Hangi modern avizeler ve lambalar salon / mutfak / yatak odası için uygundur? Asma tavanlar ile 205+ Fotoğraf Seçenekleri

Gergi tavanlar iç mekanlarda harika görünür ve bunlar için uygun bir aydınlatma cihazı seçerseniz, bu etki birkaç kez artacaktır. Asma tavanların özellikleri nelerdir ve uygun bir avize nasıl seçilir?

İçerik:

Asma tavanlar için aydınlatma cihazı ne olmalı

Asma tavanlar için aydınlatma seçimi özel bir dikkatle ele alınmalıdır. Tavandan birkaç santimetre uzayan polyester veya PVC kumaştan yapılmışlardır ve malzemenin kendisi dış etkenlere tolerans göstermez.

PVC kanvas 80 derecenin üstündeki sıcaklıklara tolerans göstermez, ısınır ve gerilmeye başlar. Bir polyester kumaşın uzama kabiliyeti yoktur, ancak ışığa uzun süre maruz kalması renk değiştirebilir (koyulaşır veya sararır). Bu sorun aynı zamanda aydınlatma armatürleri doğru kurulmamışsa veya yüksek sıcaklıklar tuvali etkiliyorsa sık görülür.

Gergi tavan için doğru aydınlatma

Gergi tavan için doğru aydınlatma

Asma tavanlar için özel aydınlatma armatürleri vardır, ancak gerekirse diğer modeller arasından uygun aydınlatma armatürünü seçebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki özelliklere dayanmak gerekir:

 • Avizenin, tuvalete ısınmaması için tuvalden güvenli bir mesafede olması gerektiğini unutmayın. Ek olarak, aydınlatma cihazının lambaları belirli bir güce ve daha sonra ne söyleyeceğimize sahip olmalıdır.
 • Bazı lamba tipleri, güç dönüştürücülerinin kurulmasını gerektirir. Bu tür lambalar örneğin LED ve halojen içerir. Pek çok kişi yanlışlıkla bu cihazı tuvalin üstündeki boş alana takıyor, ancak bu büyük bir hata. Bu alanda hava sirkülasyonunun bulunmaması nedeniyle, herhangi bir dönüştürücü hızlı bir şekilde aşırı ısınır ve arızalanır. Bu nedenle, böyle bir cihazı monte etmek için, özel bir havalandırılmış niş hazırlamanız gerekir ve bunun için teller tuvalin arkasında tutulur.
Gölgeli bir avize seçin

Gölgeli bir avize seçin

 • Asma tavan kurmadan önce bir aydınlatma armatürü satın almak. Armatürler doğrudan ana tavana tutturulur, bu nedenle bıçağı takmadan önce bağlantı elemanlarını hazırlamanız ve monte etmeniz ve ürün telleri için tam olarak nerede kesileceğini hesaplamanız gerekir.
 • Gölgeli lamba seçmeniz önerilir.Işığın% 80'i kanvasın pürüzsüz yüzeyine yansır. Lambaları açık lambalarla takarsanız veya yukarı doğru olan gölgeler takarsanız, tuvale yansıyan ışık tam anlamıyla gözleri kör eder.
 • Karmaşık armatürlere sahip armatürler asma tavanlara montaj için uygun değildir. Bu, kumaşa bir kez daha zarar verebilir ve bu da istenmeyen bir durumdur.
Tavan tasarımında projektör

Tavan tasarımında projektör

Asma tavanlar için bu kısıtlamalara rağmen, çeşitli tipte aydınlatma cihazları kuruludur: spot, fan ürünleri, karmaşık tasarımlı aydınlatma cihazları ve çok daha fazlası.

menüye dön ↑

Ne tür lambalar uygundur?

Lambalar, her biri kendi özelliklerine sahip olan farklı olabilir. Işıkları yanarken hala ürünü kurmak istiyorsanız, en sevdiğiniz aydınlatma armatürünü alabilirsiniz, en önemli şey uygun bir lamba takmaktır.

türleri

 • Akkor ampuller. Germe tavan için en ucuz, ancak en uygun seçenek budur. Böyle bir lamba havayı kuvvetli bir şekilde ısıtır ve uygun şekilde kurulmazsa ağa zarar verebilir. Asma tavanların ısıtılmaması için, lamba yüzeyden 25 cm mesafeye kurulmalıdır. Tavan yukarı doğru çıkarsa bu mesafe 40 cm'ye çıkar, bu durumda gücü en fazla 60 watt olmalıdır.

60 W'ı geçmeyen güçte akkor lamba

60 W'ı geçmeyen güçte akkor lamba

 • Enerji tasarruflu ampuller. Pratik olarak havayı ısıtmazlar ve böyle bir durum için mükemmeldirler. Böyle bir ampuldeki ısıtma elemanlarından sadece güç dönüştürücü. Bu aydınlatmanın tek dezavantajı, ampulün içindeki cıva buharıdır ve kırılması acil önlemlerin alınmasını gerektirir.

Bu lambalarla önlem alın.

Bu lambalarla önlem alın.

 • LED. Bunlar kurulum için ideal lambalardır. Hava çok parlak bir şekilde parlarken ısıtamazlar. Birçok insan düşük voltajlı ürünleri seçmeyi tercih eder, güç kaynağına ihtiyaç duymazlar. Gerekli olan lambaları kurarsanız, bu ünite için ayrı bir niş yapmanız gerekecektir.

Küçük bir ampulden gelen parlak ışık

Küçük bir ampulden gelen parlak ışık

 • Halojen lambalar Yönlendirilen ışık akışı olan bu tür lambalar için, lamba gücü 35-40 W, 20 cm, güçleri 20 W ise 10 cm ve lambalar 10 W güç için 10 cm ise tavandan uzak durmanız gerekir.

.
Mutfak aydınlatması için halojen lambalar

Mutfak aydınlatması için halojen lambalar

menüye dön ↑

Avizeler nedir?

Çok odanın büyüklüğüne bağlıdır. Örneğin, odanın alanı 9 ila 12 m2 ise, merkeze bir adet klasik avize takılması mantıklıdır. Aydınlatma armatürü asılabilirse, montajı çok uzun sürmez. Tuvalin kurulumuyla uğraşan bazı firmaların ücretsiz bir aydınlatma armatürü yerleştirdiğini unutmamanız yeterli.

Odanın merkezinde klasik avize

Odanın merkezinde klasik avize

Odanın alanı 20 m2'yi aşıyorsa, bir avize odanın aydınlatmasıyla baş edemez. Bunu yapmak için, ölü bölgeleri aydınlatacak ilave spotlar veya tavan lambaları kurmanız gerekir. eğer oda uzatılmış bir şekle sahiptir, duvardan eşit uzaklıkta iki avize monte edebilirsiniz.

Ek aydınlatma ile merkezde avize

Ek aydınlatma ile merkezde avize

menüye dön ↑

Şekil ve boyut

Tüm lambalar ve asma tavanlar için ve normal olarak, iki kategoriye ayrılır: dikey ve yatay.

 • Dikey. 3m üzerindeki tavanlara monte edilir. Çapları 20 ila 50 cm olabilir ve bu tür bir avizenin yüksekliği 1 m'ye yakındır.

Oturma odasında iç dikey avizeler

Oturma odasında iç dikey avizeler

 • Yatay. Alçak tavanlı odalara monte edilir (3 metreye kadar). Böyle bir ürünün çapı 1 m'yi geçmemelidir, tavanın "dallar" üzerine yerleştirilmesiyle klasik çok yollu form ve tamamen ilginç tasarım çözümleri gibi tamamen farklı formlarda olabilir. Böyle bir lambanın avantajı, lambaların merkezden üniform mesafesi nedeniyle tüm odayı mükemmel şekilde aydınlatır.

Alçak tavan için yatay avize

Alçak tavan için yatay avize

Bireysel seçim

Aydınlatma cihazının maliyeti tamamen tasarımına, boyutuna ve üretim malzemelerine bağlıdır. Tavan lambaları yanlara veya altlara doğru yönlendirilmiş olarak seçmek daha iyidir. Aksi takdirde, tuvali kötü etkileyecektir. Mütevazı ve basit lambalarla sınırlı kalmamalısınız, bunlar zarif abajurlar, cam kolye ve çeşitli boncuklarla süslenebilir.

Gergi tavan için en yaygın ve ilginç aydınlatma seçeneği - aydınlatma armatürlerine uygulanan tüm gereklilikleri karşılıyor. Kristal eşya, yönlü unsurlarının yardımıyla ışığı güzelce dağıtır. Ek olarak, kristal elementler tuval üzerine yansıyan ışığı ve "oyun" olaylarını yansıtır.

Piramit avizeler

Koridorda kuruluma uygun olan ve genellikle müzelerde, otellerde ve tiyatrolarda kullanılan piramit şeklindeki avizelerden bahsetmeye değer. Genel olarak, seçim ev sahiplerinin ne görmek istediğine bağlıdır.

Sıradışı aydınlatma için kristal ürün

Sıradışı aydınlatma için kristal ürün

Tavan ve avizelerin uyumluluğunu dikkate almayı unutmayın. Örneğin, parlak kanvaslı “mumlar” olan bir aydınlatma cihazı çirkin görünüyor, PVC kanvasa yansıyan ışık tuhaf ve ilginç görünüyor.

Bu avize, mat gergi tavanların arka planında harika görünecek. Tuvalin parlak yüzeyi için aydınlatmayı seçerseniz, aydınlatma cihazlarına yarım küre şeklindeki aydınlatma aygıtlarını tercih etmek daha iyidir, çünkü parlak tuvale güzel bir şekilde yansır ve odanın görsel olarak daha geniş olmasını sağlar. Mat ve parlak tavanlar için evrensel bir seçenek - birçok yatay rozhkov ürünü.

Her şeye dikkat ediyoruz

Avizenin üst kısmı ve tavan da "güzel" olmalı. Bu önemlidir, çünkü gergi tavanlar için tuvalin parlak yüzeyinde, bu kısım yansıtılacaktır. Hiçbir tel veya başka parçalar ürünün görsel özelliklerini bozmaz.

Ek olarak, tüm bağlantı elemanları ve kurulum sırasında oluşabilecek olası hasar kanopiyle örtülmelidir. Yukarı doğru yönlendirilmiş gölgeli bir aydınlatma armatürü almaya karar verirseniz, özel reflektörler takmalısınız. Cihaz doğru mesafeye yerleştirilse bile, zamanla tuval üzerinde lekeler görünebilir.

Bu, hem asma tavanlara hem de geleneksellere uygulanır. Birçoğu tavan şeklindeki tavan ışıklı avizenin tavana yakın olması durumunda tavanda siyah lekeler var. Bunlar lambanın yüzeyindeki yanmış toz izleridir.

Odanızın tarzına uygun tavanı seçin

Odanızın tarzına uygun tavanı seçin

Ürünü hala yukarı doğru gölgelerle satın aldıysanız, uygun bir lamba satın almanız gerekir. Enerji tasarrufu ve LED lambalar en az ısınır. Reflektör, lambanın üzerinde bulunan bir krom veya paslanmaz çeliktir. Işığı yansıtır ve ağın aşırı ısınmasını önler. Avize alırken reflektörlü modele dikkat etmeniz gerekiyor.

menüye dön ↑

Montaj yöntemi

Avize, iki sabitleme yönteminden biriyle sabitlenebilir:

 • Askıya alınan ürünler. Bu montaj yöntemi tavanda bulunan özel bir kanca varlığını içerir. Bu kanca beton tavana sabitlenebilir. Tavan boş alanındaki klipslerle tutturulur veya tavana vidalanmış özel bir plakaya takılabilir. Avizeyi takmak için kancayı kendiniz takmak istiyorsanız, tavana güvenli bir şekilde sabitlenmiş olan bir bağlantı kancası seçmek en iyisidir. Bu yöntem asma tavanlar için uygundur. Tuvalde bir delik açmanız, daha önce istenen yüksekliğe indirilmiş kancayı geçmeniz ve avizeye giden kablo ve hortumları delikten geçirmeniz yeterlidir.

Süspansiyon montaj

Süspansiyon montaj

 • Genel avizeler. Doğrudan tavana takılırlar ve özel montajlarla (braketler) birlikte gelirler.

Montaj plakası

En sık kullanılan bağlantı elemanı tipi. Özel saplamalar veya yan klipsler kullanılarak tutturulmuş, düşük ağırlıklı ürünler için kurulur. Gergi tavanın anadan 5-6 cm uzağa yerleştirildiğine göre, montaj filmi doğru seviyede olacak şekilde sabitlenmelidir. Bunu yapmak için, ana tavan ile asma tavan arasına bir çeşit alt tabaka takmanız gerekir. Ahşap kiriş kullanılabileceği gibi. Kalınlığı, ana tavandan kanvasa olan mesafeden 5-10 mm daha az olmalıdır.

"Çapraz" montaj plakası

Büyük ve ağır aydınlatmayı monte etmek için tasarlanmıştır. Böyle bir cihazın şekli yuvarlak, oval, dikdörtgen veya kare olmalıdır. Kurulum prensibi önceki durumdaki ile aynıdır. Ortada, eni çaprazdan biraz daha büyük olan kontrplak almak gerekir, ortada telleri avizeden geçirmenin gerekli olduğu bir delik açıyoruz. Kontrplak tavana beton için ankraj kullanarak ve montaj traversi doğrudan kontrplaktan tutturulmuştur.

Planck "I-kiriş"

En büyük avizeler için tasarlanmıştır. Montaj "çaprazla aynı şekilde monte edilir.

Yüzey montaj

Yüzey montaj

Montaj için "çapraz" ve "I-kiriş" şeritlerinin montajı özel beceriler gerektirir. Tuvalin tavanında büyük boyutta delikler yapmak, bu nedenle bu iş için bir profesyonel çağırmanız gerekir. Aksi takdirde, avizeyi sabitlemek için başka bir yol seçin.

menüye dön ↑

Bağlantı elemanları nelerdir?

Bir oda için aydınlatma seçimi odanın iç kısmına ve büyüklüğüne bağlıdır. Küçük bir oda tek bir ışık kaynağı ile aydınlatılabilir, büyük bir oda için birkaç lamba kullanılması önerilir. Yatay ve dikey olarak bölünmeye ek olarak, çubuk üzerinde her iki ana tipin avantajlarını başarıyla birleştiren avizeler de vardır.

Çubuk üzerinde avizeler

Çekicilik, ürünün yüksekliğinin kolayca ayarlanabilmesidir. Böylece, çubuktaki avize ile birlikte, her zaman akkor lambaları kullanabilir veya bu aydınlatma armatürünü herhangi bir tavan yüksekliğine sahip bir odaya monte edebilirsiniz.

Ayarlanabilir Işık Yüksekliği

Ayarlanabilir Işık Yüksekliği

Boynuzlu, plaka ve süspansiyonlu

Hepsi alıcılar arasında talep görüyor ve hem avantaj hem de dezavantajları var. Aralarında en yaygın - boynuzlu avizeler. Gergi tavanlar için mükemmel uyum sağlarlar ve kısıtlamalardan sadece boynuzları yukarı dönük olan ürünlerin kullanımını seçebilirsiniz. Hangi nedenle ve bununla nasıl başa çıkacağımızı söyledik zaten.

Alıcılar tarafından talep edilen boynuzlu form

Alıcılar tarafından talep edilen boynuzlu form

Çanak şeklindeki avizeler

Daha düzenli ve sade bir tasarıma sahip, bu nedenle her oda için uygun. Bu tür cihazlar için, bir reflektör montajı zorunludur, aksi takdirde tavan bozulabilir. Buradaki zorluk, bu tür reflektörleri bulmanın zor olduğudur ve bu nedenle birçoğunun bu tür aydınlatmayı kurma fikrini terk etmesi gerekir.

Asılı avizeler

Bunlar bir zincire, bir oltaya vb. Asılan tavan lambalarıdır. Altlarında bulunan kapalı bir kanopi veya kanopi ile monte edilebilirler. Bu tip bir avize, tavandan lambalara kadar istediğiniz mesafeyi, herhangi bir ışık yönlendiriciliği ile korumanızı sağlar.

Işık plakası

Işık plakası

menüye dön ↑

Tam olarak nereye kurulmalı?

Böylece tüm oda eşit şekilde yanar. Ve ölü bölge kalmadı, aydınlatma cihazlarının montajı için doğru yeri seçmek gerekiyor. Klasik odanın ortasına bir avizenin montajıdır, ancak odanın doğru şekilde olması şartıyla çalışır. Oda çok uzunsa veya oda yeterince büyükse, bu yöntem çalışmayabilir.

Bir avize, tüm odayı yeterince ışıkla dolduramaz. Bu gibi durumlar için, birkaç aydınlatma armatürünün kurulumunu aynı anda kullanabilirsiniz.Tüm odanın düzgün bir şekilde aydınlatılmasını sağlayacak şekilde birbirlerinden eşit mesafede yerleştirilmelidirler.

Aynı odada bulunan çeşitli aydınlatma cihazları

Aynı odada bulunan çeşitli aydınlatma cihazları

Ancak karmaşık veya düzensiz bir şekle sahip odalar var, o zaman ne yapmalı? Onlar için aşağıdaki taktikleri kullanabilirsiniz: odayı işlevsel bölgelere ayırın ve ışık kaynaklarını kullanarak ayırın. Örneğin, bir mutfakla birleşik bir yemek odasıysa, bir avize yemek masasının üzerine, ikincisi de mutfağın çalışma alanının hemen üstüne yerleştirilecektir.

Fotoğraf baskısı olan tuval için, lamba için bir yer seçmeden önce, çizimin rahatsız edilmeyeceğinden emin olmak ve gerekirse avizeyi başka bir yere taşımak önemlidir.
menüye dön ↑

Renk seçimi

Abajurların rengini seçmek odanın tasarımına ve evin sahibinin zevkine göre olmalıdır. Ancak bir kaç seçenek de var:

 • Vücudu ve beyaz renkteki tavanı seçerseniz, odayı daha fazla ışıklandırmaya yardımcı olur ve odadaki ışık zarif ve ciddiyetle görünür.
Bir kutlama oluşturmak için beyaz tavan

Bir kutlama oluşturmak için beyaz tavan

 • Şeftali, kum, "şampanya", bej renkli, bunların hepsi odayı daha konforlu ve sıcak hale getirecek. Tavanın bu rengi daha fazla dinlenmeli ve dinlenmelidir, bu nedenle bu ürünler yatak odası veya oturma odası için seçilmiştir.
Odanın içinde sakin gölgeler

Odanın içinde sakin gölgeler

 • Kırmızı avize konukların evde ilgisini çekiyor, bakılacak şekilde tasarlandı. Tabii ki, yatak odasında veya oturma odasında böyle bir ürün gereksiz olacaktır. Kırmızı renk mutfakta veya yemek odasında daha uygundur.
Mutfakta parlak avize

Mutfakta parlak avize

 • Yeşil tonlar, evdeki çalışma alanı ile ilgili olacaktır. Bu rengin kişinin performansı ve ısrarı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Geçen yüzyılda takdir edilen şey. Bu renkteki aydınlatma cihazları bankalara, çeşitli acentelere ve bürolara asıldı.
  Tavanınızda doğanın tonları

  Tavanınızda doğanın tonları

 • Kahverengi. Bu renk, odada bir rahatlık ve huzur atmosferinin korunmasına yardımcı olur. Akla gelen ilk ilişki doğal ahşabın rengidir. Bu rengin avizesi Provence, Country veya Japon tarzındaki odalara uyumlu bir şekilde sığacaktır.
 • Sıkı siyah renkteki ürünler yalnızca odanın modern ve orijinal iç kısımlarına sığacaktır. Klasik odalarda, bu tür tasarım uyumsuz görünecektir.
Modern tarzda rafine kombinasyon

Modern tarzda rafine kombinasyon

menüye dön ↑

Neden bir yer imine ihtiyacım var?

Asma tavanda aydınlatmanın montajı için. Lamba için bir tür platform olan avize altına özel bir yer iminin takılmasına dikkat etmek gerekiyor. Asma tavanların montajından önce kurulur.

Yuvarlak avize platformu

Yuvarlak avize platformu

Kurulumdan sonra avizenin sarkmaya başladığını fark ederseniz, tamamen çıkarmanız ve platformu değiştirmeniz gerekir.

İpotek, en sık olarak kalın kontrplaktan yapılır. Liflerin yüksek viskozitesi nedeniyle, bu malzemenin en dayanıklı ve pratik olduğu kabul edilir. Platformu avize altında bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, bir poliüretan prizi takabilirsiniz.

menüye dön ↑

Üretim malzemeleri

Asma tavanlar için avizelerin seçiminde, yapıldığı malzemelere dikkat edilmelidir. Bu özellik, ürünün performansını ve işlevselliğini önemli ölçüde etkiler. Lamba üretiminde kullanılan malzemeler:

 • Metal avizeler pratik olmaları nedeniyle popülerdir. Metal bir ürün uzun süre dayanır ve bakımı kolaydır. Böyle bir avizenin dezavantajı, fiyatı ve ürünün büyük kütlesidir. Metal bir armatür takmak için özel bir bağlantıya ihtiyacınız vardır.
 • Cam modeller de işlevsel olarak kabul edilir. Ürünün özelliklerinden güzel bir görünüm ve çok çeşitli farklı modeller seçebilirsiniz. Dezavantajı ise bakımın zorluğudur. Camın kırılganlığı, bu avizelerin sahip olduğu tek dezavantajdır.Yıkama sırasında kapağın kırılması kolaydır.

Odanın tarzı altında güzel görünüm

Odanın tarzı altında güzel görünüm

 • Gergi tavan için ahşap avizelerin kullanımı ile de ilgilidir. Tabii ki, bu malzeme güzel ve ilginç görünüyor, ancak ahşap cihazların odanın nemine bağımlılığı çok endişe verici. Bu bile üründe mantar oluşumuna neden olabilir. Ahşap bir avize bakımı çok zor.

Avizeler seçimi için sıradışı çizgiler ve malzemeler

Avizeler seçimi için sıradışı çizgiler ve malzemeler

 • Ekonomiden seçenekleri plastik ve onun yerine herhangi bir ürünü olabilir. Plastik ürünler satın aldıkları sırada çok güzel görünürler, ancak sürekli ışığa maruz kalmaları nedeniyle çekiciliğini yavaş yavaş kaybederler.
 • Kristal, güzel ve pahalı, böyle bir aydınlatma armatürü, her iç mekanda iyi görünecek, ancak oldukça pahalı. Bu ürünü kurmak için yüksek tavanlar gereklidir.

İçinizde kristal güzellik

İçinizde kristal güzellik

 • Orijinal aydınlatma seçeneklerinden tekstil abajurlu lambalar öne çıkıyor. Bu ürünün eksiklikleri arasında, bakım sırasında sadece zorlukları ayırt etmek mümkündür, ancak görsel olarak iç mekana iyi uyar. Başka bir dezavantaj, onlar yangın tehlikelidir.

menüye dön ↑

Işık fikstürleri

Asma tavanlara sadece avizelere değil diğer aydınlatma cihazlarına da monte edilebilir. Daha kompakt ve hacimlidirler. Asma tavan armatürleri arasında göze çarpıyor:

 • Spot. Belirli bir iç elemanı aydınlatmak veya belirli bir açıda bir arka ışık oluşturmak için monte edilebilirler.
Işık belli bir açıda ayarlanmış.

Işık belli bir açıda ayarlanmış.

 • Tavan Armatürleri Avizeler yerine kurulurlar ve ana aydınlatma olarak kullanılırlar.
Ana ışık yerine projektör

Ana ışık yerine projektör

menüye dön ↑

LED Avizeler

IR uzaktan kumanda ile ışık kontrolü

IR uzaktan kumanda ile ışık kontrolü

LED aydınlatma, alıştığımız akkor lambaların en güvenilir yerine geçer. Son zamanlarda uzun ömürlü olması nedeniyle çok popüler oldu. Bu tür aydınlatma genellikle bir IR uzaktan kumanda yardımı ile kontrol edilir.

avantajları

 1. Uzun ömürlü. Böyle bir lambanın kullanım ömrü, halojen ışık kaynaklarından 2-3 kat daha uzundur.
 2. Enerji tasarrufu Bu tür lambalar, halojen lambalardan% 60 daha az enerji tüketir.
 3. Geniş renk seçimi. Lambaların farklı tonları olabilir. Böyle bir numara genellikle iç mekanı füzyon tarzında tamamlamak için kullanılır.
 4. Güvenlik. Bu lambaların çalışması insanlar için güvenlidir: Bu, hem titremenin olmaması hem de zararlı radyasyonun olmaması için geçerlidir.
  Uzun servis ömrü ve güvenli kullanım

  Uzun servis ömrü ve güvenli kullanım

menüye dön ↑

Farklı odalar için farklı avizeler

Evimizin her odası kendi atmosferine sahip olmalıdır. Avize iç kısmın önemli bir parçasıdır, bu nedenle yatak odası, salon veya koridor için özel bir aydınlatma armatürü kurulmalıdır. Asma tavan ile, görev daha da karmaşık hale gelir. Hangi avizeler salon, yatak odası, mutfak ve koridordaki asma tavanlar için uygundur?

menüye dön ↑

Bir yatak odası

Tasarımcılar kullanmayı tercih ediyor yatak odasında İki tür aydınlatma: Amerikan veya Avrupa. Amerikan sistemi, merkezi bir avize olmadan, farklı yönlere yönlendirilmiş çok sayıda spot içerir. Avrupa tarzı - tavandaki ana merkezi avize ve ek aydınlatma.

Yatak odasında popüler aydınlatma türleri

 • Yıldızlı gökyüzü Yatak odasında yaratılmasına izin verilen modern teknoloji, görsel olarak günümüzden farklı olmayacak şekilde yıldızlı gökyüzünü sunabilirsiniz. Gergi tavanların montajından önce önceden yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Birçoğu yıldızlı gökyüzülerini, yatak odasında uçan bir kuyruklu yıldız veya kuzey ışıkları gibi başka efektler yaratmanıza izin veren bir lazer projektörle tamamlar. Bu lüks ucuz değil, bu yüzden bu tip daha ucuz ürünler kullanabilirsiniz."Yıldızlar", ışık saçan boya yardımı ile gerilmiş tavanların karanlık bir tuvaline uygulanır. Gün boyunca görünmezler ve geceleri çok güzel bir görsel efekt verirler.
  Her yaş için ilginç bir çözüm.

  Her yaş için ilginç bir çözüm.

 • Çevre aydınlatma. Bu tür bir aydınlatma tüm odanın çevresine kurulur. Ve görsel olarak tavanları yükseltir. Bu aydınlatma çok parlak değildir, ancak yatak odasında rahatlamak, TV izlemek veya bir bilgisayarla çalışmak için konforlu bir ortam yaratır.
Gizlilik ve rahatlık için sessiz aydınlatma

Gizlilik ve rahatlık için sessiz aydınlatma

 • Yatak odasında avize. Bu en sık kullanılan bir klasik. Tavan yüksekliği izin veriyorsa, avizeyi yatak odasına takın. Kural olarak, bu mat tonları, yatıştırıcı tonları ile temiz bir üründür. Yatak odasındaki aydınlatma, yatak odasının genel iç kısmına karşılık gelecek şekilde seçilir.
Yatak odasındaki tüm unsurların uyumlu kombinasyonu

Yatak odasındaki tüm unsurların uyumlu kombinasyonu

 • Dahili spotlar. Bu seçenek, alçak tavanlı evler için uygundur. Burada, başka bir asma tavan yüksekliği takıldıktan sonra oldukça küçük kalır. Mağazalar, çok çeşitli farklı spot ışıkları sunar. Farklı şekil ve renklerde olabilirler.

Bu tür ürünler dekorasyonda farklılık gösterebilir. Yatak odasındaki bu tür aydınlatmanın birçok avantajı vardır:

 1. Düşük fiyat
 2. Kurulumu kolay.
 3. Güzel görünüm.
Alçak tavanlar için spot lambalar

Alçak tavanlar için spot lambalar

menüye dön ↑

Oturma odası

Oturma odası tüm evin ana odasıdır. Salondaki asma tavanlar için bir avize seçmeden önce, alanını bilmek önemlidir. Bu odanın ortalama alanı 17 ila 20 metrekare arasındadır, bu nedenle aydınlatma cihazının tüm odayı aydınlatmak için yeterli güce sahip olması gerekir.

Merkezi aydınlatma ile spot aydınlatma kombinasyonu

Merkezi aydınlatma ile spot aydınlatma kombinasyonu

Avize, spot ışıkları gibi diğer aydınlatma armatürleriyle birleştirilebilir. tavan içinveya duvar.

Oturma odası için ne seçmeli: kornalar, tavan lambaları veya plakalar?

Bu sorunu çözmek için, aşağıdaki faktörlerin bir kısmına dikkat etmeniz gerekir:

 1. Sıcaklıklar.
 2. İmalat için malzeme.
 3. Tavan tipi
 4. Işığın yönlülüğü.

Tavan lambaları

Tavan lambası, ışık akısını düzenlemeye, daha konsantre hale getirmeye yardımcı olur ya da dağılması tersi olur.

Kapalı kapaklı tasarım

Kapalı kapaklı tasarım

Kapalı tavanlar içindeki tüm ısıyı "gizler" ve kanvasın ısınmasına izin vermeyin. Bu nedenle, genellikle gerilebilir tavana montaj için kullanılırlar.

Kaç tane boynuz olmalı?

Odanın büyüklüğüne bağlıdır. eğer oturma odası 18 metrekarelik bir alana sahip, en az 6 renkte bir avize satın almanız gerekiyor. Ek olarak, spot ışıklar gibi ilave aydınlatmaların kurulmasını gerektirmesi ihtimali de vardır. Salon 12 ila 18 metrekare M ise, 5-6 tonlu bir avize seçmeniz gerekir. Ve küçük odalar için, 10 ila 12 metrekare arasında 3-4 tavan armatürü fazlasıyla yeterli olacak ve çok fazla boynuzlu bir avize takılması çok parlak ve doygun bir ışık verecektir.

Boynuzların sayısı odanın alanına bağlıdır

Boynuzların sayısı odanın alanına bağlıdır

menüye dön ↑

Giriş salonu

Karanlık girişten evine gidince hemen alırız koridorda. Özellikle bu odaya gergi tavanlar monte edilirse, aydınlatma seçimi özel bir dikkatle yapılmalıdır.

Koridorda orijinal aydınlatma

Koridorda orijinal aydınlatma

Koridorda fazla parlak ışık olmamalıdır. Sokaktan eve girdiğinizde, parlak ışık gözlerinizi kamaştıracak.

Koridorda ortam ışığı aydınlatıcılarının takılması önerilir. Bu, örneğin, buzlu gölgeli avizeler olabilir. Avizeleri yukarı doğru ışık ile de monte edebilirsiniz, ancak böyle bir durumda, gergi tavanların yüksek sıcaklıklara maruz kalmaya tahammül etmediği ve bozulmadığı göz önünde bulundurmaya değer. Işık yansıtıcıları bu sorunu ya da düşük güçlü lambaların kullanımını çözebilir. Tüm bu püf noktaları koridorda yumuşak, hoş bir aydınlatma sağlayacak ve parlak lambaların "göz kamaştırıcı" etkisini önleyecektir.

Uzun bir koridor için aydınlatma

Kural olarak, apartman dairesinde koridor, uzun dar bir oda. Aydınlatma, odayı görsel olarak genişletmeye ve görsel kusurlarını "düzeltmeye" yardımcı olmalıdır. Asma tavan durumunda, bu efekt yerleşik spot lambaların yardımı ile elde edilebilir. Onları bu şekilde yaptırmanız gerekir: dairenin girişinin üzerinde 2-3 ve odanın tamamı boyunca birer birer.

Koridor boyunca spot aydınlatma

Koridor boyunca spot aydınlatma

Şanslıysanız ve koridorda yüksek tavanlara sahipseniz, duvarlar boyunca aydınlatmayı düzenleyebilirsiniz. Bu yöntem odanın görsel olarak orantılı olmasına yardımcı olacaktır: tavanlar daha düşük görünecek ve koridorun kendisi artacaktır.

Aydınlatma kullanımı sırasında maksimum konfor sağlamak için, ışık kaynaklarını, her biri düğmesinden açılmış olan belirli gruplar halinde birleştirmeniz gerekir. Belirli bir duruma bağlı olarak, aydınlatmanın sadece gerekli kısmını kullanmaya yardımcı olur. Eşit derecede önemli, anahtarların yeridir. Kalıcı kullanım için uygun bir yer bulmanız gerekir.

Küçük bir koridor için aydınlatma

Her alan, hatta en küçüğü bile mutlaka kendi ışık kaynağına sahiptir. Küçük bir koridorda, kural olarak. Bir ortak ışık kaynağı kurar - klasik bir avize. Daha modern bir seçenek, gömülü spotların asma tavana monte edilmesidir. "G" harfi veya kare şeklinde koridor için aydınlatma.

Bir kare koridor için bir avize bulmak için en kolay olduğu açıktır. Çoğu insan bu durum için bir avize biçiminde merkezi bir ışık kaynağı seçer. Daha zor olan soru “G” şeklindeki koridorla ne yapılması gerektiğidir. Bu durumda koridoru aydınlatmanın en uygun ve işlevsel yolu, koridoru işlevsel alanlara bölmektir. Bu bölgelerin her biri için ayrı aydınlatma kaynaklarını seçmeniz gerekecektir.

Koridorda birkaç ışık

Koridorda birkaç ışık

Birçok insan, avizeler gibi birkaç ana ışık kaynağı kullanmayı ve bunları birkaç ek ışık kaynağıyla tamamlamayı tercih eder. Böylece, odanın tüm köşelerini aydınlatmak için çıkıyor.

Koridorda ışık çeşitleri

Koridoru aydınlatmak için en çok aşağıdaki lamba türlerini seçin:

 • Sahte tavanda spot ışıklar. Şekli ve büyüklüğünden bağımsız olarak herhangi bir koridor için uygundur. Tavana monte edilebilirler veya ışığın yönünü ayarlama kabiliyetine sahip olabilirler. Duvarlara veya odanın ilave dekoratif unsurlarına sahip nişlere yerleştirilebilirler.

Aydınlık iç koridor

Aydınlık iç koridor

 • Tavanda avize. Bu seçenek her zaman önemlidir, ancak küçük bir koridor için uygun değildir. Bir avize koridorun tamamını aydınlatamaz. Bir aydınlatma armatürü yalnızca doğru formdaki odada kullanılabilir.

Küçük bir koridor için ilginç bir çözüm.

Küçük bir koridor için ilginç bir çözüm.

 • Yerel aydınlatma Bu, tavan etrafındaki tüm işlevsel alanlarda bulunan çok sayıda spot ışığıdır. Bu, odada hoş bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olur, iç mekanın tüm önemli ayrıntılarını vurgular ve koridordaki kusurları gizler.

menüye dön ↑

mutfak

mutfak - Burası bütün ailenin yemek masasında toplandığı ve hostesin çoğu zaman geçirdiği yerdir. Bu odadaki aydınlatma, büyüklüğüne ve işlevsel alanlarına göre seçilmeye değer. Küçük bir mutfak spot ışığında ya da bir avize şeklinde tek bir ışık kaynağında iyi görünecek. Büyük bir oda için, birkaç aydınlatma armatürü seçmeli veya bir avizeyi spot aydınlatma ile birleştirmelisiniz.

Cihazın şekli önemli değil, sadece mutfağın iç kısmına ve hostesin tercihlerine bağlı. Mutfak klasik tarzda yapılmışsa, yuvarlak veya Provence tarzında çiçek şeklinde gölgeli bir avize seçebilirsiniz. Daha modern bir tasarım ve aydınlatma için orijinali seçmeniz gerekir, bu yüzden sıradışı ve ilginç şekildeki bazı avizeler bulmaya çalışın.

Mutfak tarzı lambalar

Mutfak tarzı lambalar

Işık doğal olmalı ve ürünlerin görünümünü değiştirmemelidir. Işık tonları ile hiçbir deney yok.

Mutfakta özgün ve ilginç tasarımı ile mükemmel bir avize. Bunu seçtiğinizde, odanın genel tarzını ve boyutlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Küçük alana sahip odalar için, odanın daha küçük görünmemesi için tekerlekler gibi temiz ve kompakt avizeler seçmeniz gerekir. Alan izin verirse, neden tüm konukları şaşırtacak pahalı bir fikstürle kendinizi şımartmayın? Mutfakta bir avize sadece odayı aydınlatmanın bir yolu değildir, aynı zamanda odadaki dekorun ana unsurlarından biridir. Bu nedenle, bu ürün üç kategoriye ayrılabilir:

süspansiyon

Bir asma zincir üzerinde 1-3 tavan (kordon, ip). Her iki büyük için uygun, temiz ve ilginç görünüyor. Yani küçük mutfak için. Bu avize kağıt, bez, cam ve plastikten yapılabilir.

Mutfak tasarımında asma avize

Mutfak tasarımında asma avize

tavan

Alçak tavanlı ve küçük bir alana sahip küçük mutfaklar için mükemmel bir seçenek. Form ve renk tasarımında uygun bir ürün seçebilirsiniz.

Mutfağa uygun tavan

Mutfağa uygun tavan

klasik

Bunlar odada belirli bir stili korumak için kullanılan zarif, sıradışı ürünler: Empire tarzı, art deco, klasik.

Mutfakta Art Deco tarzı

Mutfakta Art Deco tarzı

Lambaların parlaklığı, odadaki genel renk şemasına bağlı olarak seçilmelidir. İç kısım ne kadar karanlık olursa lambalar o kadar güçlü olmalıdır.

Avize neden mutfak için uygun?

 1. Işığın yoğunluğunu ayarlayabilir, böylece elektrikten tasarruf edebilirsiniz.
 2. Bir ürün yardımcı ışıkları olmadan tüm odaları aydınlatabilir.
 3. Çeşitli seçenekler, pek çok şekil, boyut ve avizelerin dekoratif tasarımı.

Eksiklikleri arasında cevap verebilirsiniz:

 1. Orijinal kopyalar pahalıdır.
 2. Onlar bakımı zor.

Mutfakta her zaman artan bir nem seviyesi vardır, bu nedenle kurulumdan önce avizeye ahşap, ya da avize demir ise sakızla vernikle muamele edilir.

Çeşitli aydınlatma tiplerinin mükemmel kombinasyonu

Çeşitli aydınlatma tiplerinin mükemmel kombinasyonu

menüye dön ↑

banyo

banyo, apartman dairesinde iddialılığın faydasız olduğu tek yer burası. Bu odadaki aydınlatma sürekli neme maruz kalır. Banyoda aydınlatma için bazı şartlar vardır:

 1. Aydınlatma armatürünün sağlam bir şekilde yerinde durması için avizenin doğrudan ana akıma sabitlenmesi gerekir. Bunu yapmak için, gergi tavan için bir avize monte etmenizi ve ana kabloyu sabitlemenizi sağlayan özel montaj sistemleri bulunmaktadır.
 2. Akkor lamba yok, özellikle spot aydınlatma için.
 3. Avizenin temelinde keskin köşeler veya ufalama olmamalıdır.
 4. Nemin elektrik şebekesine girmesini önlemek için kapalı gölgeli bir avize kullanılması önerilir.
Banyoda zarif beyaz tavan

Banyoda zarif beyaz tavan

Ek olarak, mütevazı, küçük boyutlu avizeler banyoya monte edilmelidir. Spot aydınlatma bu oda için en iyi seçimdir. Bunlar tepegöz aletleri, çıkıntılı veya ankastre ışıklar olabilir. Ek olarak, spot aydınlatma için tavanı eritmemek için özel bir termal halka kullanılması gerekir.

Karanlık duvarlarda bile hafif banyo

Karanlık duvarlarda bile hafif banyo

menüye dön ↑

Odanın tarzına göre seçin

Bugün oda düzinelerce farklı stilde yapılabilir ve avize bu odanın içinde gereksiz görünmediğinden, seçilen stildeki özellikleri dikkate almanız gerekir. Böylece, odada her şey uyumlu ve ilginç görünecek. Hangi avizeler için uygun avizeler?

Aydınlatma iç tarzında altında seçin

Aydınlatma iç tarzında altında seçin

menüye dön ↑

Geleneksel tarzı

Geleneksel stiller Rokoko, Klasikleşme, Viktorya dönemi, Barok, İmparatorluğu içerir. Hepsi evlerini, binalarını ve tüm dönemlerin saraylarını tasarlarken başlangıçta bulundu. Böyle bir odada iyi görünecek gergi tavan avizeleri, aydınlatma armatürünün hangi özelliklere sahip olduğunu dikkate almanız gerekir:

 1. Pahalı malzemelerden yapılmıştır.
 2. Dekor bir sürü.
 3. Karmaşık yürütme.
 4. Arıtma ürünleri
 5. Yüzeyde parıltı ve yaldız.
Gergi tavan ile rokoko tarzı

Gergi tavan ile rokoko tarzı

menüye dön ↑

klasik

Bu tarz, ürünün zarif çizgileri ve şekilleri ile karakterize edilir. Mum ampuller de klasik tarzda avizenin özelliklerinden biridir. Bu tür avizeler mücevherlerle karşılaştırılabilir, pek çok kristal ve cam kolye, boncuklar, açık abajurlar ve çok daha fazlası ile süslenirler. Klasik stildeki avizenin temel özelliği pahalı ve şık dekoratif unsurlardır.

Modern malzemelerle klasik reenkarnasyon

Modern malzemelerle klasik reenkarnasyon

menüye dön ↑

Ülke müziği

Başka bir ülkeye rustik tarzı denilebilir. Bu şekilde yapılan avizeler, rahatlık ve sade bir sıcaklık hissi verir. Onlar yapılır. Sadece doğal malzemelerden: ahşap, demir vb. Asma tavanlar için, bu stildeki avizede mutlaka kumaştan veya hasırdan yapılmış bir abajur bulunur. Tahta veya oyulmuş tonları takmak bile mümkündür.

Konfor ve sıcaklık tarzı

Konfor ve sıcaklık tarzı

Bu tür avizeler mat germe tavanlar için çok uygundur. Büyük bir alanı aydınlatmak, avizeyi yalnızca aydınlatamayacak, bu nedenle ek ışık kaynakları kurmanız gerekir. Bunu yapmak için, duvar lambalarını kullanabilirsiniz. Kır tarzı için spot aydınlatma uygun değildir.

menüye dön ↑

modern

Bu stil ustalıkla modernliği ustalıkla birleştirmiştir. Bu stildeki bir oda için, kürk mobilyalardaki avizeler, kumaş tonları, çizgili, zincirler ve cam kolyeler iyi görünüyor. Tüm bu aksesuarlar odaya zerafet ve aristokrasi kazandıracak.

Hangi modern avizeler ve lambalar salon / mutfak / yatak odası için uygundur? Asma tavanlar ile 205+ Fotoğraf Seçenekleri

Modern tarzda "Aydınlatma"

menüye dön ↑

modern

Modern tarzlar arasında, minimalizm, pop art, çatı, yapıcılık, Bauhaus, yüksek teknoloji, fütürizm var. Bu tarzların her birinde asma tavanlar için avize aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • Basit şekiller;
 • minimum dekorasyonlar;
 • konunun işlevselliği ve pratikliği.
Spot aydınlatma ile bir ağacın altında tavan

Spot aydınlatma ile bir ağacın altında tavan

Her şey bu stil için malzeme olarak kullanılabilir ve renk şemasında herhangi bir sınırlama yoktur. Metalik, gri ve koyu renkler loft tarzı için daha uygundur, pop art ise tavan lambalarının zengin tonlarını metal bir çerçeveyle birlikte sever.

menüye dön ↑

Yüksek teknoloji

Yüksek teknoloji tarzında, tüm odanın ana unsuru olabilen avizedir. İleri teknoloji tarzı, aydınlatma cihazlarının özgünlüğü ve iddialılığı ile karakterize edilir. Tasarım ne kadar özgün olursa, o kadar iyidir. Asma tavanlar için buzlu cam - harika bir çözüm. Tabii ki, bunlar odadaki ana aydınlatma olarak kullanılmazlar, fakat genellikle ek olarak kullanılırlar.

Yüksek teknoloji aydınlatma armatürü

Yüksek teknoloji aydınlatma armatürü

Avize çok sayıda lamba kullanıyorsa, tüm odayı aydınlatmak ve odaya doğru aksanları yerleştirmek için yardımcı olacaktır. Aydınlatma sayesinde dekorun önemli unsurlarını vurgulayabilirsiniz. Ayrıca, aydınlatma cihazının işlevselliği bu tarz için takdir edilir, örneğin, birkaç dokunuştan sonra bir avize ışık efektleri yardımıyla bir daireyi bir gece kulübüne dönüştürürse.

menüye dön ↑

Etno tarzı

Bu tarz, farklı ulusların kültürlerine aittir ve kendi içinde yüzyıllar boyunca oluşan her şeyi kendi içinde yansıtır. Bu tür avizeler sadece bir iç detay değil, bir apartman dairesinde belirli bir kültürün parçası. Bu tarz, lamba üretimi için doğal malzemelerin kullanılmasıyla karakterize edilir.

Seramik, cam veya tahtadan yapılmışlardır. Uygun bir avize seçmek için, iç mekandaki hangi parçaların onunla birleştirileceğine hemen karar vermeniz gerekir. Bu mobilya, odadaki dekor veya odadaki resimler olabilir.

Kum ve kahverengi renkler baskındır.

Kum ve kahverengi renkler baskındır.

menüye dön ↑

Sonuç olarak

Asma tavanlar için asıl şey, kaplamanın kendisine zarar vermeyecek bir avize seçmektir.Yukarıdaki tüm ipuçlarına bakıldığında, avize senin evinde sadece odayı aydınlatmanın bir yolu değil, tüm iç mekanı gerçekten vurgulamak olabilir. Odaların genel tarzına uygunluk, renklerin bir kombinasyonu, bunların hepsi önemli değil, ana şey, sahibinin ne düşündüğüdür daire Seçilen avize hakkında.

Tavanlar için avizeler

Doğru seçimi

9 Toplam puan
İç mekan için güzel bir avize seçiyoruz

Avize almaya karar verdik ve hangisini bilmiyoruz? Size nasıl yardımcı olacağımızı biliyoruz. Her birinin doğru seçimi için özel makalemizdeki tüm avantaj ve dezavantajlar. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

9Uzman puanı
Bilginin alaka düzeyi
9
Uygulamanın kullanılabilirliği
9.5
Konu açıklaması
9
Bilginin güvenilirliği
10
10Kullanıcı oyu
Bilginin alaka düzeyi
10
Uygulamanın kullanılabilirliği
10
Konu açıklaması
10
Bilginin güvenilirliği
10
şekerleme
 • Odada güzel tasarım
 • Farklı bir ışık ekleme yeteneği
 • Geniş şekil ve ebat seçimi
eksileri
 • Maliyeti
 • Dikkatli bakım
Yorumunuzu ekleyin  |  Yorumları ve yorumları okuyun

2 yorum
Hepsini göster En yararlı En yüksek puan En düşük puan Yorumunuzu ekleyin
 1. 5
  Bilginin alaka düzeyi
  100
  Uygulamanın kullanılabilirliği
  100
  Konu açıklaması
  100
  Bilginin güvenilirliği
  100

  Makale mükemmel ve çok ayrıntılı) Özellikle iç mekandaki fotoğraftan memnun!

  yararlı(0) Hayır iyi(0)Zaten oy verdin

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım üzerine Günlük Dergi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn