Salonda iki seviyeli tavanlar: Malzemeler, ilginç kombinasyonlar, tasarım fikirleri (135+ Fotoğraf)

Salondaki iki katlı tavanlar büyüleyici görünüyor. Aralarında ucuz olanlar var, pahalı olanlar var, kendi elleriyle asabileceğin olanlar var, ayrıca bir uzman olmadan yapamayacağın insanlar da var. Her biri için tatmak için bir kombinasyon var - ana şey bir fikir, tasarımla deneme arzusu, uçuşa bırakılabilecek bir fantezi.

İçerik:

Gerekli yaratıcılık payı ile iki seviyeli bir tavan oluşturmak için çalışabilirsiniz. Nereden başlayacağınızı düşünün.

İş sürekli devam ediyor:

 • ilk önce malzemelerin ne olduğunu okumalısınız - her birinin ayrıştırılması gereken avantajları, dezavantajları, özellikleri, çeşitleri vardır;
 • o zaman başarmak istediğin hedefi düşünmelisin. oturma odası tam iki seviye tavan - vurgulamak bölgeayrıca odayı dekore etmek;
 • otomat dokusu, maliyet, işin karmaşıklığına odaklanan bir malzeme kombinasyonu seçin;
 • grafik tasarım editörlerinin yardımıyla son tasarımı geliştirmek - malzemenin nasıl düşeceğini tahmin etmek için rengi, şekli seçin.

Bu tavanlar arasında hem ucuz hem de pahalıdır.

Bu tavanlar arasında hem ucuz hem de pahalıdır.

Ve sonunda, nüansların ne olması gerektiğine karar verirseniz, ya fikri benimseyen ustaları işe alabilir ya da yapıyı kendiniz monte edecek araçlarla birlikte nalburdan ve malzeme satın alabilirsiniz.

malzemeler

Malzeme sınıflandırması basittir: sadece dört nokta içerir:

 • köpük plastik en hafif olanıdır;
 • alçıpan - En zoru, çerçevenin varlığını gerektiren;
 • kumaş - gergi tavanları ifade eder, ancak diğerlerinden çok daha pahalıdır;
 • Film - aynı zamanda gerginlik için de geçerlidir, fakat kumaştan önemli ölçüde farklıdır.

Bu kısa listeden seçim yapmak için, nüanslara ve özelliklere derinlemesine gitmek gerekir.

Uyumlu bir malzeme kombinasyonu seçin

Uyumlu bir malzeme kombinasyonu seçin

menüye dön ↑

İki katlı köpük tavanlar

Köpüğü en yaygın malzeme değildir, çünkü yalnızca kusursuz tat ve mükemmel beceri onu estetik hale getirebilir. Çoğu durumda, ucuz görünüyor ve bu sorunu önlemek için denemek zorundasınız.

Ancak bunun avantajları var:

 • Ek kolaylığı. Alçıpan tavan sabitlemek için, içi boş metal borular karmaşık bir yapı gerektirir. Gerginliği gidermek için, ısı tabancası olan bir işçi ekibine ihtiyacımız var. Ve köpük, evrensel bir tutkalla birlikte yeterince hafif bir ele sahip olacak - onarılamayacak bir insan bile başa çıkabilecek.

Gri tonlarında güzel ve şık bir oturma odası.

Gri tonlarında güzel ve şık bir oturma odası.

 • Düşük ağırlık. Köpük ile taşıma sırasında herhangi bir problem yaşanmaz, onu onuncu kata yükseltmeniz gerekse de asansör bozuldu.Ayrıca, hesaplama gerekmez - tavan kirişi en karmaşık yapısına bile dayanacaktır.
 • İşleme kolaylığı. Güzel bir iki katlı alçıpan tavanı oluşturmak için, çok fazla deneyim veya çok fazla zaman gerekir, ayrıca bir araç.

Polyfoam basit bir kırtasiye bıçağıyla kesilebilir ve benzer bir sonuç elde etmek için ince zımpara kağıdı ile cilalanabilir.

 • Kimyasal direnç. Köpüğü boyanabilir, sonucun vernikle kaplanması mümkündür, metalik parlaklık ya da benzeri görünmesini sağlayacak araçları dayatabilmek mümkündür. taş - ona hiç zarar vermez.
 • Su direnci. İklim nemli olsa bile, hava daima suya doyurulur, köpük plastiğe zarar vermez - hava kabarmaz, çürümez veya küflenmez.

En ucuz malzeme köpük

En ucuz malzeme köpük

 • Ses yalıtımı. Elbette, alçıpanın etkisiyle köpüğün etkisi karşılaştırılmaz, ancak yukarıdaki komşulardan gelen gürültüyü hafifçe azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Fiyat ve boyut. Neredeyse asıl artı - bir kuruş için çok şey satın alabilir ve onunla çalışarak deneyim kazanabilirsiniz. Malzemenin farklı boyutlarda tabaka halinde üretilmesine yardımcı olur - bunlardan uygun olanı seçmek kolaydır.
 • Bakım kolaylığı. Orijinal rengini ve parlaklığını korumak için köpüğü zaman zaman nemli bir bezle silmek yeterlidir.

Tabii ki bazı dezavantajlar vardı:

 • Su direnci. Bu bir artı, aynı zamanda bir eksidir. Köpük nemin içeri girmesine izin vermez, bu yüzden odadaki nemin önemli ölçüde artması gerekir.
 • yanarlık. Materyal yakar, kara duman boğulur. Yangın anında duman odası artacaktır.
 • kırılganlık. Polistiren, işlem görse bile, kolayca zorlanabilir ve yeterli kuvvet uygulandığında ufalanır. Bir darbe - yüzey görünümünü kaybedecek.

Tavan dekorasyonu için özel fikir

Tavan dekorasyonu için özel fikir

Ancak köpüğün en büyük dezavantajı hala stabilite değil, kırılganlık ve yanıcılık değil, ancak uzun ve zor bir işten sonra düzgün bir görünüm vermenizdir. Şekillendirilmesi, yapıştırılması, sıvanması, zımparalanması, boyanması, verniklenmesi gerekiyor - ancak her şey dikkatlice yapıldığında sonuç buna değer.

Kurulu
Yaratıcı süreç sizin için zamandan ve emekten daha önemliyse, köpük kullanın. Ardından, bazı başarısız denemelerden sonra, oturma odasındaki iki seviyeli tavan iyi görünecek.
menüye dön ↑

Alçıpandan

Alçıpan - iki seviyeli tavan üretimi için en çok kullanılan malzeme. Köpüğü ile ilgili olarak pahalıdır, ancak nispeten germek ucuzdur. Popülerliğini açıklayan özel avantajları vardır:

Alçıpan - en çok kullanılan malzeme

Alçıpan - en çok kullanılan malzeme

 • Yükseklik muhasebe. Oturma odanız düzensizlikler, karmaşık iletişim, çatlaklar, boşluklar, alçıpanlar için dikkat çekici ise, tüm bunları esnek bir tavandan daha güvenli bir şekilde gizlemeye yardımcı olacaktır.Sadece kusurları örtmeyecek, aynı zamanda kabartmalarını ve aynı zamanda iyi görünecekleri göz önüne alacak şekilde ayarlanabilir
 • esneklik. Streç tavan düz bir tuvaldir. Alçıpan çok daha esnektir, yoğurup her yöne çekebilir, karmaşık yapılar oluşturabilir, tasarım fikirlerine göre ayarlayabilirsiniz.
 • Yangın dayanımı. Köpük yanar ve duman çıkarır, yüzeyleri de gerer. Alçıpan, füme olmadığı sürece, yangında tamamen aleve dayanıklıdır.
 • Çevre dostu. Alçıpan geri dönüşüm işleminde dış ortama zarar vermez.
 • Mekanik gerilmelere karşı direnç. Gerilim yüzeyleri tek bir yanlış dokunuştan yırtılırsa ve köpük parçalanırsa, alçıpan darbelere dayanabilir.
 • Lambaların kolay montajı. Alçıpan sondaj kolaydır, herhangi bir şekilde döşenmesi kolaydır. Sürece katıştır fenerler kolaydır.
 • Ses yalıtımı. Malzeme, aralarında en iyi ses yalıtımını sağlar.

Geri dönüşüm sürecinde dış çevreye zarar vermez

Geri dönüşüm sürecinde dış çevreye zarar vermez

Ancak alçıpanın dezavantajları da vardır:

 • Suya direnç eksikliği. Oturma odasında o kadar önemli değil, çünkü içinde kalıcı su kaynakları bulunmuyor, ancak iklimin kendisi yüksek nemlilikle karakterize edilirse, bu hizmet ömrünü etkileyebilir. Artan nemle birlikte alçıpan çözülür, dalgalar çıkar, lekeler çıkar, hatta çürür.
 • Biyolojik tehditlere karşı direnç eksikliği. Çerçeve üzerindeki iki seviyeli bir tavan, her yerde bulunan hamamböceği, küflü veya mantarlardan muzdarip bir cennettir. Bununla birlikte, uygun bileşimlerle kullanabilirsiniz.
 • Son işlemin göreceli karmaşıklığı. Alçıpan tavanın iyi görünmesi için, deneyimli işçilere kiralamak veya çok zaman harcamak zorundasınız.
 • Bakımın karmaşıklığı. Kuru duvarlar nemden etkilenir, çünkü yalnızca kuru yöntemlerle temizlenebilir.

Malzeme arasında en iyi ses yalıtımını verir

Malzeme arasında en iyi ses yalıtımını verir

Alçıpan için, önce bir matkap ve vida kullanarak ince metal borulardan oluşan bir çerçeve hazırlamanız gerekir. Daha sonra seviyelerin elemanlarını, parçalar gibi, çerçeveye monte edilmeleri için kesmeniz gerekir. mozaik. O zaman onları emniyete almanız, dikişleri görünmemesi için işlemeniz gerekir.

İşlem emek yoğun ve yatırım gerektiriyor.

Kurulu
Alçıpanın tavanı, inşaat sektöründe kendinizi denemek istiyorsanız veya nihai sonuç tam olarak bu karmaşık malzemeyi gerektiriyorsa anlamlıdır.
menüye dön ↑

Film streç

Germe tavanların üç tipi vardır ve her birinin kendine özgü özellikleri vardır.

Film versiyonu, diğer altı çizili düzgünlüklerden ayrılıyor.

Film versiyonu, diğer altı çizili düzgünlüklerden ayrılıyor.

En ünlü - film. Diğerlerinden altı çizili pürüzsüzlük ile ayırt edilir. Parlak, ayna gibi, yüzey aşağıda olan her şeyi yansıtıyor.

Bu seçenek avantajlara sahiptir:

 • estetik. Birkaç yüzey, mükemmel bir şekilde gerilebilir tavanla karşılaştırılabilir.
 • Nem direnci. Odada yüksek nem varsa, gerilim filmi kolayca bozulmaz. Komşularınız aniden sizi sele basmaya başlarsa, su durur ve hareket etmez - elbette filmin kendisi bozulur, ancak duvarlar etkilenmez.
 • fiyat. Diğer türlerle ilgili olarak, film en ucuzudur.
 • Bağıl kurulum kolaylığı. Filmi nitelikli bir işçi ekibi için esnetmek bir kaç gün meselesiyken, kumaşa dokunmanız gerekir.
 • Renk çeşitliliği. Plastiğe dayanan herhangi bir malzeme parlaklık ve renklendirmenin değişkenliği bakımından farklılık gösterir. Yüzey tek renkli, iki renkli olabilir, desenlerle, üzerine büyük bir fotoğraf bile basabilirsiniz - tasarım herhangi olabilir, yalnızca ustanın hayal gücü onu sınırlar.
 • Bakım kolaylığı. Köpükten başka bir şey gerektirmez - üzerine ıslak bir bez koymak yeterlidir ve ilk günkü aynı parlamayı tekrar bulur.

Diğer türlerle ilgili olarak, film en ucuzudur

Diğer türlerle ilgili olarak, film en ucuzudur

Film kir ve toz biriktirmiyor, kurulumdan sonra çok az çöp var.

Ama aynı zamanda dezavantajları da var:

 • Mekanik hasara karşı direnç eksikliği. Yeterince güçlü olmayan bir darbe - sadece keskin bir nesneye dokunmak bile - ve yüzey yırtılmış kenarlara sahip yırtık bir delik bırakarak yırtılır. Çıkarması zor, yine ustaları bir ısı tabancasıyla çağırmanız gerekiyor.
 • Yokluğu düşük sıcaklıklara dayanım. Tabii ki, bir konut evinin oturma odasında sıcaklığın sıfıra düşmesi pek mümkün değildir, ancak bu olursa, yüzey çatlar ve tüm zarif görünümünü kaybeder.
 • Kurulum zorluk. Yalnız, özellikle deneyim ve özel ekipman olmadan, filmi germek mümkün değildir. İnşaat ekibine kesinlikle dönmeniz gerekecek.

Modern tarzda kırmızı ve beyaz salon

Modern tarzda kırmızı ve beyaz salon

Filmin gerilmesi, mobilya odaya verilmeden önce yapılmalıdır. Kurulum sırasında sıcaklık artar, eşyalara zarar verebilir.

Kurulu
Zaman harcamak ve çaba göstermek istemiyorsanız, film sipariş etmek en kolay yoldur.
menüye dön ↑

Kumaş ve saten germek

Kumaş nispeten yakın zamanda filme alternatif olarak piyasaya sürüldü ve henüz bu kadar şaşırtıcı bir popülerlik kazanmak için zamanı olmadı. İki versiyon halinde sunarlar - ya ideal olarak yerleştirilmiş dokuya benzer bir yapıya sahip basit bir kumaştır. alçıveya belirli bir parlaklığa ve şık bir görünüme sahip olan mat saten.

Filme alternatif olarak kumaş

Filme alternatif olarak kumaş

Dış işaretlere ek olarak, pratikte hiçbir farkları yoktur ve avantajları aynıdır:

 • Mekanik hasarlara karşı direnç. Tabii ki, özellikle kumaşı yenerseniz, kırılır. Ancak ona yapılan keskin vuruşlar keskin nesnelerin yanı sıra tehlikeli değildir.
 • Soğuk direnci. Bir gün sıcaklık düşse bile, kumaş kalitesini kaybetmeyecek ve daha kötü görünmeyecektir.
 • «Nefes alabilen yüzey. Kumaş, tavanın üzerindeki boşluğun, odanın geri kalanıyla havayı değiştirmesini sağlayan tek malzemedir. Nemi hapsetmez.
 • estetik. Kumaş tamamen pürüzsüz bir sıva gibi görünüyor, saten - aynı sıva gibi, sadece mat, hoş bir sedefli. Bu güzel

Saten seçeneği

Saten seçeneği

Fakat doku eksikliği çok kısa:

 • fiyat. İki kademeli tavan için en pahalı malzeme.
 • Kurulum zorlukları. Bir ısı tabancasına ihtiyaç duyulmaz, ancak çevrenin etrafındaki tüm odayı döşemeniz gerekir ve eğer bir şeyler ters giderse, tekrar yapmanız gerekecektir.
 • Bakım zorluğu. Kumaş yıkanamaz, kuru bakım gerektirir. Genellikle tozu gideren bir elektrikli süpürge kullanmanızı öneririz.
 • Yangına dayanıklılık ve biyolojik problemler. Kumaş kalıplanabilir, mantarla kaplanabilir ve bir yangında yanabilir.

Ancak bazı iç mekanlar için kumaş ihtiyacınız olan şeydir. Klasik tasarıma mükemmel uyum sağlar, minimalist bir Japon iç tasarımında güzel görünür. Filmden biraz daha küçük renk çeşitliliğine rağmen, oturma odanız için harika bir çözüm olabilir.

Kurulu
Tasarım amacınıza uygun başka bir malzeme yoksa kumaşın kullanılması önerilir.
menüye dön ↑

Tasarım için önemli nüanslar

Materyalleri inceledikten sonra, daha ilginç şeylere, yani tasarıma yöneliyoruz. Ve ilk hedefi tanımlar. Oturma odasında iki seviyeli bir tavan yapacaksanız, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Odayı bölgelere ayırın. Küçük bir daireniz varsa ve salonda aynı anda birkaç randevu alırsanız, bu tavsiye edilir. İle eğlence bölgesini vurgula TV, odanın geri kalanından ayırmak için - veya kanepe kitaptan raf. Bu durumda, sadece iki bölgenin birleştiği yerde olacak şekilde bir seviye düşüşü yapmanız gerekir.
 • Süsleyin ve odanın tepesine dikkat edin. İsterseniz tavsiye edilir. minimalizm kadarıyla mobilyave odayı küçük aksesuarlar yerine ani dekorasyonuyla dekore etmeyi tercih edersiniz. Bu durumda, bu dekorasyonun nasıl olması gerektiğini düşünmelisiniz: bir çiçek, bir fantezi lekesi, bir hayvan, bir balık, her neyse.

Ahşaptan yapılmış minimalizm tarzı

Ahşaptan yapılmış minimalizm tarzı

 • Tavanı iç mekanın devamı yapınız. Ona özel dikkat çekmek değil, sadece genel bir fikir geliştirmek için. Bu durumda, her bir odaya bakmak gerekir. Tarzı yüksek teknoloji Metalik renkli bir film iyi uyum sağlayacak ve klasik filmde karmaşık alçıpan sıvalı bir kumaş daha iyi görünecektir.

Diğer hedefler ayrıca, anlaşılması gereken renkler, dokular ve kombinasyonlar önerir.

menüye dön ↑

Kombinasyon Özellikleri

İki seviyeli tavan her zaman bir çeşit kontrasttır. Kendi içindeki seviye farkı muhteşem görünüyor, ancak farklı malzemelerin kombinasyonları çok daha ilginç görünüyor:

 • Alçıpan şekil ve gerginlik yüzeyi. Parlak veya mat, pürüzsüz bir yüzeyle çevrili karmaşık bir alçıpan konstrüksiyonu olan ortak bir kombinasyon her zaman iyi görünür. Kenarlarında lambaların bulunduğu bir daire, üzerinde oval bir görüntü, bir üçgen, bir kare var - olağanüstü etkileyici görünecek.

Bu seçenek odanın en önemli kısmı olacaktır.

Bu seçenek odanın en önemli kısmı olacaktır.

 • Alçıpan çerçeve ve germe yüzeyi. Lambaları yerleştirebileceğiniz, çıkıntılı bir alçıpan tavanla çevrili düz bir yüzey, ayrıca gergi tavanın ortasında bir görüntü elde ederseniz daha iyi görünecek ortak bir kombinasyondur.
 • Farklı türde gergi tavanlar. Bir bezle çevrili parlak film, kumaş parlak bir yüzeye ekler - bunun sonucunda ilginç bir desen elde edebilirsiniz. Elbette, bunu yapmak zaman alacak.
 • Perforasyon. Bir tavanın diğerinin üzerine gerildiği ve görünür halde kalan duvarda en ilginç ve karmaşık kombinasyon şekilli delikler yapılır. Lambalar üst katmana yerleştirilebilir ve altta son derece ilginç görünecek bir desen yapılabilir.

Delik delme nispeten yeni bir eğilimdir ve bu nedenle orijinaldir.

İç kısımdaki net çizgiler

İç kısımdaki net çizgiler

Malzemelerin birleştirilmesi aynı seviyenin iki seviyesinden daha zordur. Fakat sonuç, çok daha ilginç görünüyor, özellikle de fanteziye gelindiğinde.
menüye dön ↑

fatura

Köpüğü ve alçıpan sadece donuktur ve bunların tümü sınırlıdır - maksimum, farklı renklerde boyanabilir veya uygun bir renk şeması yardımı ile ahşap veya taş bir yüzeye benzerlik verebilir. Germe tavanlarda her şey çok daha ilginç. Olabilirler:

 • pürüzsüz. Herhangi bir rengin parlak ayna yüzeyi, herkesin alıştığı klasik film tavandır. Aşağıda olan her şeyi yansıtır, odayı görsel olarak büyütür, alanı genişletir ve muhteşem görünür.
 • Düz mat kumaş. Doku sıvaya benzer ve aynı zamanda da bakar. Resim yapabilirsin, olduğu gibi gidebilirsin. Ayrılırsanız, oda daha rahat ve daha konforlu hale getirilecektir - mat doku göze daha hoş gelir.
 • Mat saten. Saten de beyaz, ancak üstüne biraz boya eklerseniz, özellikle etkileyici görünen belirli bir parlaklık ile ayırt edilir. İnci ışıltılı güzel bir çözüm de odayı görsel olarak büyütüyor.

Fikirlerinizi teknik yeteneklerle eşleştirin.

Fikirlerinizi teknik yeteneklerle eşleştirin.

 • Sanat resim. Sadece kumaşta mümkündür ve iyi bir profesyonel sanatçı bulursanız, gerçek bir sanat galerisinde görünecektir. Geometrik bir model olabilir, çiçek bir model olabilir veya gerçek bir resim olabilir - parlak, parlak bir yüzeye sahip bir ortama yerleştirmek en iyisidir.
 • Fotoğraf baskısı. Sanatsal yaklaşımın bir çeşididir, fakat resimden daha basittir. Genellikle sipariş yapılır, her ikisi de parlak bir yüzeye yapılabilir - sonra parlak, renkli olacaktır - ve mat olarak sonra boğulacaktır. Önceden sipariş alınmadan satın alınabilecek hazır resimler bulunmaktadır.

Asıl mesele iyi bir tane seçmektir, çünkü her iç mekan uygun değildir.

 • Yıldızlı gökyüzü. Saten kullanılarak yapılmıştır, tavanın arkasında yıldızların parlamasını taklit eden küçük lambalar vardır. Oturma odası için uygun çok güzel, kozmik bir çözüm, koyu renklerde üretiliyorsunuz.
 • Metalik parlaklık. Filmde yapılan yüksek teknoloji tarzı için uygundur. Gümüş, çelik, altın, bronz olabilir. Çeşitlilik - ayna parlaklığı. Bir aynayı tamamen simüle etmeye izin vermez, ancak biraz benzerlik gösterir.

Evinizde boşluk

Evinizde boşluk

İki seviyeli tavan monoton yapmak yerine, her zaman birkaç dokuyu birleştirebilirsiniz. Örneğin, ortasındaki bir kumaş eki üzerindeki bir resim yardımıyla bir resim çizebilir ve tavanın geri kalanını parlak bir filmle kaplayabilirsiniz. Ya da fotoğrafın gökyüzünün yüzeyine basması ve simetrik alçıpan duvarları eklenmesiyle simüle edebilirsiniz.

Önemli olan - fikirlerini teknik yeteneklerle ve iç odanın geri kalanıyla ilişkilendirmek için tasarım icat etme sürecinde.

menüye dön ↑

Rengin önemi

Renk, önemi fazla tahmin edilemeyen bir değişkendir. Yanlış, kusursuz bir şekilde eşleşen malzemeyi doku ile değerlendirebiliyor. Renk açısından üç önemli nüans vardır.

Afrika tarzında ilginç bir çözüm

Afrika tarzında ilginç bir çözüm

Birincisi, iki farklı seviyenin ne kadar uyumlu olduğu:

 • sesi üzerine Ton. Aynı renk - bu kombinasyonda bir hata yapmak mümkün değildir, ancak en sıkıcıdır. Bir desen, desen veya dikkatlice seçilmiş lambalarla seyreltebilirsiniz, ancak tavanın mümkün olduğu kadar dikkat çekmemesi gereken oturma odaları için kendi başına iddiasızdır.
 • iz. Bir seviye parlak, doygun renk, diğeri daha açık veya daha koyu, ancak - aynı rengin bir tonu. Burada bir hata yapmak da zordur ve kombinasyon monotonluktan daha ilginç görünür. Ek olarak, ana menzili destekleyen iç kısma tam olarak sığabilir.
 • Kontrast. En parlak, en çekici kombinasyon, renklerin birbirine zıt olduğu yerdir. siyah ve beyazturuncu ve mor sarı ve mavi - Herhangi bir renk tablosuna bakarak, kontrastların ne olduğunu görün. Bu kombinasyon gerginlik verir, dikkat çeker, iç kısımya bir lezzet katar. Ancak sadece başka hiçbir olayın olmadığı yerlerde uygundur. Kontrast, içlerinde kök salmaz, burada onsuz bile görecek bir şeyler vardır.

Sarı

Sarı

Renklerin kombinasyonundan, desen ve çizimlerle ayrı bir tavan yapabilirsiniz. Onlara gelince, yüzeyin geri kalanının asıl görevi çok fazla dikkat çekmemek, ana tona girmek. Açık pastel renklere veya koyu renklere sahip, parlaklıktan yoksun.

Bir bütün olarak resimle birleştirilmeleri önemlidir.

İkinci önemli nüans, tavanın iç kısmın geri kalanıyla ne kadar uyumlu olduğudur. Kural olarak, duvarlarla birleştirilme şekli aynı odayı farklı şekillerde yenmenizi sağlar:

 • Üst ve alt ışık. Odayı görsel olarak daraltın, yüksekliği gerilmiş. Bu, küçük bir salondaki alçak tavanlar için geçerlidir - aynı zamanda daha yüksek ve daha geniş görünmektedir.
 • Her şey karanlık ile aydınlık üst. Odayı daha da yükseltir. Alan hissi artmıyor, sadece tavanın çok alçak olduğu görülüyor.
 • Koyu üst ve koyu alt. Odayı düşürürler, görsel olarak genişletirler. Orijinal formları kalem çantasına benzeyen yüksek tavanlı küçük odalar için idealdir.
 • Karanlık üst ve hafif her şey. Düşük tavan yapar, ancak alanı genişletmez. Bu nedenle çok büyük ve yankı gibi görünen yüksek geniş bir oda için çok uygundur.

Klasik asla modası geçmez

Klasik asla modası geçmez

Bunlar en yaygın kombinasyonlardır. Genellikle, hem üst hem de alt ve duvarların aynı renkte kaldığı - genellikle en alçakgönüllü, beyaz, pastel, parlak, soğuk - ve tek parlak nokta boyama, fotoğraf baskısı veya farklı renkteki bir alçıpan elemanıdır.

Bu iç mekanda tüm dikkat çekici bir noktaya perçinlenir.

Bu, odadaki eksiklikleri gizlemenize izin verirken, gizlenmemelerini sağlar, ki bu da zarif bir çıkış yoludur.

Hafif soğuk tonlar

Hafif soğuk tonlar

Üçüncü önemli nüans, seviyelerin tek başına renk gamıdır:

 • Açık pastel renkler. Tarafsızlıkla ayırt edilirler, odanın herhangi bir yerine odaklanmanıza izin verir, ruh ve pasifize için faydalı olarak kabul edilirler.
 • Hafif soğuk tonlar. Mavi, ışıkyeşil, belirli bir gölgenin açık sarı rengi. Görsel olarak oda genişletin, daha da parlak görünmesini sağlayın. Klasik stile çok uygun.
 • Hafif ılık tonlar. Odaları daha konforlu hale getirir, ancak biraz daha az.Şeftali, pembenin sıcak tonları, sarı - iç kısımdaki koyu renkteki küçük elementlerle hoş bir şekilde birleştirilmiştir.
 • Koyu soğuk tonlar. Görsel olarak odayı genişletin, ancak biraz rahatsız edici hale getirin. Böyle bir tavan, yüksekliği çok fazla olmadığı sürece omuzlar üzerinde baskı yaratacaktır.
 • Koyu sıcak tonlar. varyasyonlar kahverengi, kırmızı, turuncu tonları odayı daha küçük ve daha konforlu hale getirir. Parlak renkler ve açık tonlarda küçük vurgularla iyi gider.

Beyaz odayı görsel olarak genişletir.

Beyaz odayı görsel olarak genişletir.

Saf bir siyah tavan yapılması önerilmez - renk iç mekanda bulunmuyorsa, parlak vurgularla dikkatlice seyreltilirse, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Saf beyaz yapmak mümkündür. Çabucak kirlenir, ancak odayı genişletir..

menüye dön ↑

İşi nasıl özetler ve bir araya getiririz?

Tavanın genel olarak nasıl görünmesi gerektiğine karar verdikten sonra, kişi nüanslar hakkında daha ayrıntılı bir çalışma yapmaya başlayabilir:

 • Öncelikle, iç mekanın genel fikrinin ne olacağını bir kez daha hatırlamanız gerekir. Dokulardan ve malzemelerden ilham alarak, mevcut ihtiyaçları unutabilirsiniz. Son aşamada, odanın nasıl görünmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.
 • O zaman iki seviyeli bir tavanın tasarımını düşünmeniz ve çizmeniz gerekir - elle kağıda yazabilir veya iç mekan hakkında önceden fikir sahibi olmanızı sağlayan özel bir programda olabilirsiniz.
 • Oturma odası zeminindeki çizgileri işaretleyin - bu, yapının gerçekte nasıl görüneceğini, hangi bölgelerin vurgulanacağını ve ışığın nerede uzanacağını anlamaya yardımcı olacaktır.

Herhangi bir fikrinizi yerine getirebilirsiniz.

Herhangi bir fikrinizi yerine getirebilirsiniz.

Daha sonra final projesinde düzenlemeler yapabilir, lambaların olacağı seviyenin ve yerin geçişlerini işaretleyebilir ve sonra bir tugay kiralayabilir veya satın alma araçları almaya başlayabilirsiniz.

İki katlı tavanlar

Tavanı aydınlık ve güzel yapmak

9 Toplam puan
Herhangi bir tasarım için tavan

Zaman, enerji, yaratıcı bir dürtü yatırımına hazır olma durumu - hepsi birlikte tavan, ana unsurlardan biri olacağı güzel bir salonda oluşturulabilir. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
8
Uygulamanın kullanılabilirliği
9
Konu açıklaması
8.5
Bilginin güvenilirliği
9
şekerleme
 • Tasarım özgürlüğü
 • Yüksek performans
 • güzellik
eksileri
 • yükseklik
 • Kurulum zorlukları
 • Tasarım karmaşıklığı
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn