilyaların seçimi ve yerleştirilmesi, genellikle duvar dekorasyonunu izleyen yatak odasının iç tasarım aşamasıdır. Bu durumda, renklerine göre yönlendirilirler. İç mekan stiline, ana tonuna ve bu odanın özelliklerine bağlı olarak mobilya yerleştirme kurallarını düşünün.

Düzgün seçilen mobilya başarının anahtarıdır.

Düzgün seçilen mobilya başarının anahtarıdır.

Tabii ki yatak odasındaki ana konu yataktır. Yatak odasının tamamı bu odadaki konumuna bağlıdır. Bu odaya herhangi bir tarzda uyulması gereken rıhtım yerleştirmek için genel kurallar vardır.

menüye dön ↑

Yaparken bilmesi gerekenler

Ana pozisyonlar
  • yatak, yatak odasının girişinin karşısına yerleştirilmek zorunda değildir;
  • bulunduğu konumda, ön kapının gözlemlemek üzere uzanabileceği bir yer sağlamak;
  • Yatağın aynayı donatması tavsiye edilmez, yatak ona yansıtılmamalıdır;
  • Büyük yatak odasında odanın ortasına bir yatak koymak daha iyidir;
  • Köşedeki konumuna pencere açıklığı yoksa izin verilir;
  • uyku yerine ayakta duran mobilyalarla darmadağın olmayan yeterli geçiş sağlanmalıdır;
  • yatak yüksekliği herhangi bir olabilir, ancak zemine yakın yerleştirilmemeli, yüzeyleri arasında kesinlikle minimum açıklık olmalıdır;
  • Yatağın yanında başucu masaları için bir yer sağlamanız gerekir, odanın ortasına yerleştirilmiş çift kişilik bir yatak olması durumunda, her iki tarafa da masa yerleştirmek daha iyidir.

Büyük bir odada, yatak en iyi merkeze yerleştirilir.

Büyük bir odada, yatak en iyi merkeze yerleştirilir.

Mobilyanın geri kalanı, stile bakılmaksızın, serbest duvarlara yerleştirilir. Kural olarak bu oda aynı zamanda eşyaların saklandığı yerdir. Bu nedenle, yatağa ek olarak, gömme veya ilave gardıroplar sağlanmalıdır, eğer oda izin verirse, bir sandık çekmecesi koyabilirsiniz.

Yeterli genişlikte düşük veya çekmecenin dar olması durumunda yüksek seçmek daha iyidir. Bir masa lambasının susturulmuş ışığıyla aydınlatılan aynanın bulunduğu tuvalet masası rahat görünüyor.

Tuvalet masası çok rahat görünüyor

Tuvalet masası çok rahat görünüyor

İsteğiniz üzerine, odaya diğer gerekli eşyaları koyabilirsiniz, örneğin, duvara bir TV asın, bir sehpa ve diğer eşyaları yerleştirin.

Yatak odası oldukça küçükse, o zaman yatağın yanında onlara gerekli eşyaları yerleştirmek için rafları asabilirsiniz. Yatağın başı camın yanında. Bu durumda, buna izin verilir, çünkü pencere oldukça yüksektir ve küçüktür.

En çok ihtiyaç duyulan raflar

En çok ihtiyaç duyulan raflar

Farklı stiller için mobilya tasarımı şekil, stil ve malzemeye göre değişebilir. Örneğin, Yunan tarzındaki bir iç mekanda, oyulmuş biçimdeki masif ahşap mobilyalar ve koyu renkler uygun olacaktır. Duvarlara asılan farklı raflarla desteklenebilir.

Duvar boyunca raflar iç mekanı tamamlar.

Duvar boyunca raflar iç mekanı tamamlar.

Genellikle elle yapılan rustik hacimli mobilyalar, genellikle rustik denilen ülke tarzı ortamın özelliğidir. Bunun için genel yerleştirme kuralları geçerli değildir.

Klasik versiyonda değerli ağaçlardan yapılmış mobilyalar kullanılır. Kesin geometrik şekli ile ayırt edilir ve iyice ve asil görünüyor. Kesinlikle genel kabul görmüş kurallara uygun olarak düzenleyin.

Değerli ağaçlardan mobilya

Değerli ağaçlardan mobilya

menüye dön ↑

aydınlatma

İç mekanı planlayan tasarımcılar bu odanın aydınlatma çözümleri için birçok seçenek sunar.İki tip aydınlatmanın ayarlanması tercih edilir: üstten ve yerel, mutlaka yatağın yanında bulunması gerekir.

Havai aydınlatma genellikle karanlık odaya girerken kullanılır. Yatağın yakınında bir yerel olarak genellikle bir aplik veya başka bir gece lambası hizmet vermektedir.

Yatağın yanında aplik

Yatağın yanında aplik

Parlak ışıkları doğrudan yatağın başının üzerine, özellikle de avizenin üstüne asın, sadece estetik açıdan değil, güvenlik nedeniyle de mümkün değildir. Bu parlak ışık kaynaklarının düzenlenmesi ile gözlere çarpacaklar ve yatmadan önce rahatlamayı zorlaştıracaklar.

Işığı yayacak ve yumuşak aydınlatma sağlayacak armatürleri asmak daha iyidir. Odadaki bir avize yerine, yerleşik ışıkları kullanmak daha akıllıca olacaktır.

Lamba kullanmak genellikle daha iyidir.

Lamba kullanmak genellikle daha iyidir.

menüye dön ↑

panjur

Yatak odası öncelikle rahatlamak ve dinlenmek için hizmet vermektedir. Bu nedenle, bu odayı dış uyaranlardan izole etmek için bir ortam yaratmanız gerekir: odaya giren parlak güneş ışığı ve uykuya müdahale eden sokak gürültüsü.

Bu perdeler yardımı ile yapılabilir. Koruyucu bir rol üstlenebilmeleri için perdelerin kumaşı, brokar veya kadife gibi yoğun olmalıdır.

Güzel kadife perdeler

Güzel kadife perdeler

Samimi bir izolasyon oluşturmaya ek olarak, perdeler yatak odasının içinde büyük bir estetik rol oynar. Başarıyla seçilen perdeler, bu odanın genel stili ile birleştiğinde, olumlu duygular yaratır ve gün boyunca önemli bir hava yaratır. Yatak odasındaki perdelerin tasarımı hakkında düşünürken, sadece işlevselliklerini dikkate almamak önemlidir.

Olumlu duygulara neden oluruz

Olumlu duygulara neden oluruz

Sizin için neyin daha önemli olduğuna karar vermeniz önemlidir: perdelerin koruyucu işlevi veya dekoratif bileşenleri. Oda birinci kattaysa veya estetik bir izlenim ve dekor için gerekli mi?

Gerçekleştirecekleri işlevi belirleyen en önemli şey

Gerçekleştirecekleri işlevi belirleyen en önemli şey

Her şey odanın tarzına ve evinizin ve yatak odanızın pencerelerinin konumuna bağlıdır. Perde seçiminde yanılmamak için, seçtikleri iç mekan stilinin diğer elemanları ile birlikte pencerelerindeki görünüşlerini açıkça göstermeniz gerekir.

Perdeleri iç mekanla birleştirin

Perdeleri iç mekanla birleştirin

Modern tarzdaki çözümler genellikle stor perdeler kullanır. Roma perdeleri de popülerdir. Japon tarzının seçildiği yatak odası aslen görünüyor.

Tarz sevenler için "ülke" doğal kumaşlara tercih edilmelidir. Perdelik elemanlı keten veya pamuk olabilir.

Ülke severler doğal kumaşları tercih ediyor

Ülke severler doğal kumaşları tercih ediyor

Klasik stile sahip bir oda için, ağır perdeler hafif, şeffaf bir örtü ile birleştirilir. Karakteristik bir element bir pelettir.

menüye dön ↑

tekstil

Tasarım, iç mekanın tüm ayrıntılarını birleştirirse uyumlu görünüyor. Yatak örtüleri, yatak örtüleri, battaniyeler, yatak örtüleri, yastıklar dahil olmak üzere önemli bir rol oynar. Bugün yatak, odanın genel tarzına uygun rahat bir yatak oluşturmak için yastıklar, yatak örtüleri, battaniyeler ve diğer nesnelerle yaratıcı dekorasyon için bir yerdir.

Dekorun tüm unsurlarına dikkat edin.

Dekorun tüm unsurlarına dikkat edin.

Modern tasarımlı şık, çok katmanlı bir yatak takımıdır. Örneğin, yatak örtüsünün altından güzel nevresimler açılır. Yatakta, iç tonunu destekleyen çok renkli yastıklar olabilir.

menüye dön ↑

Yatak odası katında tekstil

Sabahları uyanmak, yataktan kalkıp yere yalınayak dokunmak. Hoş hissetmek ve zevk almak için, yatak boyunca bir halı yayılır. Malzemeler çevre dostu, sıcak ve temizlemesi kolay olmalıdır.

Yatağın yakınında küçük bir halı olduğunda kullanışlı

Yatağın yakınında küçük bir halı olduğunda kullanışlı

Yatak odasının zemini için doğal kökenli uzun tüylü tüylü halı ile yumuşak uygundur. Sadece sıcak ve hoş bir his yaratmamalı, aynı zamanda diğer iç öğeler için tasarımda tasarlanmalıdır.

Halılar, alanı görsel olarak da genişletebilir.Bu etkiyi elde etmek istiyorsanız, tek renkli, parlak halı kaplı bir zemin seçin. Ayrıca geometrik desenli beyaz bir halı da bırakabilirsiniz.

Tek renkli kaplama alanı arttırır

Tek renkli kaplama alanı arttırır

Genel olarak, seçerken, odanızın tümünün tercihlerinize ve stil kararınıza rehberlik edebilirsiniz.

Önemli olan halının yerdeki konumu. Örneğin, yatağın dibinde bulunan büyük boyutlu bir halı rahat ve sessiz bir atmosfer yaratır.

Ayaktaki halı, sıcaklık ve konfor atmosferi sağlayacaktır.

Ayaktaki halı, sıcaklık ve konfor atmosferi sağlayacaktır.

Yatak odasında halı düzenlemenin iki geleneksel yolu vardır. Bunlara yatak boyunca ve yatağın dibinde bir halı yerleştirme dahildir.

Yatak odasında büyük halı ek olarak genellikle küçük başucu halı kullanın. Bunun için oval biçimli ürünler sıklıkla stile uygunsa seçilir. Örneğin, dikdörtgen bir başucu halı, ileri teknoloji tarzı için daha uygundur.

Küçük başucu halı

Küçük başucu halı

Halılar yardımıyla, eğer yeterince büyükse, yatak odası alanını kolayca zon yapabilirsiniz.

Sonuç

Umarım bu makaleyi okuduktan sonra, tüm gün için olumlu bir ayar yapmanıza yardımcı olacak, elverişli bir huzur ve sükunet atmosferi yaratacak olan yatak odanızı tasarlayabileceksiniz.

Önemli olan, her şeyin uyumlu bir şekilde eşleştirilmesidir.

Önemli olan, her şeyin uyumlu bir şekilde eşleştirilmesidir.

Yatak odası tasarımı

Bir yatak odasının iç düzenlemesi

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn