Çeşitli işlevlere sahip odalar için ilginç bir raf seçimi: 220 + Fotoğraf Çocuklar için uygun imar, oturma odası, banyo

Raf dekorasyon, imar ve depolama işlevlerine sahip çok yönlü bir mobilyadır. Tasarım püf noktalarını biliyorsanız, geniş bir model yelpazesi kullanılmaz. Raf çeşitlerini ve avantajlarını öğrenin. Önerilerimizi kullanın ve kesinlikle odayı konforlu ve rahat bir hale getirin.

Bu makalenin içeriği:

Raf çeşitleri ve faydaları

Tasarımlarına göre raflar iki türe ayrılır:

 • çerçeve;
 • raflar

Çerçeve türü - Bu raflar şeklinde standart bir tasarımdır raflarayarlamak kat bir duvara ek tutturmadan, hafif ağırlığa sahiptir. Raf duvarları, arka duvarı olan bir grup modeldir, duvar boyunca monte edilir ve ayrıca kendiliğinden vidalanan vidalarla sabitlenir.

Raf dekor işlevi ile çok yönlü mobilya.

Raf dekor işlevi ile çok yönlü mobilya.

Bölmelerin rolündeki çerçeve rafları hacimli olmamalıdır. Düşmeleri kışkırtmamak için birçok şeyi yığmaları yasaktır. Kişisel eşyaların depolanması için raf duvarları, odalar aktif olarak kullanılmaktadır.
Olumlu faktörler aşağıdaki faktörleri içerir:
 • tasarımın basit montajı - toplayıcıyı eve davet etmek gerekli değildir mobilyaBu aile bütçesini korur;
 • raf çok fazla yer kaplamaz - bir odayı imar etmek için bir bölme tarafından kullanılsa bile;
 • şeyleri görünür kullanılabilir durumda saklamak - aile üyeleri küçük şeyleri kaybetmez (uzaktaki TV, anahtarlar);
 • bir odayı bölgelere ayırmak için bir alternatif - yerden ve yerden tasarruf, ek depolama alanı;
 • Düşük fiyatlar - Standart duvarlar ve TV kabinleri yerine oturma odası.

Çocuk odası tasarımı

Çocuk odası tasarımı

Raflar, iç odada bulunan ekleme veya temel haline gelir. Yapının "kolay" düzenlenmesi için önerileri takip etmek önemlidir.

Senin için ilginç olacak:İNCELEME: Çocuk odası mobilyaları ve çocuk oyuncakları rafları: Basit ve özgün bir kendin yap depolama sistemi çözümü (225 + Fotoğraf)

menüye dön ↑

İmar fonksiyonu

Raflar, tasarımcılar tarafından imar odaları için ve eşyalara depolama alanı sağlıyor. Mobilya, bölgelemenin temel olduğu her iki işlevi de birleştirmenize olanak sağlar. İşte kurallar tarafından yönetiliyor:

 • inşaat, odanın ortasına yerleştirilmişse, alanı iki bölgeye ayırır;
 • odanın görsel olarak zonlanması, duvar boyunca bir rafın bulunması - zonun amacını belirtmek için, karşılık gelen elemanları duvara yerleştirin (figürinler, kitaplar, ekipman);
 • raf standart değiştirir dolap - raflarında gardırop eşyaları, kitaplar, uzun süreli saklama maddeleri;
 • arka duvar konstrüksiyonunu kullanırsanız, boş duvarı değiştirir.

Fonksiyonel depo mobilyaları

Fonksiyonel depo mobilyaları

Tasarımlar duvar boyunca yerleştirilen ana mobilyalardır.. Raf, kendi eşyalarınızı saklamak için bir yer olarak kullanılacaktır.

Senin için ilginç olacak:İNCELEME: Duvarda TV Rafı (295+ Fotoğraf): Dizayn nüansları (duvar, köşe, cam)

menüye dön ↑

Seçenekleri aç

Açık modeller, çerçeve tabanı ve rafların bir kombinasyonudur. Duvara yakın yerleştirilirler. Açık raf tasarımcıları ve üreticileri, belirli bir stilde yerleştirilmiş standart raflar olarak adlandırılır.

Sunulan modeller küçük alanlarda kullanılmaktadır. Taşınabilirlik için tekerlekler üzerindeki rafları seçin.. Düzgün bir şekilde çalıştırılırlar, sürekli değişen konum küçük alan sorunlarını ortadan kaldırır.

Açık modeller, çerçeve tabanı ve rafların birleşimidir

Açık modeller, çerçeve tabanı ve rafların birleşimidir

Senin için ilginç olacak: İNCELE: Banyo dolabı (130+ Fotoğraf): Bilmediğiniz modeller (zemin, köşe, asma)

menüye dön ↑

köşe

Köşe modelleri oturma odasında iç mekanda kullanılmaktadır. yatak odası veya çocuk odası oyuncaklar ve kitaplar için. Aşağıdaki tasarımlardan birini seçin:

 • Trafo raf - şekil ve ebat değiştirebilen, duvara monte edilmiş. Evdeki durumu sık sık değiştirmeyi planlıyorsanız edinin. Sunulan türün dezavantajı, düşük ağırlığa dayanma yeteneğidir.
 • silindirler - kendi ekseni etrafında dönen stilistik tasarımlar. Odada bir sorun düzenlemesi varsa, ancak daha fazla şeyi barındırmak isteyen bir durumda seçin. Rafların dönmesi eşyalara erişim sağlayacaktır.

İmar işlevini yerine getiren raf

İmar işlevini yerine getiren raf

 • Yerleşik raflar - Gerçekten 20-30 cm derinlikte duvarlarda nişler oluşturuyorlar, standart dolapları terk ederek odadaki yerden tasarruf edersiniz ve tasarımda çekici bir unsur elde edersiniz.
 • Adım modelleri - odanın köşesinde bir taban ile bitişik duvarlar boyunca yerleştirilir. Adım tasarımı görsel olarak yerden tasarruf sağlar ve bir çok şeye sığmanıza izin verir.

Küçük alanlar için, bu modeller en iyisidir, ancak zemine yerleştirildiğinde biri diğer hacimli mobilyalarla yüzeyini yığmamalıdır.

İç mekanda somutlaştırılmış tarz için bir model seçin. stil yüksek teknoloji ve minimalizm kademeli köşe modellerini memnuniyetle karşılamaktadır, çatı katı - Raf-transformatör ve doğru versiyondaki silindirler Barok ve İmparatorluğu tamamlayabilir.
Stili iç mekana yerleştirmek için bir model seçin

Stili iç mekana yerleştirmek için bir model seçin

Senin için ilginç olacak:İNCELEME: Çekmeceli ve raflı bir masa nasıl seçilir: (190+ Fotoğraf) Alanı pratik bir şekilde düzenleme

menüye dön ↑

Zemin modelleri

Zemin rafları imar odaları için kullanılır - özel amaçlar için ayrı bir alan tahsis etmek isterseniz odanın karşısına yerleştirilirler. Zemin modellerini aşağıdaki durumlarda kullanın:

 • Duvara takılan kütüphane alanında yatak odasında veya oturma odasında olması daha iyidir - raflar kitaplarla veya başka nesnelerle doldurulur.
 • İmar modelleri yüksek veya yarı yüksekliktedir tavan. Yarım raf ek olarak sürekli kullanılan ürünler için bir masa veya stand görevi görür.
 • Küçük bir alanın yatak odasında, depolama için büyük hacimli çekmeceleri değiştirin.
 • Oyuncak ve çocuk aksesuarlarının üzerine yerleştirmek için çocuk odasına uzun veya yarı bir raf yerleştirin.

Lütfen, imar alanı için rafların kullanılmasının, zemine zorunlu olarak ek olarak monte edilmesi gerektiğini unutmayınız. Mobilyalar zemine yalnızca evde küçük çocuklar varsa değil, aynı zamanda aktif olarak içeride oynayan hayvanlar da sabitlenmelidir.

Senin için ilginç olacak: GENEL BAKIŞ: Odanın içindeki raflar kendi elinizle nasıl yapılır? (230+ Fotoğraf) Güzel ve modern fikirlerin bir seçimi

menüye dön ↑

Kitap rafları

Raflar genellikle kitap yerleştirmek için kullanılır ve bir rekreasyon alanı belirleyerek bir kütüphaneye veya misafir odasına yerleştirilir. Bu tür mobilyaların yanında sandalyeler veya küçük kanepe yastıklar ile.

Ancak aşağıdaki önerileri kullanan modelin iyice seçimi:
 • Kitap rafları - raf, farklı yönlerde (dikey, yatay ve çapraz) meydana gelen rafları tek tek sabitleyerek yaratılır. Rafın düşmesini ve yaralanmasını önlemek için kullanılan montaja dikkat etmek önemlidir. Halen okumakta kullanılan kitapları raflara koymak daha iyidir.

Çoğu zaman bu tür eşyalar kitaplar için kullanılır.

Çoğu zaman bu tür eşyalar kitaplar için kullanılır.

 • Kitaplığı aç - Bu, hem duvar boyunca hem de odanın belirli bir yerinde bulunan standart bir tasarımdır. Alan bu şekilde birkaç bölgeye ayrılmıştır. Şeffaf bölüm nedeniyle alan “yenilmez”.
 • Kapalı raf - işte iki model. Biri camlı kapılı standart bir tasarım, ikincisi ise arkası duvarlı bir raf. Birinci tip duvar boyunca yerleştirilir, ikinci bölüm alanı bölgelere bölmek için kullanılır.

Kurulu
Kitaplık oturma odasında, yatak odasında veya koridorBölgeye göre izin veriliyorsa. Mobilyaların, yeniden yaratılan iç mekanla uyum içinde olması daha iyi olacaktır - renk, stil, doku, konum. Kitapları odanın tasarımında yer alan özel bir kağıda sarın - tekstillerde kullanılan rengin altında bir renk seçin.
Kitap rafının oturma odasına, yatak odasına veya koridora yerleştirilmesi önerilir.

Kitap rafının oturma odasına, yatak odasına veya koridora yerleştirilmesi önerilir.

Senin için ilginç olacak:GENEL BAKIŞ: Duvardaki odada bulunan cam raflar: 150+ Oturma odasında, mutfakta, banyoda kullanım fotoğrafları. Hangi seçenek seçilmeli?

menüye dön ↑

Odalarda kullanım için öneriler

Minimum yer kaybına sahip bir evde odalara raf yerleştiren tasarımcıların ipuçlarını öğrenin.

menüye dön ↑

Oturma odasında

Raflar genellikle oturma odasında tam olarak karşılanır - mobilyalar, seçilen tasarım stilini avantajlı bir şekilde vurgulayan şeyleri depolamak için tam teşekküllü bir özellik olarak kullanılır. Sunulan tasarımın kullanılması oda alanından tasarruf sağlar ve hacimli dolapları veya “duvarları” reddettiği alanı görsel olarak artırır. Uygulamanın amacı ne olursa olsun, seçilen modelin stili somutlaştırılmış iç tasarımla tutarlı olmalıdır.

Yaratıcı depolama çözümü

Yaratıcı depolama çözümü

Raflar, bir uyku alanı veya çalışma alanı tahsis edilmesi gerektiğinde stüdyo dairesinde veya tek odalı bir yaşam alanında yer ayırmak için aktif olarak kullanılır. Bu durumda, model iç renk ve tasarıma göre seçilir.

Boyuta dikkat etmek de önemlidir - belirli bir alanın korunması için, rafı "giriş" geçişi için tasarlanan genişliğin yarısına ayarlayın. Rafın bir tarafı duvara tutturulur.

Benzer şekilde, mobilyaların yüksekliğini belirleyin - yükseklik tavan yüksekliğinin yarısına veya biraz daha düşük, ancak daha yükseğe değil (bu çok saçma görünüyor) ayarlanabilir.
Böyle bir rafta güzel hediyelik eşya görünecek

Böyle bir rafta güzel hediyelik eşya görünecek

menüye dön ↑

Yatak odasında

Yatak odasındaki rafların sadece kitap veya çerçeveleri depolamak için kullanılması gerektiğine inanılmaktadır. Fotoğraf. Ancak doğru tasarım seçimi ile - loft, minimalizm, İskandinav tarzı - kendi eşyalarını ve yatak çarşaflarını raflarda sakla. Sicim ve diğer kaba kumaşlarla kaplı çekici ve uyumlu saklama kutuları seçin. İçlerinde, çorap ve diğer giysi eşyalarını, özenle katlanmış yatak çarşaflarını giydirin.

menüye dön ↑

Fidanlıkta

Fidanlıkta raflar çocukların oyuncaklarını imar veya depolamak için kullanılır. en imar İhtiyati tedbirlerin dikkate alınması ve rafların zemin, duvar ve tavana tutturulmuş panolardan ve çıplak panolardan kendilerini tasarlaması önemlidir. İmar, uyku alanını ayırmak ve çalışmak için kullanılır.

Fidanlıkta, bu mobilya çocuk oyuncakları imar ya da depolamak için kullanılır.

Fidanlıkta, bu mobilya çocuk oyuncakları imar ya da depolamak için kullanılır.

Ek olarak, iç mekanın tasarlanan tarzını somutlaştırmaya yardımcı olacak ücretsiz bir duvara çok sayıda raf yerleştirin.. Bu rafların, eğer çocuk tırmanmak isterse düşmelerini önlemek için duvara yüksek kalitede tutturulmalıdır. Kitapları raflarda tutun; ilginç hale getirin - renkle düzenleyin.

menüye dön ↑

Koridorda

Koridorun alanı ve genişliği izin veriyorsa, rafları serbest katı duvar boyunca yerleştirin. Dolap malzemelerini raflara yerleştirin - evden çıkmadan önce giyilen şapkalar, eldivenler, şapkalar, eşarplar, el çantaları ve diğer aksesuarlar. Alt hücrelerde, aynı koridorda paketlenmiş, koridor tarzı için hazırlanmış ayakkabılar saklayın.

Klasik tarz oturma odası

Klasik tarz oturma odası

menüye dön ↑

Soyunma odasında

Rafsız soyunma odasında yeterli değil - standart dolabın raflarının yerine, eşyaları, yatak örtülerini, battaniyeleri ve diğer özellikleri sakladıkları yer değiştiriliyor. Rafların şeklini ve yerini göz önünde bulundurun - hangi duvarların, büyük veya küçük hücrelerin olması gerektiği. Her şey, giysilerin niteliğine ve saklama maddelerine bağlı olacaktır, bu nedenle ilk önce giyinme odasına yerleştirdiğiniz eşyaları toplayın.

menüye dön ↑

Banyoda

Banyoda raflar, mevcut boş alanla birlikte uygun bir yerde bulunur. Küçük bir odaya az sayıda raf yerleştirilmiş lavabo veya banyo Sıhhi tesisat musluğundan. Bu tür raflarda kişisel bakım ürünlerinde saklayın.

Şık oda imar

Şık oda imar

Geniş bir alan varsa, rafı banyo zeminine yerleştirin. Raflar - havlular, hijyen malzemeleri, dekoratif sabun ve daha fazlasını saklayın. Altta, kirli çamaşırları katlayabileceğiniz kapalı bir sepet veya kutu yerleştirin.

menüye dön ↑

sundurma

Raflar, eşyaları depolamak veya iç mekanı tamamlamak için serbest bir duvara bir sundurma üzerine yerleştirilir. Yaz aylarında kışın çiçek saksıları vardır - sıcaklık düşüşleri nedeniyle bozulmayan şeyler. Dekorasyon için seçilen iç mekanın stili üzerine raf boyası sundurma.

Yaz aylarında, raftaki kitaplar raflarda depolanan ellerinde tutulur. Bu seçenekle, raf güneş ışığından korunmalıdır. Bu mümkün değilse, kitapları koruyucu bir kapağa sarın.

Kurulu
Raflar işlevseldir, bu yüzden onlardan vazgeçmeyin, odayı aşırı yüklemeyin. Çok sayıda rafın yalnızca duvar boyunca göründüğünü, bunun üzerine yerleştirildiğinde depolama alanını sınırlamanın önemli olduğunu unutmayın. Bir model seçerken, mobilya tüm artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun.
menüye dön ↑

Video: İç mekandaki raflarda güzel seçenekler

İç raf

Orijinal, işlevsel ve göze çarpmayan

menüye dön ↑

FOTO GALERİ (220'den fazla fotoğraf)

8.5 Toplam puan
İmarlı oda konforlu ve moderndir.

Gerçekten ihtiyacınız olursa herhangi bir odayı zon yapabilirsiniz. İşlevselliği iki odayı bile bölebilirsiniz. Makalemizde bulabileceğiniz her türlü seçenek Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
8.5
Uygulamanın kullanılabilirliği
9
Konu açıklaması
8
Bilginin güvenilirliği
8.5
şekerleme
 • hareketlilik;
 • maliyeti;
 • montaj kolaylığı.
eksileri
 • yaralanmayı önlemek için ek bağlantı; duvara tutturulmuş açık raf yığınının yasaklanması; şeyleri odanın tarzına göre yerleştirme gerekliliği
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım üzerine Günlük Dergi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn