Aydınlatma tasarım kuralları: Masa için masa lambaları. Herkese uygun en iyi seçenekler

Evden çalışırsanız, herkesin iyi bir masa lambasına ihtiyacı vardır. Bu nedenle, satın almadan önce her şeyi doğru yapmak için bu soruyu inceleyin.

İçerik:

Aydınlatma, evlerimizin karakterini ve havasını etkiler ve masa lambaları evrensel olarak herhangi bir aydınlatma düzenini tamamlar. Bir ev ofisi veya okuma odası için ışık ya da aydınlatıcı rahat köşeleri yönlendirmek için uygundurlar. Aydınlatmayı bir sanat eseri olarak kullanabilirsiniz. Hem pratik hem de tasarım konuları dahil olmak üzere okul ve iş için masa lambası seçiminde bir rehber.

Masa lambası ne için?

Bir lambanın en belirgin kullanımı tablonun - bu görev alanının pratik bir kapsamıdır, yani istenen alanın aydınlatmasıdır, böylece ne okuduğunuzu veya yazdığınızı görebilirsiniz (ya da “retro” görünümündeyseniz, bir kalem kullanarak yazın).

Pratik görev alanı aydınlatması

Pratik görev alanı aydınlatması

Ancak iç tasarım perspektifinden bakıldığında, bir odadaki vurgulu aydınlatma veya genel aydınlatma için kullanılabilirler.

Örneğin, iş yeriniz açık bir düzendeyse, profilde değilse ofissüsü veya işlevi vurgulamak için yönlü bir masa lambası kullanacaksınız. Veya odadaki aydınlatmayla, masa lambaları genel bir atmosfer oluşturmak için tavan ve zeminle birlikte çalışabilir.

Son olarak, masa lambası tamamen dekoratif de olabilir - masanızın üzerinde, belki içinde çalışma ışığı olmadan bile güzel görünmek için tasarlanmıştır.
Masa için mükemmel dekor

Masa için mükemmel dekor

Aslında, muhtemelen genel, vurgu, güdümlü ve dekoratif aydınlatma ile bir iş kombinasyonu yapmasını ya da hepsini bir araya getirmesini istiyorsunuz. Bu nedenle, ideal masa lambası sizin özel amacınıza ve seçerken ilk soruya uyacaktır: ne için?

Siz cevapladığınızda, bir sonraki adım pratik soru ve stil sorusunun çözümü olacaktır.

menüye dön ↑

Seçime pratik yaklaşım

Yönlü aydınlatma için bir modele ihtiyacınız varsa, temel pratik hususları dikkate almanız gerekir.

İç mekanda rahatlık katar

İç mekanda rahatlık katar

çalışma bölge

Tasarım ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla parlar, bu nedenle ne kadar alan aydınlatmanız gerektiğini öğrenin ve yeterli yüksekliğe sahip bir stand olduğundan emin olun. Büyük bir masanız varsa, yüksek bir konstrüksiyona ihtiyacınız olacak - ve belki de tüm yüzeye ulaşabilen ayarlanabilir uzun bir stand ile.

Konum ve Yön

Farklı ışık yoğunluğu gerektiren farklı çalışma tipleri (okuma, çizim vb.) Yapıyorsanız veya masada birkaç çalışma alanı varsa, manipüle edilebilecek ve eğilebilen bir lambanın esnekliğine ihtiyacınız olacaktır.

doğru ışık miktarı

Yaşla birlikte daha fazla ışığa ihtiyacınız olacak. LED ampuller genellikle görev alanını aydınlatmak için en uygundur ve çoğu masaüstü işlemi için en az 5-10 watt'lık bir LED'e ihtiyacınız olacaktır.
Tasarım ne kadar yüksek olursa, o kadar genişler

Tasarım ne kadar yüksek olursa, o kadar genişler

menüye dön ↑

Lambalar için stil ve tasarım

Eğer iş çok zaman almıyorsa ve sadece iç mekanı tamamlayacak güzel bir şey istiyorsanız, o zaman bir lamba alın - ışık efekti asla yanmaz.

1laminasyon

Tüm iyi iç mimarların bildiği gibi, bir odadaki atmosferi olan ana iş çok katmanlı aydınlatmadır. Masa üstü aydınlatması, zemin lambası, çalışma lambası, tavan lambası ve doğal ışıkla eşleştirildiğinde aydınlatma tasarımınızın bir başka silahıdır. Bir masa lambasını, diğer ışık kaynakları ile birlikte, farklı ruh halleri ve günün saatleri için önceden kurulmuş aydınlatma sahneleri olan merkezi bir kontrol paneline bağlayabilirsiniz.

Benzersiz tasarım

Benzersiz tasarım

2aksan

Bir açıyla durabilen yüksek bir standı olan bir fener, güzel bir nesne veya odanın dekoratif bir köşesi gibi bir aydınlatma odağı için ideal bir araç olacaktır. Rehberli bir fenerinizin olduğundan emin olun ve odadaki normal ortam ışığından üç kat daha parlak bir ışık kullanın.

3dekorasyon

Masa lambaları her türlü ilginç modern, minimalist, fütüristik stillerin yanı sıra klasik, endüstriyel, retro özelliklere sahiptir. Bu nedenle, masanızda çalışma yapmasanız bile, dekorunuzun geri kalanıyla uyum sağlayan bir şey bulmak zor olmayacak ve yapıcı bir bileşen haline gelecektir.

Dekor unsuru olabilir

Dekor unsuru olabilir

menüye dön ↑

Masanız için en iyi aydınlatmayı nasıl seçersiniz?

Herkes için düşünceli aydınlatma gereklidir. Tam donanımlı bir ev ofisiniz veya akşamları kullanabileceğiniz basit bir dizüstü bilgisayar masanız varsa, bazı kişilerin hafife alması gerekebilir. İyi bir cihaz olmadan, gözleriniz gerginleşerek yorgunluk, ağrı, göz çevresindeki koyu halkalar, bulanık görme, baş ağrısı ve hatta bazen çift görme gibi rahatsız edici semptomlara neden olur.

Neyse ki, işyerindeki ışık miktarını en üst seviyeye çıkaracak ve yansıma ve parlamayı en aza indirecek birçok pratik ve şık masa lambası var. Bir model seçimi yapmak için, farklı durumlar için bu durumları öğrenin.

Herhangi bir ofiste vazgeçilmez bir şeyHerhangi bir ofiste vazgeçilmez bir şey

menüye dön ↑

Günlük iş yeri

Durum: temel olarak masanızı eğlence için ve bazen akşamları kullanırsınız. Üzerinde bir bilgisayar var ve bazen masanızda bir şeyler okuyorsunuz.

En iyi spot ışığı: Bilgisayarınızın ekranından zaten masaya çok fazla ışık geldiğini göz önünde bulundurarak çok parlak bir cihaza ihtiyacınız yok. Geleneksel bir küçük masa lambası ya da dekoratif bir model düşünebilirsiniz. Odaklanmış aydınlatma için tasarlanmamışlardır, ancak masanızda yapmak istediğiniz günlük aktiviteler için yeterli aydınlatma sağlayabilirler. Masanız çok küçükse, kıskaç üzerindeki bir lamba size yer kazandırır.

menüye dön ↑

Ev ofis

Yüksek teknoloji tarzı

Yüksek teknoloji tarzı

Durum: Çalışmalarınızın çoğunu veya çoğunu bilgisayarınızda evde yaparsınız, ancak genellikle ekranın dışında da çok şey okursunuz. Masanızda bir bilgisayar ve diğer sabit aygıtlar var. Masanın üzerinde veya yanında dolaplarıhangi çalışma ile ilgili belgeleri ve kitapları içeren.

En iyi spot ışığıY: Bir bilgisayar ekranında çok fazla ışık olmasına rağmen, ekran dışı okumak için iyi bir göstergeye ihtiyacınız var. Ev ofis lambasının gölgeli olması ve ışığı bilgisayar ekranına yansımaması için yönlendirmesi önemlidir. Kelepçedeki lamba yararlı olabilir, ancak okunacak kadar parlak olduğundan emin olun. Alternatif olarak, kolye lambaları kullanabilirsiniz, ancak ekranın yakınında parlama olmaması için yeterince alçakta olduklarından emin olun.

menüye dön ↑

Manikür masası ve diğer el emeği için yer

Manikür odasının içinde

Manikür odasının içinde

Durum: Masanızı hem hobi hem de meslek için sanat ve el sanatları ya da benzeri etkinlikler için kullanıyorsunuz ve görece geniş bir alanda çeşitli sıkı çalışmalar yapıyorsunuz.

En iyi spot ışığı: bu tür çalışmalar çok fazla ışığa sahip olmanızı gerektirir. Bunu yansıtacak bir bilgisayar ekranı olmadığından, yeterli aydınlatma sağlamak için çalışma alanının üzerine bir veya daha fazla orta veya büyük sarkıt ışığı kolayca asabilirsiniz. Özellikle masanız büyükse, geniş bir ışık dağılımına ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte, ayarlanabilir bir kol masa lambası (Pixar stüdyo çizgi filmlerinde olduğu gibi) da son derece faydalıdır. Özellikle doğru iş için az ya da çok ışık gerektiğinde onu daha da yakına götürebilirsiniz.

menüye dön ↑

Çalışma, öğrenci masası

Kız öğrenciler için iş yeri

Kız öğrenciler için iş yeri

Durum: Masanızı okulda okumak, okumak için kullanıyorsunuz. Masanızda çok okursunuz ve bir bilgisayarda da çalışabilirsiniz.

En iyi spot ışığı: Bu durum ev ofisine benziyor, ancak muhtemelen bu masada daha fazlasını okudunuz. Düşük, ancak parlak bir cihaz en iyi seçenektir, böylece kendinizi bir bilgisayar ekranından parlama veya yansıma rahatsızlığına maruz kalmadan hazırlayabilirsiniz. Örneğin, fluro lambalar bu amaç için mükemmeldir, ancak aslında çevresinde pek çok uygun model vardır.

Ayarlanabilir bir kol modeli, doğru pozisyonda ise çalışabilir. Bilgisayar kapatıldığında yüksek ışık ayarlama avantajı vardır. Bilgisayar yoksa, tripod masa lambaları gibi daha yüksek ve daha az esnek modeller de mümkündür.

Kreş iç

Kreş iç

Son olarak, bir masa lambasının nereye yerleştirileceğine veya asılacağına dair şüpheniz varsa, iyi bir kural, masanın yaklaşık 40 cm yukarısına, yazdığınız elin diğer tarafına yerleştirmektir. Bu göz yorgunluğuna neden olabilecek yansımaları ve parlamayı önleyecektir. Bilgisayar ekranınız varsa, ekrandan yaklaşık 50 cm uzağa bir masa lambası yerleştirin, böylece ışık kaynağı yanda, göz seviyesinin altında olacaktır.

menüye dön ↑

Yönlü aydınlatma nedir ve nasıl kullanılır?

Toplamda üç büyük aydınlatma türü vardır - genel, dekoratif ve yönsel (iş). Masa lambalarıyla ilgili olarak, daha çok dekoratif ve çalışmadan bahsediyoruz. İkinci ders çalışacağız.

Beyaz ilginç lamba tasarımı

Beyaz ilginç lamba tasarımı

Doğru aydınlatma, çalışma ortamının oldukça önemli ve genellikle göz ardı edilen bir yanıdır. Yönlü ışık, tam olarak görev için ihtiyaç duyulan yerde doğru miktarda ışık veren lokalize aydınlatmadır. Bu tip masa lambaları bir ışık huzmesini doğrudan yüzeye yönlendirir ve bu nedenle üzerinde çalıştığınız bölgeyi vurgular. Yön aydınlatması aşağıdakiler için gereklidir:

 • okuma;
 • harfler;
 • çalışmak;
 • bilgisayar kullanımı;
 • el emeği;
 • yemek pişirme;
 • makyaj;
 • tıraş ve benzeri

Bu amaç için tasarlanmıştır. Kablo ve fişli taşınabilir bir cihazdır. Aydınlatma ürünlerinin tipleri bunlarla sınırlı olmamak üzere:

 • masa için lamba rafları;
 • döner dirsekli;
 • süspansiyon noktaları;
 • okumak için duvar lambaları;
 • kabin altındaki farlar.

Çalışma alanında olduğu gibi tüm odada aynı miktarda ışık kullanmak verimsizdir, bu nedenle tam olarak yönlendirilmiş bir aydınlatmaya ihtiyacımız vardır.

İyi bir okuma lambası, modern bir çalışma ortamında veya ev ofisinde özellikle önemlidir, çünkü bilgisayar ekranını görüntülemek, daktilo ile yazılmış bir sayfayı okumaktan çok daha az ışık gerektirir.

Havai aydınlatma seviyeleri, daha yumuşak, daha hoş bir genel atmosfer yaratan ve enerji tasarrufu sağlayan monitörün manzarasına uygun bir seviyeye düşürülür. Çalışma yüzeyleri daha sonra, bir belgeyi okumak gibi diğer işler için nerede ve ne kadar ışığın gerekli olduğu konusunda tam kontrol sağlamak için okuma lambalarıyla desteklenir.

menüye dön ↑

Seçim yaparken faktörler

Masa lambaları çoğu zaman farklı stil ve renklerdedir. Herkesin kendi tadı vardır, bu nedenle doğru ya da yanlış bir seçenek yoktur - stil, boyut, şekil ve bitiş - tercihlerinize bağlıdır. Yine de, mekanınızın dekoruna karşılık gelen lamba stilinin seçimini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Modern veya contorery dekorunuz varsa, modern veya çağdaş bir modele ihtiyacınız olacak. Dolaplarınız ve çekmecelerinizde nikel veya bronz kulplar var mı? Uygun olduğunda, diğer yüzeylerle altınızı birleştirin. Aynı zamanda, sadece görünüşte bir lamba seçmeyin.

Art Nouveau

Art Nouveau

menüye dön ↑

Led ışıkları

Görüntüleme gibi diğer etkinlikler için kullanılan bir yere masa lambası koyarsanız, TVÜzerinde daha kısık olan bir ışığa ve muhtemelen daha odaklı, kontrollü bir ışık huzmesine ihtiyacınız olabilir. 30 dereceye saçılan bir ışını olan bir lamba ışığı vurgulamak istediğiniz yüzeye yönlendirir, ancak odadaki diğer hareketleri etkilemek için herhangi bir başıboş ışık göndermez.

LED masa lambaları, kural olarak, LED'ler yönlü ışık kaynakları olduğu için en kontrollü ışık ışınlarına sahiptir.

24/7 çalışması planlanıyorsa, LED kullanımı halojen veya akkor lambadan daha ucuz olacaktır. Her ne kadar LED masa lambasının başlangıç ​​maliyeti genellikle daha yüksek olsa da, onu kullanma maliyeti daha ucuzdur, çünkü halojene kıyasla enerji miktarının sadece 1 / 5'ini harcar. Ek olarak, LED ışıklar serin kalır ve halojen ampuller ısınabilir.

Bu aksesuar yatak odasını rahat bir hale getirecektir.

Bu aksesuar yatak odasını rahat bir hale getirecektir.

menüye dön ↑

Masaya sabitleme ile lamba

Büyük bir masanız varsa, yön aydınlatması için uzun kollu bir masa lambası kullanmanız gerekecektir. Bir masa ve dizüstü bilgisayarda çalışıyorsanız, çalışma alanının yapılandırmasını göz önünde bulundurun ve ışığın masanızdaki tüm çalışma alanını kapsayacağından emin olun. Ya da duvara veya bir mandalın üzerine takılabilen lambayı seçin.

menüye dön ↑

Kelepçenin üzerindeki lamba (mandalın üzerinde)

Kıskaç üzerindeki lamba, neredeyse her ortamda portatif, çoğu zaman vazgeçilmez olanı asimile edebilen en işlevseldir. Akülerden güç alır veya bir kabloyla takılır, ihtiyacınız olan her zaman taşımanıza ve yeniden düzenlemenize izin veren kullanışlı bir tasarıma sahiptir. Bir mandallı modern modellerde, ışık yönünü ayarlamanıza izin veren lambaların üzerinde ayarlanabilir ve esnek kafalar ve kollar bulunur. bu LED teknolojisinin tanıtılmasından bu yana uyarlanabilirlik artırıldı.

LED armatürlerin kullanımı sayesinde, masa lambaları artık daha ince profillere sahip, lamba kafasını 360 ° döndürerek dokunmaya karşı serin kalıyor.
Mandal üzerinde metal modeli

Mandal üzerinde metal modeli

Genel olarak, bu evde her zaman yararlı olan en pratik masa lambası türüdür.

menüye dön ↑

Yaşa bağlı olarak ne kadar ışık gerekir?

Ne kadar yaşlıysanız, o kadar çok ışık ihtiyacınız olur - 50 yaşın üzerindeki bir kişi 25 yaşından iki kat daha fazla ışık tüketir. Aynı zamanda, yaşlı gözler parlamaya karşı çok daha hassastır, bu nedenle kontrollü bir ışık huzmesi olan (her yöne ışık yayan normal bir masa lambasının aksine) yüksek kaliteli bir masa lambası almak her zamankinden daha önemlidir.

Çoğu masa lambası üreticisi bunu tasarlarken dikkate alır. Böylece, 100FC gücüne sahip gözlerin yaşlanması için göz kamaştırıcı özel bir lamba ve parlamayı ve ışık saçılmasını azaltmak için mat bir difüzör ve yansıtıcı bulunmaktadır.

Doğru bir aydınlatma cihazı elde etmek için gözlerinizin yaşlanmasını beklemeniz gerekmez, çünkü bu her yaşta çok önemlidir ve sizi göz yorgunluğundan ve baş ağrısından koruyacaktır. Yaş, kullanım türü / miktarı ve ampul türüne göre temel güç değerleri tablosu için aşağıya bakın.
Fazla yer almaz

Fazla yer almaz

güç akkor lamba halojen floresan ışık yayan diyot
5 - 12 yıl Çocuk masası 25 - 50 FC W 40W W 20 W W 9 W 3-5 w
13 - 24 yaş Genç masa 20 - 75 FC W 60W W 50W W 9 W W 5W
25 - 55 yaş Ev ofis 35 - 75 FC W 60W W 50W W 9 W 5-10 W
50 - 75 yaş Ev ofis 50 - 100 FC W 100W W 50W ≤ 13 W 5-10 W
Yatakta okuma 100 FC - - - 3 W

Küçük bir kitap okuyorsanız, kirişin dağılımı çizim çizdiğinizden daha az olabilir. Işık demetinin boyutunu kontrol eden LED ışıklar vardır, bu sayede yatakta eşinizi rahatsız etmeden okuyabilirsiniz.

Gece okuma lambaları, yaşınıza ve ışık seviyenize bağlı olarak, tüm ışığı istediğiniz yere yönlendirmenize yardımcı olan ayarlanabilir kollarla ayırt edilir.
menüye dön ↑

Lambanın doğru konumu

Doğru pozisyon başın ve gözlerin üzerindedir. Işık kaynağı asla gözlerinize doğrudan bir ışın altında olmamalıdır. Tablonun bir cam yüzeyine sahipseniz, camdan yansıyan ışığın parlaması için hazırlık yapın ve lamba kafasını 30 ° 'lik bir açıyla konumlandırın;

Doğru pozisyon - başın ve gözlerin üstünde

Doğru pozisyon - başın ve gözlerin üstünde

menüye dön ↑

Masaüstü ve renk sıcaklığı için renk görüntüleme indeksi

Renk sıcaklığı Kelvin birimlerinde ölçülür ve görsel olarak ılık ışığı (sarı renk tonu) veya soğuk (mavi renk tonu) beyaz ışığını tanımlar:

 • 2200 - 2700K çok sıcak beyaz olarak kabul edilir;
 • 2700K - 3000K sıcak beyaz olarak kabul edilir;
 • 3500K nötr;
 • 4100K - 5500K soğuk kabul edilir;
 • Gün ışığı 5600K - 6500K.

Halojen lambalar daima 3000K renk sıcaklığına sahipken, çoğu LED lamba 2700K, 3000K'den veya 4500K'dan soğuk olarak satın alınabilir.

Sıcak renk sıcaklıkları yatıştırır ve hoş bir atmosfer yaratır ve soğuk renk sıcaklıkları beyni uyarır ve performansı artırabilir. Nerede olduğunuza ve aydınlatmayı ne için kullanacağınıza bağlı olarak farklı efektler alabilirsiniz.. Örneğin, evlerde masa lambaları genellikle 2700K - 3000K, ofislerde ise genellikle 3000K - 3500K oluşturur.

Renk görüntüleme indeksi (CRI), bir ışık kaynağının aydınlatılan cisimlerin renkli görüntüsü üzerindeki etkisini tarif eden bir yöntemdir. Mümkün olan maksimum CRI 100'dür; bu, tüm yapay ışık kaynaklarını karşılaştırdığımız gün ışığı koşulları anlamına gelir. Genel olarak, düşük CRI aydınlatması bazı renkleri doğal hale getirebilir ve düşük CRI genellikle rahatsız edici ışığın nedenidir.

CRI değeri 60'ın altında olan lambalar asla kullanılmamalıdır, CRI değeri ne kadar yüksek olursa yapay ışığın o kadar düşük hissedildiği kanıtlanmıştır. Tüm masa lambaları için iyi bir kriter 80 CRI. Halojen ve akkor ampuller her zaman 100 CRI'ye sahiptir ve günümüzde çoğu yüksek kaliteli LED ampulün en az 80 CRI'sı vardır.

Lambanın ışık değeri, gücü, watt sayısı, renk doğruluğu (CRI) ve renk sıcaklığı ile ilgili tüm bilgiler aydınlatıcı hakkında bilgi içeren standart bir etikette bulunabilir.

Bir odanın bölgelere ayrılması seçeneği

Bir odanın bölgelere ayrılması seçeneği

Halojen lambalar ve LED masa lambaları arasındaki fark nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, CRI ve renk sıcaklığı, halojenler ve LED'ler için farklıdır. Halojen masa lambaları her zaman 100 CRI'ye ve 3000K civarında bir renk sıcaklığına sahipken, LED masa aydınlatması daha fazla çeşitliliğe sahiptir.

Aralarındaki en belirgin farklardan birinin aslında ışığın kendisi ile ilgisi yok. Açıkken yanlışlıkla bir halojen lambaya dokunursanız, çok sıcak olacağını fark edeceksiniz. LED'ler, bir halojen lambanın sıcaklığının sadece 1 / 5'ini yayar ve bu iki anlama gelir:

 • yanlışlıkla LED masa lambasına dokunarak kendinizi yakmayacaksınız;
 • LED'ler, halojen lambaların enerjisinin yalnızca 1 / 5'ini kullanır, böylece elektrik faturanızdan tasarruf edersiniz.

Oturma odası tasarımında

Oturma odası tasarımında

LED ve halojen masa lambaları arasındaki diğer büyük fark, halojenlerin sadece 2000 saat ve 50,000 saat boyunca LED lambaları ile çalışmasıdır.

Kurulu
Lambayı günde 5 saat kullanırsanız, halojen lambayı her yıl yaklaşık olarak değiştirmeniz gerekecektir; LED ise yaklaşık 30 yıl dayanır!

LED göstergeleri, uykulu turuncudan (1600K) neşeli, mavimsi beyazı (6000K) uyarıcıya ve aralarındaki tüm yelpazeye kadar geniş bir renk sıcaklığı sunar. Kısıcı ile birlikte, bu LED lambaları gözleriniz için en iyi ve her koşulda kullanımı en kolay hale getirir.
Klasik tarzda

Klasik tarzda

Estetik açıdan, LED masa lambaları benzersiz, şık ve modern tasarımlardan daha üstündür. LED'ler, şık bir görünüm için daha şık lambalara yerleştirilebilecek kadar küçük diyotlardır (ışık yayan küçük düz yüzeyler). Halojen ampuller daha büyük lambalar olma eğilimindedir, çünkü ampuller çalışma sırasında ısınır ve bir mahfaza (genellikle çelik ve / veya cam) ile korunmalıdır.

menüye dön ↑

Masa lambaları için son öneriler

Yine de, nasıl seçmeli? Seçiminizi tarzınıza göre yaparım. Modern tarzda bir odanız varsa, cevap keskin, temiz bir LED seçeneğidir. Odanız klasik ise, belki pirinç veya bronzdan yapılmış bir halojen lamba veya akkor lamba iyi görünecektir. Masanın farklı alanlarına hareket ettirilebilecek ayarlanabilir bir kola ihtiyacınız olursa, onu arardım. Oturuyorsanız ve okuyorsanız, düz bir masa lambası yeterlidir.

Okunması kolay model

Okunması kolay model

Bir masa lambası alırken düşünülmesi gereken 5 şey:

 • Tipik bir bilgisayar ekranı yaklaşık 20-25 fc ışık üretir. Monitörden masaya ve geriye döndüğünüzde meydana gelen göz yorgunluğunun baş ağrılarından kaçınmak ve ışığın kontrastını sürekli değiştirmek gerekir.
 • Parlama problemlerini hatırla. Ayarlanabilir bir kafa ve sap ile kontrollü bir lamba alın.
 • Ömür boyu sürecek yüksek kaliteli bir armatür (kısık) ile düşünün.
 • Masa lambası bir parlaklık anahtarı veya iki konumla (yüksek - düşük) donatılmış olmalıdır.Karartıcılar, karartma seçeneği olmayan armatürler için satın alınabilir.
 • Ayarlanabilir LED kafası, dokunmaya karşı soğuk olmalıdır veya sizi sıcaktan koruyan bir tutamağa sahip olmalıdır.

Kendi elleriyle bir lamba nasıl yapılır

Aşamalı uygulama

9 Toplam puan
Işık olsun!

Masa lambası seçmek için hangisinin daha iyi olduğunu bilmiyor musunuz? Size tüm seçenekleri anlatmaktan, size doğru seçimi söyleyen durumları simüle etmekten mutluluk duyuyoruz. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
8.5
Uygulamanın kullanılabilirliği
9
Konu açıklaması
9
Bilginin güvenilirliği
9.5
şekerleme
 • Masa lambası çalışma alanını aydınlatır
 • Işık dekorunun bir parçasıdır
 • Peki görev alanını kapsar
eksileri
 • Parlama yaratır
 • Görmeyi kötü etkileyebilir (yanlış yemin ediyorsanız)
 • kırılgan
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn