Çekmeceli ve raflı bir masa nasıl seçilir: (190+ Fotoğraf) Mekanı pratik bir şekilde düzenleme

Birkaç yüzyıl önce çekmeceli ve raflı çalışma masası bir lüksdü, bugün iç mekanın böyle bir elemanı herkesin parasını karşılayabiliyordu, ama nasıl seçilmeli?

İçerik:

Masa çeşitleri

Önceleri, insanlar dört ayaklı klasik dikdörtgen tasarımla sınırlı, konforlu ve güzel masaları karşılayamazlardı, ama şimdi pazar, sahibine iş alanlarını rahatça ve verimli bir şekilde kullanabilmelerini, çalışma alanlarını organize etmelerini sağlayacak seçenekler denizi sunuyor.

Şimdi ne tür yazı masalarına sahip olduğunuzu, şimdi de iç mekanınıza en uygun modelleri tanımak için mağazalarda bulunabileceğini göreceğiz.

İçinize en uygun model

İçinize en uygun model

menüye dön ↑

geleneksel

Bu dört destekli çok dikdörtgen bir versiyon. Standart olarak, geleneksel tarzdaki masalar duvarın yanına dolaplar veya yan masalar arasında yerleştirilir, ancak böyle bir model kesinlikle herhangi bir yere yerleştirilebilir. Bu tabloların yalnızca birkaç özelliği vardır:

 • Genellikle masanın her iki tarafında bir ya da iki başparmak aşağıda bulunan ekipman satılır. Bu durumda, kişi aralarında oturur ve çekmecelerden ayak seviyesinde herhangi bir eşya alabilir.
İki başparmak masası

İki başparmak masası

 • Bazen karın düzeyinde, klavyeyi veya çizim araçlarını koyabileceğiniz özel bir geniş raf vardır, ancak bu yerde daha sık başka bir çekmece bulunur.
Tablodaki ek çekmece

Tablodaki ek çekmece

 • Böyle bir masa, baş parmakla dolu olsa bile, gerektiğinde odadaki başka bir yere kolayca taşınabilir.
Odanın diğer ucuna taşımak kolaydır.

Odanın diğer ucuna taşımak kolaydır.

 • Daha klasik ve profesyonel modeller çekmecelerdeki kilitlere sahiptir.
Belgelerin küçük çocuklardan korunması

Belgelerin küçük çocuklardan korunması

Çoğunlukla, pazar iki tür geleneksel masa satıyor: sınıflarda zengin ve anıtsal ya da ofislerde ve çocuk odalarında hafif ve minimalist.

Öğrenci için çok fonksiyonlu masa

Öğrenci için çok fonksiyonlu masa

menüye dön ↑

açısal

Bu tip daha uygun olarak kabul edilir, çünkü, yaklaşık olarak aynı alanı kaplar, açısal model, üretken iş için gerekli tüm fonksiyonları kendi içinde birleştirir. Çoğu zaman, köşe modelleri bölgelere, özellikle de odada kullanılmayanlara yerleştirilir. Bu türün en önemli avantajları:

 • Kompaktlık, çünkü en küçük odaya bile sessizce yerleştirilmişler ve köşede bir pencere ya da pil olması nedeniyle kullanılmayan alanı doldurabiliyorlar.
Küçük bir oda için mükemmel

Küçük bir oda için mükemmel

 • Çok işlevlilik, çünkü her seçeneğin çok fazla sayıda çekmecesi, rafı, kaidesi, aletlerin nişleri ve iş ve yaratıcılık için gerekli tüm eşyaları yerleştirmenizi sağlayan diğer unsurlar vardır.
Köşe masası için çok sayıda raf ve çekmece

Köşe masası için çok sayıda raf ve çekmece

 • Yüksek stabilite ve dayanıklılık.
 • Tasarım açısından çok yönlülük, çünkü köşe modelleri kesinlikle her daire tarzı için mağazalarda satılıyor.
Her daire stili için evrensel tasarım

Her daire stili için evrensel tasarım

 • Ek raflar ve çekmeceler ile eklentiler düzenleme kabiliyeti, odadaki boşluğu da önemli ölçüde azaltacaktır, ancak gerekli araçları işyerine yerleştirmenize izin verecektir.
Kişisel çekmeceler ve raflar

Kişisel çekmeceler ve raflar

Açısal görünümün tüm nitelikleri ile bu tür tabloların köşe dışında hiçbir yere yerleştirilemediğine dikkat edilmelidir. Ek olarak, çok ağırdır ve gerektiğinde mobilyayı ayrı parçalara ayırmadan taşınmasına izin vermezler.

Ayrıca üst yapının stabiliteyi azaltabildiği unutulmamalıdır, bu nedenle bağlantı elemanlarını daha da güçlendirmeye değer.

menüye dön ↑

bilgisayar

Dairede ofis veya ofis seçeneği, öğrenci ve öğrencinin odasına da uygundur. Bilgisayar manzarası herhangi bir iç stile uygun değil, ancak modern bir şehir dairesinde çok yönlü.

Ana avantajlar:

 • Bu modeller her zaman yalnızca odayı karıştırmadan iş için en çok ihtiyaç duyulan unsurlardan oluşur, ancak odada ayrı bir çalışma alanı oluşturarak sessizce işinize devam etmenizi sağlar.
Odada ayrı çalışma alanı

Odada ayrı çalışma alanı

 • Ellerin üzerinde kuvvetli bir yük olmadan yazmak için uygun bir seviyeye yerleştirilmiş klavye için özel bir sürgülü raf bulunmaktadır.
Klavye için sürgülü raflı bilgisayar masası

Klavye için sürgülü raflı bilgisayar masası

 • Yapılandırmada ayrıca sistem birimi için ayrı bir niş geliyor. Temel olarak, sistem ünitesinin ana iş öğesi olduğu bir PC için bir bilgisayar masası gereklidir, çünkü bu nişler üniteyi toz, kir ve diğer döküntülerden korumak için faydalı olacaktır.
Sistem birimi için bir köşe ile köşe bilgisayar masası

Sistem birimi için bir köşe ile köşe bilgisayar masası

 • Bilgisayar sistemine yapılan takviyeler CD depolama raflarıdır ve günümüzde pratik olarak kullanılmamasına rağmen, önemli kurulum programlarını veya diskleri böyle bir korumalı yerde aile arşivinden saklamak daha iyidir.
Diskler için nişli çok fonksiyonlu bilgisayar masası

Diskler için nişli çok fonksiyonlu bilgisayar masası

Üreticiler, muhafazakar çalışanları, genç kızları, ilerici genç çiftleri ve diğer potansiyel alıcıları memnun etmek için çeşitli tasarım çözümleri için çok çeşitli bilgisayar masaları sunmaya çalışıyor.

Buradaki temel şart kolaylıktır, bu sayede rahat nişler, tel delikler, ankastre masa lambaları ve tasarımdaki diğer faydalı şeyleri bulabilirsiniz.

Bilgisayarın altındaki masanın kullanım kolaylığı

Bilgisayarın altındaki masanın kullanım kolaylığı

Bilgisayar masasının hala yazılı olduğunu unutmayın; bu nedenle, masa üstü yalnızca monitörü kurmaya izin vermekle kalmaz, aynı zamanda rahat ve konforlu bir yazı alanı donatır.
menüye dön ↑

bebek

Çocuk yazı modelleri, küçük ama büyüyen bir organizma için maksimum kolaylık sağlamak zorunda oldukları için özel bir an. Çocuklar ve okul çocukları için çalışırken vücudun hiçbir yerinde kuvvetli gerginlik yaratmayan bir çalışma alanına sahip olmak önemlidir. Çocuk modellerinin sahip olması gereken birkaç şey var:

 • Masa üstü, çocuğun ihtiyaç duyduğu ofisi her zaman fazla ileri gitmeden yerleştirebilmesi için yeterince geniş olmalıdır. Bu arada, çocuklar işleri bitmemiş halde bırakmayı severler ve buna göre araçlar da çok fazla alan olmalıdır.
Çocuk masası için geniş masa üstü

Çocuk masası için geniş masa üstü

 • Tablonun yukarıdan raflara ve nişlere sahip olması daha iyi olacaktır, böylece bebek gerekli olan şeylere sakince ulaşabilir, ancak alttan çekmecelerin bulunması da önemlidir, çünkü büyük albümler, ders kitapları ve eğitim materyalleri sayfalarda depolanır.
Okul malzemelerinin depolanması için raflar ve nişler

Okul malzemelerinin depolanması için raflar ve nişler

 • Yetişkinlerin modellerinden daha az olacağı açık olan çocuğun çocuk için ayrı ayrı seçilmesi son derece önemlidir. En iyi yatırım ayarlanabilir bir model olacaktır.
Öğrenci için ayarlanabilir masa

Öğrenci için ayarlanabilir masa

Çocukların masalarının tasarımına özel dikkat gösterdiğini unutmamak önemlidir; bu nedenle, alışılmadık olanı seçerek daha yaratıcı bir yaklaşım sergilemek önemlidir, ancak oda modelinin genel tarzı için uygundur. Renkler, çocuğu işten uzaklaştıramayacak kadar parlak olmamalıdır, ancak çocuksu bir tarz olmalıdır. Açıkçası, oda sahibinin tercihlerini bilmeye değer.

Masa seçimi için parlak bir stilistik karar seçin

Masa seçimi için parlak bir stilistik karar seçin

Modern öğrenciler bilgisayarsız yapamazlar. Mesele sadece oyunlara ve internete aşık olmakla kalmıyor, aynı zamanda eğitim görevlerinden bazıları, faydalı programlarla çalışmak için herhangi bir bilgi ve araç için uygun bir arama motorunun bulunmasına da dayanıyor. Bu nedenle çocuk masası için bir bilgisayar alanı sağlamaya çalışın.
menüye dön ↑

Köşe masaları nedir?

Çoğu mağazalarda D harfi şeklindeki köşe modellerini bulabilirsiniz, çünkü bu odanın köşesine en iyi uyan standart bir tasarımdır. Bununla birlikte, böyle bir açısal form bile değişebilir, böylece alıcı kendi mülkü için en iyi seçeneği seçebilir. Görünümler masa üstü şeklinde farklılık gösterir ve şöyle görünür:

 1. Doğru açı en klasik ve gelenekseldir, ancak yapının uygunsuzluğundan dolayı pratik olarak hiçbir yerde kullanılmaz.
Geleneksel, klasik köşe masası

Geleneksel, klasik köşe masası

 1. Yuvarlama ile dik açı - ancak bu en popüler türlerden biridir. Sadece iki dikdörtgen masanın kavşağında, işyerinde daha iyi bir pozisyona izin veren uygun bir yuvarlama olduğu gerçeğinde farklılık gösterir.
Her iki tarafta yuvarlak köşeli

Her iki tarafta yuvarlak köşeli

 1. Dalga, modelin bir çalışma alanı hafifçe daraltıldığında ve etrafındaki yol genişletildiğinde ilginç bir yapıdır. Bu özellik sadece hoş bir görünüm için değil, aynı zamanda gerekli aletleri masanın geniş bir kısmına yerleştirebilmeniz için de gereklidir, ancak sıkışık kısımda otururken de çalışmak uygundur.
 2. Yay, masanın bir tarafından diğerine yuvarlama nedeniyle çalışma alanını arttırmaya izin veren sıradışı bir tasarım hareketidir. Tasarım açısından bakıldığında, böyle bir model elbette kazanır, ancak çok uygun olmayabilir.
 1. P harfi köşenin sadece bir tarafını yuvarlar ve yuvarlama dıştır. Bu oldukça kullanışlıdır, alanı aşırı derecede karıştırmak istemiyorsanız, bir işyeri organize etmeniz gerekir.
P şeklindeki tezgah ile yazılmış

P şeklindeki tezgah ile yazılmış

menüye dön ↑

Malzeme seçimi

Açıkçası, malzemenin kalitesi, satın alınan modelin nasıl dayanıklı ve dayanıklı olacağına, fakat güzel ve iç mekana harmanlanmasına bağlı olacaktır.

Bu tür mobilyaların imalatı için neredeyse hiç kullanılmamış metal, plastik veya başka bir malzeme için esas olarak ahşap seçilir. Üreticiler, uzun süre dayanabilecek doğal yüksek kaliteli dizileri takdir ediyorlar.

Masayı yapmak için sadece ahşap kullanılır.

Masayı yapmak için sadece ahşap kullanılır.

Sertağaç her zaman çok daha pahalıdır, çünkü demir ağacı, maun, Brezilya vişnesi, amaranth ve meraboo gibi egzotik ve nadir türler hammadde olarak kabul edilir. Bu ağaçlar gerçek mobilya başyapıtlarının yaratılmasına yardımcı olur, ancak bu mobilya daha modern bir tarzda sıradan şehir daireleri için uygun değildir.

Doğal masif ahşap

Doğal masif ahşap

Şehirdeki odalar için Provence veya orta sertlikteki yüksek teknoloji stilli modeller daha uygundur. Meşe, kayın, vişne ve ceviz gibi yerli türlerden yapılmış, alıştığımız ve gerçekten güzel görünüyor, ama çok pahalı değil. Böyle bir vakıf en iyi seçenek olacaktır.

Provence tarzında odanın iç Danışma

Provence tarzında odanın iç Danışma

Yumuşak ağaç türleri, kuvvetleri bakımından ortalamanın çok altında değildir ve rakiplerinden çok daha ucuzdur.Huş ağacı, çam, kızılağaç, armut ve sedir, evin romantik iç mekanına mükemmel şekilde uyan hafif ve zarif modeller yaratmak için gereklidir. Sıkı ve minimalist ofis mobilyaları, bunlardan en sık yapılır.

Minimalizm tarzında ofis mobilyaları

Minimalizm tarzında ofis mobilyaları

menüye dön ↑

Ek eşyalarla nasıl seçim yapılır?

Tercihle karıştırılmamak için, bir masa alırken, birkaç temel özelliğe dikkat edin:

 • Masanın kalitesi, destekleri ve elemanları. Herhangi bir modelde, özellikle çocuklar ve bilgisayarlar için, herhangi bir rafın güvenli bir şekilde sabitlenmesi önemlidir, böylece pahalı ve değerli bir şeyin veya çok sayıda kitabın bağlantı elemanlarının kırılması nedeniyle aniden düşebileceği anlar olmaz. Ayrıca yüzeyde herhangi bir çizik, kusur veya belirgin hasar olmadığından emin olun.
Güvenli çalışması için tüm parçaları emniyete alın.

Güvenli çalışması için tüm parçaları emniyete alın.

 • Malzeme yapısı Üretim için seçilen odun, yapının dayanımının yükseklikte kalması için doğal olmalıdır. Bunu kokuyu dinleyerek kontrol edebilirsiniz - ahşabın kokusuyla kimyasal karışırsa.
Seçilen masa doğal ahşaptan oluşmalıdır.

Seçilen masa doğal ahşaptan oluşmalıdır.

 • Gerekli tüm elemanların varlığı.
 • Model tasarımı Açıkçası, satın aldığınız masanın iç mekana sığması gerekir.
Model odanın genel tarzına uymalıdır.

Model odanın genel tarzına uymalıdır.

 • Kullanım kolaylığı. Vücudunuzun yorulmadığından emin olmak için bir çalışma aktivitesini simüle ederek bir süre modelin arkasında durmaya çalışın.
Uygun bir masa seçin

Uygun bir masa seçin

Özel durumunuz için hangi modelin en uygun olduğunu önermek için tasarımcıya danışın. Ayrıca iç mekanlara nasıl yerleştirileceği konusunda da tavsiyelerde bulunabilecektir, ancak aynı zamanda bazı yardımcı önerilerimiz de var.

İç mekanınıza mükemmel bir şekilde uyan bir model

İç mekanınıza mükemmel bir şekilde uyan bir model

Tabii ki, tablanın odadaki yeri tasarımına bağlıdır, fakat temelde pencereli duvar boyunca uzun doğrusal modellerin yerleştirilmesi gerektiği kuralına uymaya değer. Bu sadece yerden tasarruf sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda görme için iyi olan doğal ışığı kullanma fırsatı da sağlayacaktır.

Tabii ki, masa çalışma alanı için en uygun seçenektir. Çekmece ve raflar gibi pek çok eleman alanı mümkün olduğunca pratik bir şekilde düzenleyebilir ve üreticiler sayesinde masa üstleri uzun süre otururken insan vücudunda gerginlik yaratmayacak şekilde yapılmıştır. Yine de seçimi doğru bir şekilde değerlendirmek önemlidir.

Önceden raf ve çekmece sayısını planlayın.

Önceden raf ve çekmece sayısını planlayın.

Rahat masaları

Makul bütçeli bir masa seçin.

Lyudmila Zavyalova

Rerayter, metin yazarı ve sadece sevimli bir kız.

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn