Mutfak küçükse buzdolabını nereye koyayım? Yerden tasarruf etmeyi öğrenme: 120+ Tasarımdaki fotoğraf yerleri

Buzdolabı ile küçük bir mutfak

Buzdolabının küçük bir mutfağa kurulması düşünülmelidir. Sonuçta, oda yeterince boş alan olmalıdır.

Bu makalenin içeriği:

 

İş Üçgeni Kuralı

Nesnelerin normal doğrusal düzenlenmesi mobilya ve ev aletleri çok rasyonel sayılmaz. Buzdolabının “altın” üçgen “yemek yıkama-pişirme” ile uyması gerekir. Prensip olarak, küçük mutfaklardaki doğrusal yerleşime izin verilir, çünkü işçiler arasındaki mesafe alanlar bu yerleşim ile minimumdur. Ancak yine de üçgen iş için daha uygundur.

Buzdolabı ile küçük bir mutfak

Buzdolabı ile küçük bir mutfak

Bir yemek masası veya yolundaki diğer mobilyalar şeklindeki engeller olmamalıdır. Bitişik bölgeler arasındaki mesafe en fazla 1,2 m, en az 0,6 m'dir. Bu kuralı ihlal ederseniz, pişirme işlemi una dönüşecek - bunun için çok zaman ve çaba harcayacaksınız.

Çalışma alanları arasında iyi bir mesafe bırakın.

Çalışma alanları arasında iyi bir mesafe bırakın.

Mutfakta çalışma süreci şöyle görünmelidir:

 • Birincisi, buzdolabından ürünler lavaboya veya doğrudan işyerine gönderilir. tezgah kesim için; 0.6-1.2 m komşu bölgeler arasındaki mesafe ile bir veya iki adım atmak yeterli olacaktır;
 • işçi kesiminden tablonun masa üstü yanında bulunan ocağa gider (hemen yemek masasına mamul ürünler);
 • Pişmiş yemek tabakların üzerine yerleştirilir ve yemek alanına gönderilir.

Masaüstlerini küçük bir mutfakta karıştırmamaya çalışın, her yer verimli kullanılmalıdır.

Masaüstlerini küçük bir mutfakta karıştırmamaya çalışın, her yer verimli kullanılmalıdır.

Kurulu
Buzdolabının yanında, paketleri boşaltmak için bir alan sağlamak daha iyidir. Bu, işi kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.
menüye dön ↑ menüye dön ↑

"Altın" üçgenin modifiye edilmiş versiyonları

Küçük bir mutfakta çalışma üçgeni kenarlarının (ideal ikizkenar) tutulması işe yaramaz. Uygulamada, böyle bir düzenin değiştirilmiş sürümleri sıklıkla kullanılır:

 • g-şeklinde: buzdolabı, mutfak seti ile aynı sıraya yerleştirilir, böylece birlikte "G" harfini oluştururlar; Diyelim ki buzdolabının tersi dolaplarıbenzer şekilde dizilmiş;

L şeklindeki seçenek

L şeklindeki seçenek

 • paralel çift sıra düzen: Lavabo, ocak ve çalışma masası bir tarafa, buzdolabı ve dolapların geri kalan kısmı karşı tarafa yerleştirilmiş; Bu durumda, çalışma üçgenine tam olarak uyar;
 • Üçüncü duvardaki bölgelerden birinin (örneğin yıkama) yerleştirilmesiyle U şeklinde;

Parlak renklerde U şeklinde mutfak

Parlak renklerde U şeklinde mutfak

 • insular: masaüstünün ortasına dayamasıyla; Küçük bir mutfak için bu seçenek ne yazık ki kabul edilemez.

Alanların her birinin arasında (depolama-yıkama-pişirme) bir masa üstü olmalıdır. Bu sadece kolaylık sağlamak için değil aynı zamanda elektrikli cihazların ve çamaşırların ayrılması için de gereklidir.
menüye dön ↑

Kruşçev'deki Mutfaklar

Düşünceli bir mobilya ve ekipman düzenlemesiyle, küçük bir mutfakta bile ihtiyacınız olan her şeyi yerleştirebilirsiniz. Kural olarak, kompakt bir odada, odanın genişliği yapılmasına izin veriyorsa, düzenin iki sıralı bir sürümünü kullanın. Bir duvar boyunca ocak, çalışma masası ve buzdolabı sadece son çare olarak bulunmalıdır.

Sağ elini kullanan hostes için en uygun seçenek, cihazları soldan sağa koymaktır: önce bir buzdolabı, sonra bir lavabo ve son ocak. Solak insanlar sağdan sola, ters sırayla giderse daha rahat olacaklar: en sol köşede buzdolabı vb.

Düşünceli bir mobilya ve teçhizat düzenlemesiyle, küçük bir mutfakta bile, ihtiyacınız olan her şeyi yerleştirebilirsiniz.

Düşünceli bir mobilya ve teçhizat düzenlemesiyle, küçük bir mutfakta bile, ihtiyacınız olan her şeyi yerleştirebilirsiniz.

Gerekli ve güvenlik gereksinimlerini dikkate alın. Yanında kırmızı-sıcak bir ocak varsa, ürünleri istenen sıcaklığa soğutmak için çalışmak daha fazla ekipman alacaktır. Bu hızlı bir arızaya yol açabilir.

Aşırı ısınmayı önlemek için akünün yanındaki pencerede, yerleştirilmemesi daha iyidir. Ayrıca, buradaki hacimli ekipmanların montajı da kendine dikkat çeker.

Küçük bir Kruşçev için şık seçenek

Küçük bir Kruşçev için şık seçenek

Fırını ve buzdolabını masaüstü veya kabini kullanarak bölmezseniz, ekipman sıcaktan uzak bir yere taşınmalıdır. Koyabilirsin tarafında ön kapı.

menüye dön ↑

Köşe mutfak takımı

Gömme buzdolabına sahip köşe mobilyası, ekipmanın üçgen kurallarına göre kolayca yerleştirilebileceği hazır bir çalışma alanıdır. Bir yandan çalışma alanı, diğer yandan - yemek alanı.

Buzdolabı girişte bulunduğunda, ilave bir bölme olarak işlev görebilir.

Buzdolabı girişte bulunduğunda, ilave bir bölme olarak işlev görebilir.

Hacimli bir buzdolabı, hayali bir üçgenin köşelerinden birine, pencerenin köşesindeki veya girişin köşesine yerleştirilir. Ünite kapıya yerleştirilmişse, mağazadan getirilen paketlerin boşaltılması daha uygun olacaktır.

Buzdolabı girişte yer aldığında, alanı imar eden ilave bir bölme görevi görebilir. Kapı sökülmüş. Sonuç olarak, geniş, geçiş portalı için uygun bir yapı oluşturulmuştur.

Kurulu
Mümkünse, kapıyı genişletmek daha iyidir - boşluk görsel olarak artacaktır ve arka planındaki buzdolabı farklı şekilde algılanacaktır.

Çoğu büyük mağaza aynı tarzda yapılmış doğru miktarda dolap seçme şansına sahiptir. Bu, yalnızca duvarlarda standart olmayan çıkıntılar veya girintiler varsa sorunlu olacaktır.

Köşe mobilya geniş

Köşe mobilya geniş

Köşe mobilya sadece yeterince kompakt değil, aynı zamanda ferah. Sonuçta, standart mutfak ünitelerinde sayılmayan tüm açılar kullanılır. Dışarı açılırken ek alan elde edilebilir raflar.

Bu tür mobilyaları sadece standart olmayan formlardaki küçük mutfaklar için seçmek zor. Duvarı tamamen kapatmak için, gerekli ebatlarda bir çift kabin imalatını seçmelisiniz. Çok uzun bir dar odaya ayarlanmış bir köşe mutfağı satın almanın bir anlamı yoktur. Bir satırda mobilya yapmak daha iyidir.

Kompakt köşe mobilyası

Kompakt köşe mobilyası

Kurulu
Büyük yapılı hostesler için, köşede bulunan bir lavabo uygunsuz olabilir. Onunla ne kadar rahat çalışacağınızı satın almadan önce kontrol ettiğinizden emin olun.
menüye dön ↑ menüye dön ↑

Buzdolabını nereye kurmaya değmez?

Bu nedenle, yerleşiminin en talihsiz seçeneklerini kısaca belirtin:

 • lavabonun veya ocağın yanındaki düz bir çizgide (bu seçeneği daha önce ayrıntılı olarak tanımladık);
 • soğutma cihazının aşırı ısınması nedeniyle soba ve diğer güçlü elektrikli cihazlara (çamaşır makineleri, araba yıkamaları) çok yakın; bunlardan minimum uzaklık 15 cm'dir;

Buzdolabını ocaktan daha uzağa yerleştirmeye çalışın.

Buzdolabını ocaktan daha uzağa yerleştirmeye çalışın.

 • aküye çok yakın ve duvara yakın - buzdolabının arka paneli iyi üflenmelidir, aksi takdirde ısı değişimi bozulur;
 • lavaboda: herhangi bir ev aletinin su kaynağının yakınına yerleştirilmesi, kontaklar üzerindeki nem, kısa devre ve sonuç olarak elektrik çarpması veya yangınla doludur;
 • ön kapıdan çok uzakta: mağazadan getirilen boşaltma ürünleri bu durumda sakıncalıdır;

Ev aletlerini lavaboya çok yakın yerleştirmemeye çalışın.

Ev aletlerini lavaboya çok yakın yerleştirmemeye çalışın.

 • yemek masasına çok yakın: buzdolabını açmak için sürekli olarak sandalyeleri yaklaştırmanız gerekecek;
 • üniteyi ayrı olarak monte edin bir tutam halindedir - bu yerleşim alanı daha ağır hale getirir.

Kurulu

Buzdolabının adaya yerleştirilmesi, görsel olarak mutfakla ilişkilendirmek için daha iyidir. Bunu yapmak için üstündeki ve yandaki boş alan küçük bir dolap veya rafla kapatılmıştır. Ancak bu seçenek yalnızca uçları açık olan modeller için geçerlidir.

Buzdolabını mutfağa görsel olarak bağlayın

Buzdolabını mutfağa görsel olarak bağlayın

menüye dön ↑

Uygun yerler

Böyle büyük bir birimi yerleştirmek mantıklı geliyor:

 • köşede: duvarlarla birleştirmek, daha az hacimli ve çok çarpıcı görünmeyecek; Bu yükleme seçeneği muhtemelen en yaygın olanıdır;
 • mutfağa girişte: onunla mekanı bile uzatabilirsiniz, bu yerde ek bir bölüm oluşturacak;

Mutfağın köşesinde seçenek yeri

Mutfağın köşesinde seçenek yeri

 • mutfak ünitesiyle aynı düzlemde: buzdolabı, mobilyada renkli olarak homojen bir yüzey oluşturarak gömüldüğünde, görsel olarak "genişler"; doğal olarak, bu "üçgenin kuralı" nı dikkate alır;
 • Kapıda (bu yöntemi aşağıda daha ayrıntılı olarak anlatacağız).

Cephe altında gizli buzdolabı

Cephe altında gizli buzdolabı

Alışkanlık da önemlidir. Birisi için buzdolabının kesim masasına daha yakın yerleştirilmiş olması daha uygundur. Birisi lavaboya yakınlığı tercih ediyor. Ancak, en rasyonel seçeneği seçerken, yeniliklere hızla alışacaksınız.

menüye dön ↑

Köşe yükleme

Duvarın uzunluğu 5 metreden az değilse, bu tür bir kurulum seçeneği kabul edilebilir, böylece bir sıraya yalnızca bir lavabo, bir tezgah, bir ocak değil bir buzdolabı da kurabilirsiniz. Plakadan en azından küçük bir masa ile ayrılmalıdır.

Bu düzenleme, duvarın uzunluğu en az 5 m ise uygundur.

Bu düzenleme, duvarın uzunluğu en az 5 m ise uygundur.

Yerden tasarruf etmek ve lavabonun yanındaki ocağı kurmak pratik değildir. Ocağın üzerine sıçrayan su yanıklara neden olur. Ayrıca, daha önce belirttiğimiz gibi, bu seçenek aynı zamanda yangın tehlikelidir - eğer temaslara nem girerse, kapatma mümkündür.

Ev hanımlarının çoğu yalnızca birkaç zil sesini pişirirken kullanır. Gerisi sadece tatil günlerinde kullanılır. Bu nedenle, yerden tasarruf etmek için, küçük bir çalışma masasıyla lavaboya ayırarak 2 konforlu bir fırın kurabilirsiniz. Öngörülemeyen durumlarda, ayrıca hafif 2 konforlu karo satın alın. Bu düzenleme ile pencerenin köşesindeki buzdolabının yeri de serbest kalacaktır.

Ocağı lavabonun yanına koymak pratik değildir.

Ocağı lavabonun yanına koymak pratik değildir.

Mutfak setinin ve buzdolabının duvarı boyunca eşzamanlı yerleştirme için yeterli alan yoksa, bu düzenleme seçeneğini reddetmek ve üniteyi odanın girişine veya karşı köşeye monte etmek daha iyidir.

Diğer bir seçenek ise buzdolabını masanın altındaki köşeye monte etmektir.. Bu, yüzey alanını arttırmaya yardımcı olacaktır. Tablonun altındaki küçük bir kompakt ünite kesinlikle işe karışmaz.

Retro tarzı şık mutfak

Retro tarzı şık mutfak

Kurulu
Satın alırken, çıkarılabilir kapılı bir model seçin. Bu buzdolabı herhangi bir yere monte edilebilir. Bu arada, sol elini kullananlar için sırasıyla sağda asılı olan ve sağ elini kullananlar için kapıyı açmak daha uygun olacaktır.
menüye dön ↑

Kapının yanında Buzdolabı

Ünite girişin sağına veya soluna yerleştirildiğinde, bitişik duvarda, belirgin olmayacaktır. Mutfaktan giriş çıkışına müdahale edebilmesi için, kapının kaldırılması gerekecektir. Kapının kendisini genişletmek istenmektedir - sonuçta açık olan portal nedeniyle, alan görsel olarak daha geniş görünecektir.

Ünitenin kapıya yakın konumu

Ünitenin kapıya yakın konumu

Kurulu
Kapıya monte edilen ünite, parlak nötr tonlarda seçim yapmak daha iyidir - bu, görsel olarak etkiyi en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Dışarıdan, giriş daha geniş görünecek.
menüye dön ↑

Kapıda

Bu ekipmanı donatmak, eski kapıları kapatırsanız ve eski kapıları kapatırsanız, eski kapıda olabilir. oturma odası ve mutfak. Bu teknik sıklıkla kullanılır. Kruşçev'de Küçük bir mutfak alanı genişletmek için.

Açık yeşil tonlarda küçük seçenek.

Açık yeşil tonlarda küçük seçenek.

İşe başlamadan önce, yönetim şirketinin mimari bölümünde duvarın sermaye olup olmadığını açıklığa kavuşturmak gerekir. Sonuçta, sökülmesi, binadaki çatlakların ortaya çıkması ve hatta çökmesiyle sonuçlanır.. Bu nedenle, ana duvarın kısmi yıkılması bile kesinlikle yasaktır.

Perde duvarının sökülmesi de dahil olmak üzere, BTI tarafından yayınlanan orijinal plana göre herhangi bir gelişme, yerel idari makamlarla koordine edilmelidir. Hemen yapmanızı öneririz - daha az sorun olacaktır. Aksi takdirde, Rusya Federasyonu İdari Suçları Kanunu'na göre, bir para cezası ödemek zorunda kalacaksınız ve sizi tahrip olmuş duvarı tamamen restore etmeye ya da yeniden düzenlemeyi meşrulaştırmaya zorlayacaksınız.

Yüksek teknoloji tarzı

Yüksek teknoloji tarzı

Çalıştırma izninin yokluğunda çok şey olacak - hali hazırda yapılan değişikliklerin güvenliği konusunda teknik bir sonuca ihtiyaç duyulacak. Bu tür bir belgeyi yalnızca bina projesinin yazarından veya kentin mimari bölümünden alabilirsiniz. Yasanın denetlenmesi ve hazırlanması, yuvarlak bir tutara mal olacak.

menüye dön ↑

Bir niş içinde kurulum

Buzdolabını özel bir yere taktığınızda Alçıpanmetal profillere monte edilen ünite, duvarla aynı görünecek ve daha az dikkat çekecek. Bu seçenek en pratik olanıdır. Buzdolabındaki bir niş doğrudan güneş ışığı ve toz alamayacak. Bunu yapmak için, çerçeveyi monte etmek için sadece birkaç tane alçıpan ve alüminyum veya ahşap profil (ray) gerekir.

Bu seçenek uygun kabul edilir.

Bu seçenek uygun kabul edilir.

Kuruluma başlamadan önce, tüm ölçülerin dikkatlice ölçülmesi ve kapıların serbestçe açılabilmesi için hesaplanması gerekir. Bir niş içinde, yüksek bir buzdolabının üzerinde bile olsa, küçük eşyalar için birkaç küçük raf vardır. Yeterli alan varsa, dar dikey olarak düzenlenmiş dolaplar yana tutturulur.

Bir niş içinde kurulum

Bir niş içinde kurulum

Kurulu
Bir niş yaparken, hava dolaşımı için yeterli boşluk bırakmalısınız. Kural olarak, ekteki talimatlardaki üreticiler asgari girintilerin boyutunu belirtir.
menüye dön ↑

Koridorda Buzdolabı

Bazılarında evler Mutfağın boyutu, içine küçük bir buzdolabının takılmasına izin vermez. Bu durumda, en yakın binaya götürülür - en sık koridor. Oturma odası ile mutfak arasında ara kapı varsa, yan odaya da monte edebilirsiniz.

Koridorda takılı ünite

Koridorda takılı ünite

Buzdolabını başka bir odaya taşırken, iç kapının çıkarılması gerekir, aksi halde ellerde ürünlerle açılması ve kapatılması gerçek bir sorun haline gelecektir. Kapıyı çıkaramazsınız, ancak her zaman geniş açık tutun.

Koridorda geniş bir depolama odası varsa, içine monte edilebilir. Duvarlara yakın bir buzdolabının monte edilmesinin yasak olduğunu unutmayınız - hava değişimi için biraz boş alan bırakılması gerekmektedir.

Koridorla birlikte çok küçük bir mutfak seçeneği

Koridorla birlikte çok küçük bir mutfak seçeneği

Ancak bu ev aletini başka bir odaya aktarmak sadece son çare olarak - çünkü her küçük şey için sürekli olarak koşmanız gerekiyor. Evet, ürün kırıntıları düşecek katve pişirdikten sonra temizliği sadece mutfakta değil, tüm evde yapmanız gerekecektir. Ayrıca, en modern buzdolabının bile oturma odasını dekore etmesi mümkün değildir.

Koridorda yiyecek saklamak için alışılmadık seçenek

Koridorda yiyecek saklamak için alışılmadık seçenek

Kurulu
Eski numunenin birimini oturma odalarının mahallesinde transfer ederken, çalışırken, uykunuzu etkileyebilecek oldukça yüksek sesler çıkardıklarını unutmayın. Bu seçeneği göz önünde bulundurun - onun vızıltılarına kolayca uyuyabilirsiniz.
menüye dön ↑ menüye dön ↑

Kurulum kuralları

Buzdolabının mümkün olduğunca uzun süre servis yapması için aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmelisiniz:

 • ekipmanın düzgün soğutulması için, duvardan duvara en az 2-3 cm; arka panelden olan mesafe daha fazla - 15 cm olmalıdır;
 • ekipmanın aşırı ısınmasını önlemek için fırının veya ısıtma bataryasının yakınında olmamalıdır; onlara asgari mesafe 50 cm'dir;

Cihazın düzgün soğutulması için, duvardan duvara kadar olan mesafe 2-3 cm olmalıdır.

Cihazın düzgün soğutulması için, duvardan duvara kadar olan mesafe 2-3 cm olmalıdır.

 • Aynı nedenle, buzdolabı doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır; mutfak güneşli taraftaysa, pencereler tavsiye edilmez;
 • Kısa devrelerden kaçınmak için üniteyi yüksek nemli ortamlara yerleştirmek yasaktır;
 • kurulum yerindeki zeminin düşmeden düz olması gerekir;
 • Buzdolabını uzatma kablosu veya adaptör olmadan doğrudan bağlamak gerekir;
 • soket (topraklanması istenebilir) herhangi bir zamanda ağdan ayrılabilecek şekilde yakına yerleştirilmelidir;

Üniteyi yüksek nemli alanlara yerleştirmeyin.

Üniteyi yüksek nemli alanlara yerleştirmeyin.

 • Kısa devreyi önlemek için soketi bir lavabonun veya ocağın yanına yerleştirmeyin.

Kurulu
Buzdolabının kapısının açılıp kapanmasını kolaylaştırmak için, kabine yakın olmamalıdır - en az 10-15 cm geri çekilmelisiniz.
menüye dön ↑ menüye dön ↑

Balkonda hacimli bir ünite yapmak mümkün mü?

Ne yazık ki, yalnızca ülkenin 10 ° C'nin altına düşmediği ülkenin güney bölgelerinin sakinleri bunu yapabilir. Buzdolabından ve yüksek sıcaklıklardan korkuyor - 30 ° C'nin üzerindeki güneşte sık sık aşırı ısınmasıyla, altı ay boyunca çalışmamakta başarısız oluyor.

Sadece ülkenin güney bölgelerinin sakinleri için uygun

Balkonda depolama yalnızca ülkenin güney bölgelerinin sakinleri için uygundur.

Soğuktan korkmaz, sadece özel iklim sınıfındaki modeller. Biraz daha az kaprisli ve sistemli birimler Donma yok. Ancak bu durumlarda balkon Isıtmak, nemin havalandırma deliklerinden zarar verici etkilerinden korunmak için gereklidir. Donanıma bitişik camlardaki doğrudan güneş ışığından korunmak için perdeleri donatın veya kalın perdelerle perdeleştirin.

Son yıllarda, balkonlar veya sundurmalar çoğu zaman yalıtılmakta ve oturma odaları veya mutfaklarla birleştirilmektedir.Bu durumda, önemli bir genişleme alanı elde etmek mümkündür.

Balkon mutfak ile birlikte

Balkon mutfak ile birlikte

Balkon ve sundurmaların merkezi ısıtma sistemiyle ısıtılmasının kesinlikle yasaktır. İşletme organizasyonu böyle bir yenilik bulduğunda, sizi derhal birikmiş pilleri sökmeye zorlayacaktır. Mutfak ve sundurmayı birleştirmeye kararlıysanız, ikincisinin elektrikle ısıtılması gerekecek ve maliyeti önemli ölçüde artacaktır.

Kurulu
Buzdolabının daha uzun süre dayanması için, bir elektrikli süpürgeyle daha sık (yılda en az bir kez) temizlenmesi veya arka panelde bulunan kafes radyatörü yıkanması gerekir. Daha az elektrik tüketecektir.
menüye dön ↑ menüye dön ↑

Sütun ve buzdolabı ile küçük bir mutfak

Şofben değerli alanı küçük bir mutfaktan alır. Bu durumda, kelimenin tam anlamıyla her santimetre sayılmalıdır. Bununla birlikte, yanındaki buzdolabına yakın, ancak diğer elektrikli ekipman ve mobilyalarla birlikte monte edilmesi yasaktır. Güvenlik kurallarına göre, bunlara olan mesafe en az 40-50 cm olmalıdır.

Şofben değerli yer küçük bir mutfaktan alır

Şofben değerli yer küçük bir mutfaktan alır

Gaz kolonunun bağımsız transferi de yasaktır.

Sadece yönetim firmasından izin alındıktan sonra yapılabilir. Tüm işler gaz şirketinin uzmanları tarafından yapılır.

Kolonu 1,5 metreden daha fazla kaydırmamak çok kolaydır. Eğer bu mesafe daha büyükse, bu artık normal bir transfer olarak kabul edilmeyecek, gaz boru hattının tamamen değiştirilmesi olarak kabul edilecektir. Bu eylemin onaylanması çok daha fazla çaba gerektirecektir - birden fazla durumda imza toplamanız gerekecektir.

Ancak, gazlı su ısıtıcısının altına düşük bir buzdolabı yerleştirilebilir. Modern modellerde, brülör üst kısımda bulunur ve alt kısmı ısınmaz. Ayrıca, erişmek için geniş bir alan gerekli değildir - çünkü otomatik bir ateşleme sistemi ile donatılmıştır.

Kolonun dolabın içine duvarlar ve duvar olmadan monte edilmesi

Kolonun dolabın içine duvarlar ve duvar olmadan monte edilmesi

Sütunun tamamen kapatılmasına izin verilmez. Gaz birikmesini önlemek için, sadece duvarları ve dibi olmayan bir kabin kurmak mümkündür. Aslında, sadece kapıyı kurma hakkına sahipsiniz.

Kurulu
Onarım sırasında, gaz ekipmanının bulunduğu bir odada, gazın yaşam alanlarına girmesini önlemek için kapının çıkarılmasının yasak olduğunu öğretin. Bununla birlikte, kolayca bir kaydırma seçeneğiyle değiştirebilir ve böylece yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Sütun için özel olarak belirlenmiş alan

Sütun için özel olarak belirlenmiş alan

menüye dön ↑

Küçük mutfaktaki mobilya

Böylece gerekli tüm mobilya ve buzdolabının kurulmasından sonra oda çok kalabalık görünmüyor, Aşağıdaki ipuçlarını kullanmalısınız:

 • Böyle bir mutfakta ağır cepheli standart dolaplar en iyi seçenek olmaz - cam kapılı prefabrik modüllerde durmak daha iyi olur; cam odayı görsel olarak genişleten ışığı yansıtacak;
 • Pencere pervazının altındaki boşluğa dikkat edin: bulaşıklara veya küçük ev aletlerine sığabilir: kahve makinesi, meyve sıkacağı, vb;

Pencerenin altındaki nişi kullanın

Pencerenin altındaki nişi kullanın

 • kapıyı sökmek, kemerli bir açıklıkla değiştirmek daha iyidir, bu birkaç düzine ekstra santimetre kazanmanıza yardımcı olacaktır;
 • parlak renkler toplayın - odaya görsel olarak daha fazla alan ekleyebilirler; alanı ağırlaştıran büyük çizimler tamamen terk edilmelidir;
 • Küçük bir mutfaktaki yoğun tekstiller boşuna değildir - hafif tül veya yukarı perde Roma perdeleri seçmek daha iyidir panjur.

Açık renkler seçin

Açık renkler seçin

Kurulu
Büyük boyutlu bir ünitenin bir mutfak ünitesi ile tek bir çizgide durması için, duvarları alçıpan ile düzleştirirken, duvarda küçük bir niş sağlaması gerekir.
menüye dön ↑ menüye dön ↑

Ankastre buzdolapları

Küçük bir aile için, dar alanlarda bile kolayca oturan küçük bir buzdolabı satın almak daha iyidir.Sadece en gerekli olanı içinde depolamak ve ayrıca diğer ürünleri de satın almak mümkün olacak.

Ankastre buzdolabılı mutfak seti

Ankastre buzdolabılı mutfak seti

Örneğin, 45-55 cm genişliğinde, fakat yüksek (170-180 cm) buzdolabında kalabilirsiniz. Dikey modelin üstündeki raflara veya duvar dolaplarına uyacaktır. Tezgahın altına, örneğin bir bulaşık makinesi veya çamaşır makinesi gibi kolayca takılabilir. Ancak, tüm estetiği için, yerleşik modeller daha küçük bir iç hacme sahiptir ve bu seçenek yalnızca küçük bir aile için uygundur.

Buzdolaplarının içine yerleştirildiği mobilya kutusu kesinlikle boyutlandırılmalıdır. Siparişe göre yapılması gerekebilir. Bu gibi dolaplarda arka duvar yoktur - bir ızgara ile değiştirilir. Mobilyanın cephesi, özel bir bağlantı sistemi kullanılarak kapıya asılır.

Provence tarz mutfak takımı

Provence tarz mutfak takımı

Mükemmel, ama ne yazık ki, en iyi seçenek değil - askıya alınmış ankastre buzdolabının kullanılması. Asılı dolabın bulunduğu yerdeki boş boşluğa mükemmel bir şekilde oturacak ve cephesi bir kapıyla kapanacak ve görünmeyecek. Bununla birlikte, bu tür modeller nadirdir, sipariş edilmeleri gerekecektir. Ticari olarak temin edilebilir birimler her zaman ihtiyaç duyulanlarla örtüşen boyutlara sahip değildir.

Dondurucu olmayan kompakt modeller de var, sadece soğutma odalı. Kolayca masanın altına girecek. Dilediğiniz zaman donabilir, mağazada satın alabilirsiniz, bunlarda ürün sıkıntısı çekebilirsiniz.

Mini buzdolabı için ilginç bir seçenek

Mini buzdolabı için ilginç bir seçenek

Dondurucu hala gerekiyorsa, ayrı olarak satın almak daha iyidir. Bu modeller, daha küçük bir kompresöre ve bir yalıtım katmanına sahip olduklarından daha kompaktdır. Bu durumda, mutfağa küçük bir soğutma odası yerleştirilebilir ve dondurucu başka bir odaya taşınabilir - sonuçta donmuş yiyeceklere çok sık ihtiyaç duyulmaz. Böyle bir cihaz, herhangi bir kabine kolayca entegre edilebilir, bir oturma odasına yerleştirilmiş mobilyalar ile aynı tasarıma benzer.

Kurulu
Satışta uçlarında havalandırma delikleri olan özel modeller vardır. Satın alırken, bulundukları yere dikkat ettiğinizden emin olun. Bu tür buzdolapları odanın herhangi bir yerine monte edilebilir ve aynı zamanda nişlere monte edilebilir.
menüye dön ↑ menüye dön ↑

Orijinal modeller

Geleneksel olarak soğutma üniteleri mutfak mobilyalarından ayrı olarak kurulduğundan, bazı üreticiler bu amaçlar için olağanüstü parlak kaplamaya sahip olağandışı modeller kullanmanızı önermektedir. Onları gizlemek ve mobilyalara yerleştirmek artık gerekli değil - sonuçta mutfağın gerçek bir dekorasyonu olabilirler.

Renk iç kısmın geri kalanıyla birleştirilmelidir

Renk iç kısmın geri kalanıyla birleştirilmelidir

Doğal olarak, parlak renkli panelli bir buzdolabı satın alırken, iç kısmın geri kalanıyla birlikte kullanılması gerektiğini ve genel stile tam olarak uyması gerektiğini unutmayın. Küçük bir oda için böyle bir model seçerken özellikle dikkatli olunması gerekir - büyük izli veya çok koyu renkli panellere sahip ürünler odanın görsel olarak daralmasına neden olur.

Kompakt bir mutfak için şeffaf kapılı bir buzdolabı seçebilirsiniz - çünkü cam alanı görsel olarak ayırır. Bu arada, bu tür tesisler için açık veya cam raflı mobilyaların seçilmesi istenmektedir.

Retro tarzı

Retro tarzı

Modern bir mutfakta paslanmaz çelik süslemeli bir model uygun olacaktır. Diğer ev aletleri ile birlikte:

 • mikrodalga;
 • egzoz davlumbazı;
 • çamaşır makinesi

Oldukça özgün bir simbiyoz oluşturur.

Standart beyaz renkli buzdolabının eski modelini parlak vinil film ile denemeyi ve yapıştırmayı deneyebilir ve hatta kristalleri veya yapay elmasları süsleyebilirsiniz. Doğal olarak, bir baskı ve renk çözümü seçerken, odanın genel renk şemasına odaklanmak gerekir.

Mutfakta mobilya düzenleme

Hangi seçeneği seçeceksin?

8 Toplam puan
Küçük bir mutfakta buzdolabı

Buzdolabını küçük bir mutfağa yerleştirmek oldukça gerçek.Pişirmenin kolaylığı için, çalışma üçgenine "yiyecek yıkama-pişirme" ye uyması arzu edilir. Çoğu zaman, köşeye veya mutfağa girişte hacimli bir buzdolabı monte edilir. Başka bir yere taşımak sadece son çare olarak. Bu ve diğer planlama sırlarını bu makalede öğreneceksiniz. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
8
Uygulamanın kullanılabilirliği
9
Konu açıklaması
7.5
Bilginin güvenilirliği
7.5
şekerleme
 • Her şey el altında
 • Her stilde yayın yapabilme
 • İsteğe bağlı ankastre buzdolabı
eksileri
 • Alan azaltma
 • Başka bir odaya taşıma
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım üzerine Günlük Dergi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn