Ahşap bir evde banyo tasarımı (200+ Fotoğraf): DIY dekorasyon (tavan, zemin, duvarlar)

Banyodaki yüksek nem seviyesi ahşap evler için ana sorunlardan biridir. Aynı zamanda güzel ve işlevsel bir banyo nasıl yapılır? Hangi kaplama malzemeleri duvarın nemden korunmasına yardımcı olur? Ahşap bir evde bir banyo seçmek için hangi tasarım?

Bu makalenin içeriği:

Banyo Özellikleri

Banyo kendi mikro iklimine sahiptir. Bu oda için yüksek nem ve sabit sıcaklık dalgalanmaları normaldir. Dekorasyon için seçilen malzeme, duvarları ve diğer yüzeyleri bu ortamın etkilerinden korumalı ve aynı zamanda rahat bir atmosfer yaratmalıdır, çünkü sahipleri bu odada çok fazla zaman harcarlar. Duvarlarda küf oluşumunu önlemek için, yüzeylerin su yalıtımı gerekir.

Banyoda nem - ahşap evler için ana sorunlardan biri

Banyoda nem - ahşap evler için ana sorunlardan biri

Banyodaki nem, bitişik duvarlardaki diğer odalara geçebilen küf oluşumunu kışkırtır. Bunları çıkarmak zordur, bu nedenle su yalıtımı önemli bir rol oynar.

Seçilen kaplama malzemeleri türüne göre seçilen su yalıtım tipi.

Duvarların neme karşı korunmasını en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:
 • Obmazochnaya. Bunlar, duvarların yüzeyini kaplayan farklı tipteki macunlar ve emülsiyonlardır. Onların yardımı ile, tamamen su geçirmez bir kaplama oluşturabilirsiniz. Birkaç kat (2-3) özel rulo ile uygulanır. Her katman birkaç günde bir uygulanır.
 • sopa. Donanım mağazalarında rulolar veya levhalar halinde satılır. Su geçirmezlik kumaşı bire bir uygulanır ve derz su geçirmez bir macun veya sızdırmazlık maddesi ile kapatılır.
 • emprenye. Duvarlar özel bir sıvı ile muamele edilir, bunun için birkaç kat uygulanır. İlk uygulamadan sonra, bileşimin emilmesini beklemelisiniz, 1-2 gün sonra, tüm yüzeylerin işlemlerini tekrarlayın.

Banyoda nemli küf oluşumunu kışkırtır

Banyoda nemli küf oluşumunu kışkırtır

menüye dön ↑

Su temini düzenlenmesi

Ahşaptan evler oldukça güçlü bir şekilde büzülür, bu nedenle su besleme sistemini ayarlamadan önce, esnekliğine dikkat etmek gerekir. Bu özellik nedeniyle ahşap bir banyosunda metal boru kullanılması tavsiye edilir.

Muhtemel büzülmeye uygundurlar ve özel kauçuk bağlantı elemanları ile sabitlenmelidirler (sıhhi tesisat ekipmanı için kelepçelerle değiştirilebilir). Daha sonra, borular (ve zeminin tabanı) ısı yalıtım malzemeleriyle yalıtılmıştır.
Ahşap bir evde rahat banyo

Ahşap bir evde rahat banyo

Döşeme tahtalarının erken çürümesini önlemek için, kanalizasyon sistemine aşırı nemi gidermek için pratik bir tahliye sağlanması da önemlidir. Bu amaçlar için, kuru bir panjur aracı sıklıkla kullanılır.Amacından bir diğeri de lağım pisliği kokusuna karşı korunmaktır.

Planlama aşamasında banyoda bir drenaj varlığı öngörülmelidir. Suyun drenaja daha hızlı akması için küçük bir önyargı yapmak önemlidir.
Klasik tarzı

Klasik tarzı

odun nemden ve ahşap bir banyoda banyodaki en ciddi sorunlardan biri - borularda yoğuşma.

Duvarların kırılmasını önlemek için birkaç kurala uymanız gerekir:
 • Metal borulara değil, plastiğe öncelik verin. Plastik daha az ısı ileten bir malzeme olduğundan, üzerinde daha az yoğuşma meydana gelir.
 • Duvarların ve boruların temas yüzeyini tamamen ortadan kaldırmak gerekir.
 • Boruyu sabitlemek için lastik kelepçeler kullanmanız gerekir.

Gri Oda

Gri Oda

Ayrıca ahşap evlerde kanalizasyon gereksinimlerini dikkate almaya değer. Tüm bağlantılar sızdırmaz olmalıdır. Ahşap zeminler için sızıntı felaket olabilir. Donma boruları da sorun yaratabilir. Olumsuz havalarda su borularının donmaması için, toprağa gömülmesi tavsiye edilir. Derinlik, her bir bölgede ayrı ayrı donacak toprak seviyesine bağlıdır. Borunun yalıtılmasından önce, yalıtım malzemesi ile sarılmış, kural olarak, cam yünü.

menüye dön ↑

Banyo bitirmek

Birçok ahşap sahibi için evler Ciddi bir problem banyoyu bitirmek için güvenilir bir malzeme haline geliyor. Odanın doğası gereği, sadece güzel olmamalı, aynı zamanda agresif kimyasal maddelere karşı da dayanıklı olmalıdır. Her iki nitelik de karo ile birleştirilmiştir - farklı şekillerde, boyutlarda ve dokularda geniş bir karo seçeneği ile karakterize edilen güvenilir bir malzemedir.

Güvenilir malzemeler seç

Güvenilir malzemeler seç

 

Genellikle parçalanmış bir bitiş bulundu. Bu yöntem, odayı ve aynı zamanda banyosunu güzel bir şekilde dekore etmenizi sağlar. Örneğin, yüzeyin en sık su ile temas ettiği yerlerin döşenmesi gerekir. fayansve odanın geri kalanını ahşap malzemenin düzenlenmesi için düzenler.

menüye dön ↑

Paul

Banyo için ayrıca takviyeli donanıma ihtiyaç duyulur. kat. Özellikle nemli bir ortamda bir ağaç, bir bölgedeki yükte sürekli bir değişiklik olmasını sevmez. Ve bir banyo durumunda (su banyosunun ağırlığını önemli ölçüde arttırır ve zemindeki yükü arttırır), zeminlerin erken tahrip olma riski artar.

Kar beyazı banyosunun içini yeniliyoruz

Kar beyazı banyosunun içini yeniliyoruz

Bu nedenle, banyoda zeminler için müstahkem panoları yığılmış. Büyütülmüş bir kesit ile ayırt edilirler. Ayrıca, banyoyu kurmadan önce, şapı ayarlamak, iletişimi sağlamak ve su yalıtımı için zemin seviyesini en az 10 cm düşürmeniz gerekecektir.

Ahşap evin banyosundaki zeminlere uygun malzemeler:

Banyo zeminleri güçlendirilmiş panolarla kaplanmıştır.

Banyo zeminleri güçlendirilmiş panolarla kaplanmıştır.

Statik taş, bu amaç için sıklıkla kullanılır. Bu, ayrılırken fazla çaba gerektirmeyen, nem ve ev kimyasallarının etkilerini tamamen tolere eden, dayanıklı ve güzel bir malzemedir.

Porselen karoların montajı için çimento ve kum şapı gereklidir. Bu tür malzemelerin yalnızca sağlam ve kusursuz bir zemin üzerine döşenmesine izin verilir ve ahşap levhalar bu gereksinimleri karşılamaz.

Şapı çıkarmadan önce döşeme levhasını güçlendirmelisiniz. Aksi takdirde, fazladan çimento yükü nedeniyle zemin kolayca düşebilir. Bu iş aşamasında, eğer plan tarafından sağlanmışsa, yerden ısıtma tesisatı yapılması da gereklidir.
Dekorun parlak bir unsuru olarak kilim

Dekorun parlak bir unsuru olarak kilim

Şap altında, alt zemini nemden korumak için iki katmanlı bir yalıtımın kurulması da gereklidir.
Sadece hazırlık çalışmalarından sonra kaplama malzemesi döşenir.

Ahşap da kullanılabilir, banyonun genel tarzını desteklemeye yardımcı olur. Zeminin daha uzun süre dayanması için doğru ahşabı seçmek önemlidir.

Kene - alanı kapsayan için harika. Ucuzdur ve odun bileşimindeki uçucu yağlar neme karşı direncini arttırır.Böyle bir zemini kurduktan sonra, tüm boşlukları özel bir sızdırmazlık maddesi ile doldurduğunuzdan emin olun.

Çinili duvar dekorasyonu

Çinili duvar dekorasyonu

Karaçam, nem direncinden dolayı bir banyo için zemin olarak da uygundur. Üçüncü seçenek: vakum koşulları altında sıcak buharla işleme tabi tutulan bir termostat (kalıptan etkilenmez).

Ahşap bir zemin için şap yapılması gerekli değildir. Neme dayanıklı bir kaplama koymak için yeterlidir.

Diğer bir seçenek ise laminat parkedir.. Dayanıklıdır, banyonun karakteristik koşullarında kendini gösterir ve niteliklerini uzun süre korur. Çeşitli tasarım panoları laminatın uygun rengini seçmenize izin verir.

Linolyum - su geçirmez, ucuz ve dayanıklı malzeme.

Kurulumu için ön döşeme su yalıtımı gerektirecektir. Eklemler sıcak kaynakla kapatılmıştır.

Minimalizm tarzında

Minimalizm tarzında

 

Tutkal fişi. Malzemenin özelliği, tamamen çevre dostu olmasıdır. Banyoya yerleştirilmeden önce birkaç kat lake ile kaplanmalıdır. Malzeme, nemden ve sıcaklıktaki ani değişikliklerden korkmamak için dokunma için pürüzlüdür. Bu tutkal tapasının dezavantajı yüksek fiyattır.

menüye dön ↑

duvarlar

Duvarları bitirmeye başlamadan önce mutlaka su yalıtımı yapıldı. Bunu yapmak için, rulo su yalıtımını veya özel bir bileşimi kullanabilirsiniz. Duvarlar işlenirse orijinal hallerinde bırakılabilir. Rahat ve doğal bir tasarım seçeneği olacaktır.

Başka bir seçenek plastik döşeme. paneller tarafından. Bu malzeme nemi ve agresif kimyasallara maruz kalmayı mükemmel şekilde tolere eder. Ek bir avantaj, bakım kolaylığıdır.

Taş lavabo ve tuvalet ile güzel bir banyo

Taş lavabo ve tuvalet ile güzel bir banyo

Çini - klasik versiyon. Banyo için çeşitli karolar (seramik, porselen, mozaik, vb.). Yukarıda bir çini yardımıyla bir oda imar hakkında yukarıda belirttik. Birkaç kaplama malzemesini aynı anda pratik ve estetik açıdan çekici bir seçenek olarak birleştirmek.

menüye dön ↑

tavan

Bir ahşap evin banyoda asma montajı tavan. Bir çeşit koruma görevi görür: Tavan levhaları ile kaplama malzemesi arasında nemin ahşap yüzeylere nüfuz etmesini engelleyen bir hava yastığı olacaktır.

Malzemelerin uyumlu kombinasyonu

Malzemelerin uyumlu kombinasyonu

Fizik derslerinden buharın yükseldiği ve ilk yatay yüzeyde yoğunlaştığı bilinmektedir. Böyle bir sistemin ek bir avantajı, asma tavanın tüm telleri ve havalandırma sistemini gizlemesidir.

Banyo için her türlü asma tavan mevcuttur. Profil dış mekan kullanımı için satın alınmıştır. Yüksek neme dayanabilir ve paslanmaz.

Banyoda asma tavan malzemesi olarak kullanabilirsiniz alçıpanancak neme dayanabilecek alçıpan satın almak önemlidir.
Parlak, güzel banyo

Parlak, güzel banyo

menüye dön ↑

Banyoda aydınlatma

Banyo aydınlatması için en iyi seçenek - halojen spotlar. Tüm yüzeyi aydınlatmak için uygundur, mekanın oluşturulmasına yardımcı olurlar. Yer kaplamayın. Soffit'ler iç mekanlarda ahenkli görünüyor, çünkü tüm kablolar asma tavanın arkasına gizlenmiştir (bu kabloların nemden korunmasını sağlar).

Aplik - aydınlatma başka bir versiyonu. Ana aydınlatma olarak monte edilmeleri önerilmez. Aydınlatmayı parlak ve ilgi çekici hale getirmek için aplikleri spot lambalarla birleştirebilirsiniz. Örneğin aplikleri, örneğin lavaboya veya tuvalete yakın bir yere yerleştirin.

Kır evi için ideal

Kır evi için ideal

menüye dön ↑

Sıhhi tesisat ve mobilya seçimi

seçim mobilya ve sıhhi tesisat, banyo tasarımının tamamlanmasına yol açar. Bu aşamada sadece istekleriniz tarafından yönlendirilmeye değer. Yüke tam bir banyodan dayanabilmeleri için yalnızca ahşap döşeme tahtalarının güçlendirilmesine dikkat etmemiz gerekir.

Bu odanın rahat kullanımı için standart tesisat seti:

 • klozet (birleşik banyo için);
 • lavabo;
 • banyo veya duş kabini.

Ne tür donanımlar seçileceği ve odaya nasıl yerleştirileceği banyo boyutuna bağlıdır.

Mobilya ve sıhhi tesisat seçimi banyonun tamamlanmasına yol açar

Mobilya ve sıhhi tesisat seçimi banyonun tamamlanmasına yol açar

Geniş bir alanı barındırmak için bir köşe banyo seçebilir veya odanın ortasına yerleştirebilirsiniz.

Döşeme tahtaları zemindeki yükü azaltmak için takviye edilmemişse, sıhhi tesisat duvar boyunca kurulmalıdır.

Küçük bir oda için, boş alan kazandıracak bir duşakabin seçmek daha iyidir. Asılı bir tuvaleti seçerseniz, birkaç santimetre kullanılabilir alan kazanabilirsiniz.

kabuk banyoda derin olmalıdır, odanın alanı izin veriyorsa, bir çift lavabo kurabilirsiniz. Banyoda ilave mobilyalar ve aksesuarlar da önemlidir. Ek elemanlar odanın iç kısmına uymalıdır, ancak kullanışlı olmaları da önemlidir.
Rahatlatıcı bir atmosfer

Rahatlatıcı bir atmosfer

Oda genişse, içine yerleştirilebilir. kabine çamaşırlar için çamaşırlar ve havlular, raflar veya şifoniyer için. Ayna - banyonun gerekli elemanı. Evin çocukları varsa, özel yerlerin kullanılabilirliğini unutmayın merdivenBu onların engelsiz bir şekilde lavaboya girmelerine yardımcı olacaktır.

Tüm detayların makul olması - herhangi bir odanın onuru. Banyoya, ısıtılmış bir havlu askısı veya havlu ve bornozlar için kancalar takmanız gerekir. İç mekanın muhteşem bir öğesi tam boy bir ayna olacak.

Çamaşır sepetini unutma. Geniş bir odada, iç mekanın ayrı bir parçası olabilir. Küçük bir odada çamaşır sepeti genellikle dolaba gizlenir.

Ne zaman geniş ama konforlu

Ne zaman geniş ama konforlu

Bir çoğumuzun banyoda ev aletlerinin de olduğunu hatırlamak önemlidir: bir çamaşır makinesi ve kurutucu. Ayrıca açık erişim sağlayacak şekilde uygun bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bir çamaşır sepeti yan yana yerleştirilmelidir.
menüye dön ↑

havalandırma

Banyoda havalandırma gereklidir. Aşırı nemden kurtulur ve havanın nemini hafifçe dengeler.

Ahşap bir evde güçlü egzoz sistemlerinin kurulması önerilir, istisnalar sadece küçük bir alana sahip odalarda uygundur.
Büyük bir ev için seçenek

Büyük bir ev için seçenek

En sık bağımsız olarak kolayca monte edilebilen banyo hava-egzoz havalandırma sistemi için kullanılır.

Bu tür havalandırmayı iki aşamada donatmak mümkündür:
 • Tavanın çevresine iki boru monte ediyoruz. Hava akışı için ilk, çıkışı için ikinci.
 • Her boruda iki delik açıyoruz. Bu delikler odanın zıt köşelerine yerleştirilmelidir. Sonra deliklerden biri ızgarayı ve ikinci egzoz fanını kapatacaktır.

Modern tasarımlı küçük oda.

Modern tasarımlı küçük oda.

menüye dön ↑

Banyo tasarımı nasıl vurgulanır?

Aksesuarlar sıradışı bir iç mekan yaratmada çok önemli bir unsurdur. Bir ahşap evde banyo için aksesuar farklı seçeneklere uyacaktır. Her şeyden önce, bir stil, modern veya rustik klasik seçmek ve buna göre mobilya ve aksesuarları seçmek arzu edilir.

Ahşap döşeme, modern mobilyalarla güzelce uyum sağlar. Ahşap panellerin rustik sadeliği ve şık modern mobilyaların ahenkli birleşimi çok hoş ve ilginç görünüyor. cam raflar ve tablolarGranit dolap tezgah üstüDekordaki metal elementler, tüm bunlar ahşap bir yüzey için mükemmel.

Tavan arasında seçenek

Tavan arasında seçenek

Aynı ağaçtan iyi mobilya görünecek. Daha rahat ve sade bir atmosfer yaratacaktır. Bugünün pazarı, odanın en çok öne çıkacakları olan ahşaptan yapılmış ilginç bir mobilyadır: hasır çamaşır sepetleri, raflar ve raflar.
Herhangi bir ahşap mobilya, koruyucu maddeler ile ön işlem gerektirir. Bitmiş bir dekor veya basitçe vernikli mobilya, emaye veya astar boya bulabilirsiniz.
Bu tarz her zaman modadır.

Bu tarz her zaman modadır.

Sürdürülebilir ahşaptan mobilya da satın alabilirsiniz. En iyi nem meşe karşıdır. Meşe mobilyalar ve ön işlem uygulanmayan ıslak bir ortamda uzun sürebilir.

Profesyoneller, önerilerde bulunurlar; bunlar olmadan banyoda rahat bir ortam yaratmanın imkansız olması:
 • Odanın tasarımı için renk paleti seçmek altın ortama sadık kalmaktır. Çok fazla koyu renk tonu, veya tam tersine, çığlık atan renklerin çok fazla olması yalnızca can sıkıcı olacaktır.
 • Banyodaki duvarlar ve tavan (sadece banyoda) aynı renkte yapılabilir. Veya tavan hattını ayırmadan bir renkten diğerine yumuşak bir geçiş yapın.
 • Su Yalıtımı - ahşap bir evde banyoyu bitirmenin zorunlu bir aşaması.
 • Son işlem için birkaç malzeme kullanmanızı öneririz. Örneğin, duvarın alt kısmı plastik paneller veya fayanslar ve üst fıçı tahtası ile dekore edilmiştir.

Su Yalıtımı - ahşap bir evde banyoyu bitirmenin zorunlu bir aşaması.

Su Yalıtımı - ahşap bir evde banyoyu bitirmenin zorunlu bir aşaması.

Banyo için uygun stilleri:
 • klasik. Bu tarz her zaman modadır. Bir dizi dekoratif elemanın bolluğu, bir çizgide pürüzsüz akması ve ayrıntılı mobilyalarıyla ayırt edilir. Böyle bir tarz için, kalın ahşap çerçeveli, ahşap mobilyalarla geniş bir tam boy ayna sığdırılabilir.
 • minimalizm. Önceki sürümün tersi. Minimum mobilya kullandı ve sadece en gerekli olanıydı. Formları temizle, kesin çizgiler. Tek renkli renkleri sakinleştirin.
 • Ülke müziği. Sıcak renkler ve ahşap mobilyalar kullanılır. Country müzik basitliği ve zarafeti nedeniyle banyo için harika.
 • antik. Ahşap bir evde bu tasarım mümkün olduğunca uyumlu görünecektir. Çık dışarı panjur çiçek desenli ve ağır kumaşlardan bezemeli ahşap mobilyalar ve pastel tonları dekorasyonda kullanılır.
 • modern. Net ve hafif çizgileri birleştiren zarif oda tasarımı. Tekrarlayan elementler, modern materyallerin kullanımı, güzellik ve konforun uyumlu bir kombinasyonu.
 • Yüksek teknoloji Bu, cam, ahşap ve çelik kullanımı anlamına gelir. Stil, alışılmadık şekil ve boyutlarla karakterize edilir.

Bu odada çok zaman geçirmek istiyorum

Bu odada çok zaman geçirmek istiyorum

menüye dön ↑

Fikirleri planlama

Özel bir evde banyoyu nereye yerleştireceğinizle ilgili birçok ilginç seçenek var. İki katlı evlerde, ikinci katta, yatak odalarının yanında banyo yapmak gelenekseldir.

Çatı katındaki banyo armatürleri ilginç bir seçenektir. için yatak odaları veya dolap çok rahat bir oda değil ve banyo için mükemmel.

Genellikle birleşik bir banyo var, ancak çoğu bu seçeneği rahatsız edici buluyor. Aynı anda iki kişiyle paylaşılan bir banyosunu aynı anda kullanmak için, onu bir bölmeyle donatabilir veya bir perde asabilirsiniz.

Açık renkler kullanarak basit tasarım

Açık renkler kullanarak basit tasarım

Pek çok kişi banyoya ayrı bir oda tahsis etmesini tavsiye eder, böylece fazladan mobilyalara sahip değildir (nevresimler, ev aletleri vb.). Banyoda maksimum boş alan bırakın.

Penceresiz bir oda seçmeniz önerilir. Bu odada gereksiz olacaklar. Pencere hala oradaysa, kalın bir perde almanız, pencerelere panjur takmanız veya ailenizi meraklı gözlerden yüzerken gizlemek için başka bir örtüşme türü seçmeniz gerekir.

Yüksek teknoloji tarzı

Yüksek teknoloji tarzı

menüye dön ↑

Uzman tavsiyesi

Profesyonel tavsiyeler banyoyu pratik ve çok yönlü yapmanıza yardımcı olacaktır. Tipik hatalar yapmamak için size bilmeniz gerekenleri söyleyeceğiz:

 • Odanın planlanması ve imar için önceden yapılması önerilir. Evi planlama aşamasında arzu edilir.
 • Sıhhi tesisat kurmadan önce ahşap zeminlerin mutlaka sabitlenmesi gerekir.
 • Ahşap oldukça yanıcı bir malzemedir ve banyoda her zaman artan nem seviyesi vardır. Bu odadaki kablolar, nem girişine karşı güvenli bir şekilde korunmalıdır.
 • Evde taşkın olmaması için, banyodaki zemin seviyesini 1-3 cm düşürmek ve bir boşaltma deliği ile donatmak gerekir.

menüye dön ↑

VİDEO: Ev Yapanlar İçin Fikirler

Ahşap bir evde banyo

Günlükleri evde banyo

menüye dön ↑

FOTO GALERİ

6.2 Toplam puan
Evde banyo

Ahşap güzel ve çevre dostu bir malzemedir. Güzel ve fonksiyonel banyo iç mekanları için birçok ilginç seçenek oluşturmanıza olanak sağlar. Ahşap bir evde banyo seçeneklerinizi seçin ve orada harcadığınız her anın keyfini çıkarın. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
9.5
Uygulamanın kullanılabilirliği
9
0
şekerleme
 • Uygun kullanımda malzemenin dayanıklılığı.
 • Ahşap ev çevre dostudur.
 • Çalışma sırasında bazı odun türleri aromatik yağlar ve hoş bir aroma yayar.
eksileri
 • Zeminlerin ve su yalıtımının güçlendirilmesi için ilave çalışmalara ihtiyaç vardır.
 • Mobilya ve sıhhi tesisatın yerleştirilmesi için sınırlı seçenek.
 • Yüksek finansal maliyetler.
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn