Oturma odası için modern avizeler: 195+ (Fotoğraf) İç mekan çözümleri

Bir odanın içini bir avize olmadan hayal etmek zor. Bir stil seçiminde önemli bir rol oynar. Düzgün tasarlanmış aydınlatma, oturma odasını daha konforlu hale getirecek, güneş ışığının yetersizliğini telafi etmeye yardımcı olacak ve alanı görsel olarak artıracaktır.

Bu makalenin içeriği:

Oturma odasında aydınlatma

Salonda, konuklara tatil sırasında davranmak gelenekseldir. Burada bütün aile, aile filminin ortak bir izlenimi için toplanır. Bu nedenle, odanın tarzına özel önem verilmektedir. Hem şenlikli hem de rahat olmalı.. Bu konuda yardımcı olabilir avize olabilir. Doğru ışıklandırma, odanın dezavantajlarını gizleyecek, saygınlığını vurgulayacaktır.

Seçilen stile göre yapıyoruz.

Seçilen stile göre yapıyoruz.

Aşağıdaki kriterlere göre bir avize seçin:

Tüm bu kriterler göz önüne alındığında doğru avizeyi seçmek mümkündür. Fonksiyonları ile tam olarak baş etmelidir. Bu koşullar yerine getirilmezse, aydınlatma ekipmanı yakında yeni bir modelle değiştirilecektir.
Seçim yaparken tüm kriterleri dikkate alıyoruz

Seçim yaparken tüm kriterleri dikkate alıyoruz

Bir avize seçerken, boyutları dikkate alınır. Odanın alanını tam olarak doldurmaları gerekir.

Geniş bir oturma odasında küçük boyutlu bir lamba yerleştirilemez. Ana işlevi - odanın aydınlatmasıyla baş edemez.

Küçük bir salonda hacimli kristal unsurlara sahip büyük bir avize asarsanız, o zaman alan görsel olarak daha küçük görünür. Bu nedenle, aydınlatma ekipmanı seçilmeden önce dikkate alınan ilk şey, kurulacağı odanın büyüklüğüdür.
Küçük avizeler geniş oturma odasına yerleştirilmemelidir.

Küçük avizeler geniş oturma odasına yerleştirilmemelidir.

Bugün birkaç fikstürün kombinasyonunu uyguluyor. Güzel görünmesi için modelleri uyumlu bir şekilde seçmeniz gerekir.. Bu mükemmel tadı olan bir kişi tarafından yapılabilir. Kendi gücünüz hakkında şüpheleriniz varsa, oturma odasına bir avize yerleştirmek için klasik seçeneklere bağlı kalmak daha iyidir. Seçilen stildeki çerçeveye tam olarak oturması gerekir.

Kurulu
Oturma odasında bir avize seçerken, yapıldığı malzemeye dikkat etmeniz gerekir. Odadaki tüm ekipmanlar iyi görünmeyecek. Seçim ayar yapmanıza yardımcı olacaktır.
Malzemeye dikkat edin

Malzemeye dikkat edin

menüye dön ↑

Nasıl alınır?

Oturma odasında aydınlatma birkaç seviyeden oluşabilir. Odadaki tavan avizesine ek olarak, farklı yüksekliklerde yerleştirilmiş duvar lambaları, zemin lambaları ve LED şeritleri takılmıştır. Işık, önemli dekoratif unsurları vurgular. Aydınlatma karmaşık bir sistem içeriyorsa. O zaman, her bir elemanın diğer cihazlarla birleştirildiğinden emin olmanız gerekir.Bu, odada bütünlük ve uyum sağlar.

Aydınlatma ekipmanı elemanlarının oturma odasında organik olarak bakmaları için birkaç basit öneriyi dikkate almanız gerekir.

Ek aydınlatma tesisatı

Ek aydınlatma tesisatı

Bunlar şunları içerir:
 • Yüksek bir odada tavan, birden fazla tavan avizesi takabilirsiniz. Bir modelin askıya alınmış tasarımlarını seçmek önemlidir. Boyutları farklı olmalıdır, böylece farklı yüksekliklere asılabilirler. Bu tür avizelerin kurulmasına, tasarımın gerektirdiği şekilde, odanın yakınında veya karşısındaki kısımlarına izin verilir.
 • Salon küçük bir alana sahipse, lambalar aynı model ve büyüklükte ancak farklı renklerde kurulur. Kontrastlı gölgeler kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Alım yalnızca uygun tarzlarda kullanılır.
 • Aynı avizelerin montajı. Klasik iç mekanlar için uygundur. Odanın farklı yerlerine mekanı zarafetle dolduracak aynı modeller kurulur.
 • Odayı aydınlık ve canlı hale getirmek için farklı abajurlar olabilir. Oturma odasına aynı kaideye ve yapı tipine sahip aydınlatma cihazları monte edilebilir, ancak tavan lambaları farklı monte edilir. Bu oda taze ve dinamik bir görünüm verecektir.
 • Alandaki küçük bir odada hacimli yapılar veya birden fazla ışık kaynağı olmamalıdır. Sadece bir adet merkezi tavan lambası asmak uygundur. Oturma odası tasarımına uyum sağlamak mümkün olduğunca basit olmalıdır.
 • Fonksiyonel bölgelere ayrılan odalar için, avizeler her biri için ayrı ayrı seçilmiştir. Genellikle oturma odası şunları içerir:dinlenme yeri, yemek odası, çalışma masası. Bölgelerin her biri, diğer aydınlatma ekipmanı türleri ile desteklenebilir. Ayrılma büyük odalarda yapılır.
 • Salonda kullanılan tüm aydınlatma elemanları birbiriyle birleştirilmelidir. Bu, tavan lambaları, duvar lambaları, zemin lambaları ve hatta LED şeritleri için geçerlidir.
 • Avize oda tarzına göre seçilir. Vurgu, lambanın tasarımına ve rengine üzerindedir.

Her bölge için kendi aydınlatması

Her bölge için kendi aydınlatması

Klasik oturma odası seçeneği odanın ortasına bir avize yerleştirmektir. Alanı imar ederken, 2 veya daha fazla ışık kaynağı kullanabilirsiniz. Her bölgenin kendi merkezi aydınlatması olmalıdır.
Avize veya yerine bir ek olarak, aplikleri veya spot ışıkları monte edilebilir.

Işığın yoğunluğunu etkilerler. Çalışma alanı için ışığın soğuk gölgelerini seçmek daha iyidir. İnsanların rahatlayacağı ve rahatlayacağı bir yerde, yumuşak, sıcak bir aydınlatma kurabilirsiniz. Önemli olan, çok karanlık olmaması.

Ek spot ışıkları

Ek spot ışıkları

Bazı avize modelleri karartma işlevine sahiptir. Bu sayede, adam aydınlatmayı kendisi düzenler. Örneğin, yalnız bir odadayken, lamba daha da boğulur ve konukların gelmesiyle birlikte yoğunluğu maksimum seviyeye getirebilirsiniz.
menüye dön ↑

Farklı stillerle birleştir

Oturma odası tüm daire için belli bir hava yaratmaktadır. Burada her ayrıntıya dikkat edilir. Bu özellikle gerçek avizeler. Yemyeşil ve görkemli bir iç mekan için, sadece lüks bir lamba uygundur. Bu, elde edilen sonucun hayatta memnuniyetini gösterecek ve kanıtlayacaktır.

Retro tarzı

Retro tarzı

Sıcak aile akşamları için, lambadan uzak durmak daha iyidir. Retro tarzı. Evde çok sayıda misafir toplamayı seven genç bir çift, orijinal tasarım aydınlatma ekipmanlarını kurabilir. Modern modeller çok sayıda ek özelliğe sahiptir. Basit bir oturma odasını hızlıca bir gece kulübüne dönüştürebilirler.
Avizeler farklıdır:
 • boyutları,
 • şekil;
 • tasarım;
 • ampullerin sayısı.

Avizeler birbirinden birçok faktörden farklıdır.

Avizeler birbirinden birçok faktörden farklıdır.

Salon için uygun birkaç temel stil vardır. Bu temelde, lamba oturma odasında seçilir. Bunlar arasında:

1Klasik tarzı

Armatürlerin ana özellikleri şunlardır:

 • düz çizgiler;
 • çok yönlü;
 • cam ve kristal. Bu malzemeler dekorasyon için kullanılır.

Klasik Şamdan

Klasik Şamdan

Avizeler genellikle avize şeklinde yapılır. Kaynaklarının geldiği antik çağları ve antik kaleleri hatırlatır. Klasik tarz her zaman moda olacak. Bu nedenle birçok insan bunun üzerinde durur.

2Modern tarzı

Minimalizm ve pratiklik ile karakterizedir. Avizeler hem basit hem de şık görünüyor. Süsler veya geometri ile dekore edilebilirler. Lambalar ilave süspansiyonlarla dekore edilmemiştir. Oturma odasını kıskançlıkla dolduran nötr tonlarda boyanmışlar.

Modern minimalizm

Modern minimalizm

3Yüksek teknoloji

Bu tarz bu özellikleri ile karakterize edilir:

Chrome Yüksek Teknoloji Yüzeyleri

Chrome Yüksek Teknoloji Yüzeyleri

Odada böyle bir avize, basit ve özgün görünecek. Bununla birlikte, aynı tarzda ek aydınlatma ekipmanı seçebilirsiniz.

4modern

Lambalar farklı malzemelerden yapılmıştır. Birkaç stilden oluşabilir. Bu tasarımlar sıradışı görünüyor, ama çok iyi. Örneğin, çevresinde bir tel küpün oluşturulduğu klasik bir avize.

Modern iç

Modern iç

5çatı katı

Oturma odasının içindeki lambalar biraz rustik ve monoton görünebilir. Popüler modeller teller üzerindeki normal lambalardır.

6Provence

Burada avize birkaç parçadan oluşabilir. Klasik bir tarza dayanmaktadır. Tüm görkemli dekoru ve kristal kolyeleri lambadan çıkaracak en önemli şey. Kalan elemanlar yapay olarak yaşlandırılabilir, yıpranmış bir etki yaratır.

Provence notları ile

Provence notları ile

Kurulu
Oturma odasındaki avize önemli bir rol oynar. Bütün durumla uyumlu olmalı. Lamba odayı bireysellik ile doldurur.
menüye dön ↑

Lamba çeşitleri

Odadaki avize oda alanına göre seçilir. Gerekirse, lamba etrafına spot ışıkları, duvar aplikleri veya LED şerit eklenebilir.

Led şerit ile

Led şerit ile

Tüm avizeler birkaç gruba birleştirilebilir. Bunlar şunları içerir:

menüye dön ↑

yanlış

3 metreden daha yüksek bir tavan yüksekliğine monte edilen askıya alınmış model. O klasik bir seçenek. Tasarım uzun süredir daireleri aydınlatmak için kullanılmıştır. Bu nedenle çoğu dairede bulunur. Bir kordon veya zincir ile tavana sabitlenmiş asma avize. Bugün çok fazla sayıda var. Konfigürasyon, renk ve boyut bakımından farklılık gösterirler. Bu montaj sayesinde herhangi bir tasarıma uyar. Bu tür avizelerin tavan lambaları şunlardan yapılabilir:

 • cam;
 • plastik;
 • tekstil.
Tasarımınız için askıya alınmış seçenek

Tasarımınız için askıya alınmış seçenek

menüye dön ↑

Asılı modelleri

Tavana özel bir çubukla monte edilirler. İstenilen yüksekliğe indirilebilir veya yükseltilebilir. Bu sayede odaya vurgular yerleştirmek ve ışık yoğunluğunu ayarlamak mümkündür.. Asılı avizeler ışığı dağıtmak veya tersine odaklamak için çeşitli fonksiyonel alanlara sahip bir salonda rahatça monte edilir.

menüye dön ↑

Tepegöz Modeli

Tavandan daha alçak bir yüksekliğe monte edilmişlerdir, ancak bu fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmelerini engellemez. Genellikle, bu lambalar alçak tavanlı odalara kurulur.

Farklı şekillerde yapılabilirler:
 • kıvırcık;
 • düz;
 • ek aydınlatma ile;
 • dekoratif ekler ile;
 • Rhinestones ile.

Hemen hemen tüm avizelerin statik ışığı vardır.. Bu, onları kullanma işlemini çok daha kolaylaştırır. Böyle bir işleve sahip olan armatürler, dahili ışık yoğunluğu ayarına sahip modellerden çok daha ucuzdur.Dimmer avizeler popülerlik kazanmaya yeni başlıyor.

İç ana inme

İç ana inme

Bugün, aydınlatmanın rengini değiştirebilen lambalar da var. Dahil olan bu modeller özel bir uzaktan kumandaya sahiptir. Tasarımdaki diyotlar kontrol panelindeki düğmelere basıldığında birbirini değiştirecek şekilde yerleştirilmiştir. Çoğu zaman, arka ışık yeşil, mavi, kırmızı, sarı tonlardan oluşur.
menüye dön ↑

Lamba üretimi için malzemeler

Bugün avizeler geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Her insanın yapabileceği en iyi seçeneği seçin. Bütçenizi doğru hesaplamanın yanı sıra odanın tarzını dikkate almanız gereken en önemli şey. Basit lamba modellerinde tavan lambaları kağıt veya plastikten yapılmıştır. Elit avizeler bronzdan yapılmış ve kaya kristali ile süslenmiş olabilir.

Üretim için malzeme en çeşitli olabilir

Üretim için malzeme en çeşitli olabilir

En popüler modeller metalden yapılmıştır. Birkaç sınıfları var.

Lüks seçenekler

Lambaların tabanları bir sanat dövme yöntemi ile yapılır. Çoğu zaman tamamen el yapımıdır. Ana malzeme demir. Dövme sırasında farklı bir şekil verilebilir. Lambanın görünümü dirsek sayısına ve kalitesine bağlı olacaktır. Ajur elemanları veya katı çizgiler olabilir. Avizenin ağırlığından dolayı kurulumu zordur. Demir yapılar için güvenli bir uyum gerektirir. Dövme avizeler, odanın dekorasyonunda kullanılan ahşap ve taşla mükemmel şekilde birleştirilmiştir.

Lüks seçenek

Lüks seçenek

kristal

Model klasik bir tarza uygundur. Odaya rahat bir atmosfer yaratacaktır. Avizeler, klasik tarzın mükemmel bir devamıdır. Işık kristal elementlerden kırılır.. Bu sayede odada eğlenceli bir efekt yaratılıyor. Lambaya modern fonksiyonlar eklenirse, ışık çeşitli tonlarda boyanabilir. Avizenin dekorasyonunda farklı renkli taşlar kullanılmıştır. Kristal ve dekoratif ürünler dikkatli bakım gerektirir.

Kristal elemanları

Kristal elemanları

Demokratik modeller

Ucuz alüminyumdan yapılırlar. Malzemenin ana avantajları:

 • kolaylaştırmak;
 • esneklik;
 • ek kolaylığı.

Alüminyum taban tüm yüzeylere kolayca tutturulabilir. Böyle bir avizenin montajı sırasında hiçbir zorluk yoktur.

Basit ama zevkli

Basit ama zevkli

Metal tabanlı avizeler gölgeler ve abajurlar ile tamamlanmaktadır. İmalatları için ana malzemeler cam veya tekstildir.
Cam tavan lambaları şunlar olabilir:
 • transparent;
 • mat;
 • renk;
 • farklı görüntülerle;
 • kesinlikle pürüzsüz.

Cam tavan

Cam tavan

Vitray prensibi üzerine yapılan modeller kendilerine büyük ilgi çekiyor. Tavan lambaları çok renkli cam parçalarından monte edilmiş veya boyanmış bir cam pencere gibi görünecek şekilde boyanmıştır.

Bir avize dekorasyon için en ilginç ve sıradışı fikirlerden biri kullanıyor ayna. Tasarım temelinde kurulabilir. Ayna yüzeyinden, ışık çeşitli ilginç varyasyonlara yansır. Bu odada ilginç bir parıltı yaratır.
Bir ultramodern ortam oluşturun

Bir ultramodern ortam oluşturun

Kristal avizeler genellikle çok pahalıdır.

Daha ucuz cam taklidi ile değiştirilebilirler. Bu seçenekler daha ucuz, ancak neredeyse kristal lambalara benziyorlar. Birkaç katlı modeller yalnızca yüksek tavanlı bir odaya monte edilebilir. Küçük bir oturma odasında saçma görünecekler.

Kumaştan yapılmış tavan her zaman moda olacak. Çeşitli boyutlarda ve gölgelerde gelirler. Avizenin abajurunun sert bir şekilde verilmesi gerekiyorsa, başlangıçta özel bir çerçeve yapılır. Kapak kaburgalarının üzerine gerilecektir.

Kumaş gölgeli

Kumaş gölgeli

Kumaş tonları sayesinde, odada ev konforunun tüm atmosferini taşıyabilecek yumuşak, dağınık bir ışık oluşturulur.
Avizeler bu malzemelerden yapılabilir:
 • bir ağaç;
 • kağıt;
 • Plastik.

Lamba üretimi için çok daha az kullanılırlar. Bu malzemeler aydınlatma ekipmanları için daha az pratik ve dayanıklıdır.

Eklektik tarz

Eklektik tarz

menüye dön ↑

Avizenin rengini seçme

Salonun lambası herhangi bir renkte seçilebilir. Nötr ve parlak renkler burada eşit derecede iyi görünecek. Önemli olan, lambaların odanın içinden çıkmaması gerektiğidir. Avize ya ana stille örtüşebilir ya da odanın ana aksanı işlevini yerine getirebilir.

Oturma odası için avizenin klasik nötr tonları:

Soyut bir form ile ağırlıksızlık yaratın

Soyut bir form ile ağırlıksızlık yaratın

Bu liste genişletilebilir. Salonda bir avizenin atipik bir gölgesini seçerseniz, iç mekan orijinal ve akılda kalıcı olacaktır.

Antep fıstığı, yeşil, koyu mavi ve bej gibi nötr renkler odaya yeni duygular getirebilir.

Her insan oturma odasını ilginç ve sıradışı yapmak istiyor. Bu nedenle, odanın tasarımında çok sık standart dışı çözümler kullanılmaktadır. Bunlar mor bir lamba içerir. Bu renk ile son derece dikkatli olmak gerekir. Herhangi bir şey gölgeli değilse, o zaman oda soğukluk ve dekolmanı ile doldurulur.

Kırmızı bir avize ile unutulmaz iç

Kırmızı bir avize ile unutulmaz iç

İyi bir seçenek küçük boyutlu serpiştirilmiş avizelerin seçimi olacaktır. Abajur yüzeyinin tamamına eşit veya rasgele uygulanabilirler. Bu sayede odada gizemli bir atmosfer yaratılacak. Bu etki, mevcut misafirleri samimi konuşmalar yapmak için elden çıkarır.

Kurulu
Renkli avizelerin çok parlak veya nalyapisto görüneceğine dair korku varsa, şeffaf modeller kullanmak daha iyidir. Kristal veya camdan yapılabilirler. Tavan lambaları çeşitli kolye ile dekore edilmiştir. Bu tür aydınlatma ekipmanı her zaman her iç mekanda şık görünecektir.
Şeffaf modeller

Şeffaf modeller

Avize hemen 2 veya daha fazla renkte boyanabilir.

Bu modellerde, belirli bir uyumu gözlemlemek önemlidir. Oturma odasında çok fazla karıştırılmamalı, aksine kutlama ruhunu ve içini boş bırakmalı. Aydınlatma armatürleri için en iyisi, ana renklerden birinin nötr kalacağı seçenekleri seçmek ve diğeri odaya renk eklemek. Birkaç başarılı kombinasyon var:

 • şeffaf cam ve lila gölgesi;
 • bronz ve beyaz ton;
 • Zümrüt ve narin sarı-bej renk.

Oda aydınlatması için güzel seçenek

Oda aydınlatması için güzel seçenek

Demirbaşlar için genellikle ek elemanlar kullanın. Dekoratif bir işlev görürler. Bunlardan biri metalize yüzeylerdir. Çeşitli dokular kullanır:

 • bronz;
 • siyah bakır;
 • krom saten;
 • tezhip.

Metalize tabanlar için tavan, klasik seçeneklerden birini seçmek için daha iyidir.. Tüm dikkatleri ilginç ve sıradışı bir yüzeyden uzaklaştırmamak için beyaz olmaları gerekir.

Mavi ve ultraviyole

Mavi ve ultraviyole

Siyah lamba her zaman abartılı görünecek. Yüksek beyaz tavanlı aydınlık bir oturma odasına kurulabilir. Avize minimalizm için uygundur, yüksek teknoloji ürünü, klasikler, gotik.

Beyaz avize her zaman olmuştur, klasiktir ve olacaktır. Salonun herhangi bir tasarımına organik olarak uyacaktır. Tüm renkler ile birlikte beyaz gölge.

Her dairede aydınlatma ekipmanları bulunmaktadır. Odanın içini daha ilginç ve asil yaparlar. Avizeler enerji tasarruflu ampuller takılabilir.

menüye dön ↑

VİDEO: Oturma odasında bir aydınlatma cihazı seçiyoruz

Modern avizeler

Orijinal ve sıradışı

menüye dön ↑

FOTO GALERİ

8.8 Toplam puan
Oturma odanız için avize

Avize salonun tarzına göre seçilmelidir. Bunun için odada belirli bir yer bulmanız gerekiyor. Bazı modellerin tavana montajı zordur. Onlar için ek bağlantı elemanlarına ihtiyacınız olacak. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
8.5
Uygulamanın kullanılabilirliği
9
Konu açıklaması
9
Bilginin güvenilirliği
8.5
şekerleme
 • bireysel bir karakterin yaratıldığı odanın ifadesi;
 • odanın önemli unsurlarını ve vurgularını vurgulamak;
 • oturma odasını yeterince ışıkla doldurmak.
eksileri
 • care;
 • fiyat;
 • bazı modeller kolayca zarar görebilir.
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn