Evin dış dekorasyonu için cephe malzemeleri (225+ Fotoğraf): inanılmaz bir sonuç veren kaplama türleri

Evin projesi ne kadar başarılı olursa olsun, görünüşü büyük ölçüde cephe kaplamasına bağlıdır. Günümüzde evin dış cephesinde kullanılan ön malzemeler ve tasarım seçenekleri nelerdir?

İçerik:

Cephe kaplamasının atanması

Dışarıdaki herhangi bir evin başarıyla bitirilmesi, sağlamlık sağlar. Dış katman, binanın dış tasarımını oluşturmanın yanı sıra, evin duvarlarını yağmur, rüzgar, kar ve ultraviyole ışınlarından korumalı ve binanın içindeki ısının soğuğa izin vermeden korunmasına yardımcı olmalıdır.

Cephe, evinizin yüzüdür.

Cephe, evinizin yüzüdür.

Bu işlevleri gerçekleştirmek için kaplama malzemesinin aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • aşırı sıcaklıklara ve neme karşı dayanıklı olması;
 • termal iletkenliği düşüktür;
 • çevre dostu olmak;
 • tutuşma derecesi düşüktür;
 • Kritik olmayan bir ağırlığa sahip, temel üzerinde bir yük oluşturarak, izin verilenden fazla olmamalıdır;
 • UV ışınlarına maruz kaldığında rengi koruyun.

Kaplama malzemelerinin geniş seçimi

Kaplama malzemelerinin geniş seçimi

Malzemenin çekiciliğinin yanı sıra bu özellikler de dikkate alınmalıdır.

menüye dön ↑

Cephe kaplama malzemeleri çeşitleri

Farklı ebatlara, kökenlere, dış dokuya ve renk tonlarına sahip çok çeşitli malzemeler, cepheyi herhangi bir stilde tamamlamada kendinizi sınırlamamayı sağlar. Bunlar şunları içerir:

 • cephe dekoratif sıva;
 • kaplama tuğlası;
 • yapay ve doğal taş;
 • seramik granit;
 • dış cephe kaplaması;
 • farklı malzemelerden paneller.
Yapay ve doğal taş

Yapay ve doğal taş

Onlar ne?

menüye dön ↑

Cephe sıvası

Sıvalı cepheler en yaygın olanıdır, çünkü duvarların dış dekorasyon yöntemi ve iklimsel yıkıma karşı korunmaları en basit olanıdır. Cepheler için modern sıva tipleri için şunları içerir: mineral, silikon, silikat ve akrilik sıva.

En popüler ve basit kaplama malzemesi alçıdır.

En popüler ve basit kaplama malzemesi alçıdır.

menüye dön ↑

maden

Polimer katkıları, kırıntı, elastikiyetini arttırma, yapışma özelliğine sahip çimentodan yapılmıştır.

Mineral sıvaların dezavantajı, yüzeyi silikat boya ile kaplayarak sabitlenebilen renk sınırlamasıdır. Sıvanın yüzey yapısına iyi nüfuz eder, istenen rengi vererek onu güçlendirir.

Cephe terbiye için mineral sıva

Cephe terbiye için mineral sıva

menüye dön ↑

Silikat ve Silikon

Aynı zamanda, silikon reçineli silikon bazlı plastikleştirici ilaveli sulu potasyum camı bazında yapılan silikat - sıva mineral formuna bakın.

Terbiye işleri için silikon sıva

Terbiye işleri için silikon sıva

menüye dön ↑

akrilik

Bir bağlayıcı bileşen olarak ince dağılmış bir akrilik reçine ya da diğer sentetik polimerlerin karışımını içerir. Alçı, iyi bir buhar geçirgenliğine sahiptir, bu nedenle, binanın içindeki buhar yoğunlaşma kaybına katkıda bulunur.

Cephe kabartma yüzeyini verin

Cephe kabartma yüzeyini verin

Sıvaya çeşitli katkıların yardımı ile cephe duvarlarının yüzeyine farklı dokular verebilir, çeşitli doğal malzemelerin dokusunu taklit edebilirsiniz. Örneğin, tane büyüklüğü yaklaşık 1 mm olan kuvars veya kireçtaşı bileşenleri içeren mineral sıva kullanarak, kumtaşı dokusuna sahip bir yüzey elde edebilirsiniz.

Dokulu efekt, sıvalı duvarların uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur. Pürüzsüz bir yüzey çatlamaya daha açıktır. Cesur yüzey, daha güçlüdür. Gölge ne kadar hafif olursa, o kadar sağlam olur. Doymuş gölgeler hızla parlaklıklarını kaybeder.
Daha az etkileyici görünmeyen ilginç dokular.

Daha az etkileyici görünmeyen ilginç dokular.

menüye dön ↑

Kaplama tuğla

Klasik tip bir cephe dekorasyonu, tuğlaya bakmaktadır. Teknolojiye göre, aşağıdaki türler ayırt edilir:

 • Renklendirici pigmentlerin eklenmesi ile kilden yapılmış çubuklar şeklinde üretilen seramik tuğla. Farklı renklerde boyanmış, pürüzsüz veya kabartmalı bir ön yüzeye sahip olabilir. Ayrıca ürünler içi boş veya katıdır. Ürünler nemi geçmez, zamanla renk kaybına ve mekanik hasara karşı dayanıklıdır.
Klasik tuğla kaplama

Klasik tuğla kaplama

 • Özel kilden klinker tuğla. Kurutma sonrası ürünler yüksek sıcaklıkta yanmaya maruz kalır. Bundan dolayı klinkerin yoğunluğu yüksektir. Neme ve dona karşı dayanıklıdır, kıskanılacak bir güce sahiptir. Dikdörtgen, yamuk, yuvarlak köşeli vb. Ürünlerin yüzeyleri düz, zımparalanabilir veya kabartılabilir.
 • Preslenmiş tuğla ezilmiş kabuk kayaya çimento bağlayıcı komponentli, boyasız, kavurma kullanılmadan basılarak üretilir. Bu teknolojiyle, doğal taşla maksimum dış benzerlik elde edilir, ancak aksine, böyle bir tuğla ısıyı yeterince korumaz.
İyi ısı tutma ve görünüm kaybetmez

İyi ısı tutma ve görünüm kaybetmez

Cepheye bir tuğla ile bakmak, binaya saygın ve sağlam bir görünüm kazandırır. Duvarlar, destekleyici yapıların ömrünü uzatan ek bir güç kazanır.

Farklı renkler, cephelerin çeşitli stillerinin tasarımında uygulanmasını mümkün kılar.

Klinker tuğla farklı tarzlarda son işlem için uygundur

Klinker tuğla farklı tarzlarda son işlem için uygundur

Cephe kaplama tuğlasının dekorasyonu farklı şekillerde yapılabilir: elemanların yatay, dikey düzeninde, oryantasyonlarını değiştirerek.

Ayrıca, çoğu zaman iki rengin bir kombinasyonunu kullanan birkaç renk değişkeni de kullanabilirsiniz: biri asıldır, ikincisi ise cephe elemanlarını bitirmek için kullanılır: pencere açıklıklarının çevresi veya pencere direkleri.

Ana seçim için iki renk kombinasyonu

Ana seçim için iki renk kombinasyonu

Kaplama tuğlası başka bir astarla, örneğin dekoratif yapay taşla birleştirilebilir.

menüye dön ↑

Yapay ve doğal taş

Cephe dekorasyonunda doğal ve suni taş kullanılmıştır. Her birinin avantajları var. Doğal taşlar prestijli görünüyor ve binaya özel bir enerji veriyor.

Taşın diğer yüzeylere göre birçok avantajı vardır.

Taşın diğer yüzeylere göre birçok avantajı vardır.

En değerli, en dayanıklı granit mermerdir. Bunların yanında dolomit, kireçtaşı, kumtaşı, kabuk kayası, traverten ve diğerleri sıkça kullanılır. Cephe kaplamasında kullanımları fiyat nedeniyle sınırlıdır. Bu ürünler pencere açıklıklarının, giriş gruplarının ve diğer bina elemanlarının dekorasyonunda kullanılır.

Sürekli duvar kaplaması için, doğal malzemeleri başarıyla taklit eden ve çok daha ucuz olan, çoğunlukla yapay taş kullanırlar.

Gerçek taşı mükemmel biçimde taklit eder

Gerçek taşı mükemmel biçimde taklit eder

menüye dön ↑

Cephe karoları

Porselen karolar terbiye için en iyilerinden biridir. Porselen karo çeşitleri çok büyük. Renk ve doku özelliği için bu malzemenin birçok çeşidinin satışında.

Ürünün gökkuşağı yüzeyi etkileyici görünüyor. Tahta ve doğal taş taklidi malzemeleri de vardır. Fırınlanmış kilin tüm malzemeleri gibi, porselen karo da mukavemeti, neme dayanıklılığı, aşırı sıcaklığa dayanıklılığı, ateşi ile ayırt edilir. Zamanla renk değiştirmez.

Porselen karoların parlak renkleri

Porselen karoların parlak renkleri

Malzemenin düşük higroskopikliği, döşemenin havalandırılan çerçeveye monte edilmesinin nedenidir. Porselen karoların yüzeyi:

 • mat;
 • parlak (hafif parlaklıkta);
 • cam;
 • cilalı;
 • kısmen cilalanmış (mat ve parlak alanlarla);
 • yapılandırılmış (bir desen, kabartma, doğal malzemelerin dokusunun taklit).
Mat porselen taş yüzey

Mat porselen taş yüzey

Karo esas olarak iki adet 30x30 cm ve 80x120 cm ebatlarında üretilmektedir.

Cephe duvarları için, çok sayıda derz hattından çirkin bir görünüme girmemek ve daha az dikkat çekmelerini sağlamak için büyük boyutlu seramik karoların kullanılması daha iyidir.
Porselen karoların daha iyi görünmesi için seçenek

Porselen karoların daha iyi görünmesi için seçenek

Bir binanın boyutunu görsel olarak artırmak istiyorsanız, cephesini bitirmek için cilalı yüzeye sahip ürünler kullanın.

menüye dön ↑

Cephe dekorasyon kaplama

Belki de son zamanlarda cepheyi bitirmek için en yaygın malzeme kaplamadır. Bu satın alınabilirliği, çok çeşitli bir görünüm nedeniyle kaynaklanmaktadır.

WPC siding karşı karşıya

WPC siding karşı karşıya

Dış cephe kaplaması türüne göre:

 • Vinil, PVC, doğal ahşap, doğal taş, tuğla, diğer birçok dekor türlerini taklit ederek yapılmıştır. Korozyona dayanıklı, çürümez, ucuzdur. Dezavantajı ürünlerin kırılganlığı, erimeye yatkınlığı;
 • metalik, alüminyum veya çelik esaslı. Mukavemeti, aşırı sıcaklıklara karşı direnci ile ayırt edilir, ancak yüzey hasar görürse korozyon oluşabilir. Ek olarak, bu tarafçılık oldukça pahalıdır.
Metal kaplama çok dayanıklıdır

Metal kaplama çok dayanıklıdır

menüye dön ↑

Cephe süsleme panelleri

İmalatta kullanılan malzemeye bağlı olarak, şunlar olabilir:

 • plastik;
 • Lifli çimento;
 • Sip panelleri;
 • metal;
 • Kompozit.

Güzel bir görünüm için kaide

Güzel bir görünüm için kaide

menüye dön ↑

plastik

Plastik kaplama panelleri, çoğu durumda olmamakla birlikte genellikle bir kaplama türü olarak adlandırılır. Siding, bir çıta formuna sahiptir ve ekstrüzyon yoluyla PVC'den yapılmıştır ve plastik paneller, çıta ve diğerlerinin yanı sıra daha karmaşık bir formda kabartma bir yapıya sahip olabilir ve bunlar PVC'den çok daha güçlü olan polipropilenden yapılmıştır.

Ağacın altında plastik paneller

Ağacın altında plastik paneller

PP'nin bileşimi aynı zamanda teknolojik özelliklerini geliştiren bileşenleri de değiştirmektedir. Engebeli kenarlardan dolayı plastiğin görünümü genellikle tuğla ya da düzensiz taş döşemeyi taklit eder. Bu elemanların kenetlenmesi, bu şekil ve gizli tespit sistemi nedeniyle zar zor farkedilir. Onları birkaç eleman satırı içeren bloklar halinde üretin.

Cephe için pratiklik

Cephe için pratiklik

menüye dön ↑

Elyaf çimentosu

Fiberglas ve selüloz karışımını temsil eden, elyaf katkı maddeleri ile karıştırılmış betondan yapılmış levhalara elyaf çimentosu adı verilir. Bu tür katkı maddeleri sayesinde, betona malzemenin özgül ağırlığını azaltan, esnek ve deformasyonlara karşı dirençli kılan gözenekli bir yapı verilir.

Ruloyu, karışımın istenen kalınlığına bastırarak bastırın, önceden kısımlara bölün. Daha sonra yüzeye koruyucu bir dekoratif kaplama uygulanır.

Lifli çimento yeni bir kuşaktır

Lifli çimento yeni bir kuşaktır

Ürünlerin yardımıyla, genellikle farklı renklerde taş veya tuğla ile yüzleşmeyi taklit ederler. Sarı, bej, beyaz, diğer renklerin çeşitli tonlarında üretilir.Ürünlerin dezavantajı, bu tür plakaların kullanımını sınırlayan önemli bir ağırlıktır.

menüye dön ↑

Akbaba panelleri

Sunta katmanları arasında bulunan genleşmiş polistiren sandviç türüne göre yapılan ürünler SIP - paneller olarak adlandırılır. Bu tasarım kullanım kolaylığı sağlar. Isı tutuşunu sağlar.

Akbaba panelleri hafif ve rahattır

Akbaba panelleri hafif ve rahattır

Yüzeyin dışı koruyucu bir tabaka ile kaplanmıştır. CIP panelleri kullanarak farklı renklerde boyama imkanı sayesinde cepheye her türlü tasarım stilini verebilirsiniz. Ayrıca doğal dokuların hazır taklitlerini de satın alabilirsiniz.

menüye dön ↑

Metal paneller

Metal yapı iki dış sert katman ve polistiren köpük veya bazalt mineral yünden yapılan bir iç ısı yalıtım malzemesinden oluşur.

Metal paneller - güçlü ve dayanıklı

Metal paneller - güçlü ve dayanıklı

Dış kısımları, polimerik koruyucu bir tabaka ile kaplanmış galvanizli çelik saclardan oluşmaktadır. Böyle bir kaplama, bina cephelerinin tasarım olanaklarını genişletmenize olanak tanıyan çeşitli renklerde yapılabilir.

Sandviç panellerle yüzleşmek, yalnızca evin duvarlarını ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda güç sağlar, ancak dış tasarıma bağlı olarak onları mükemmel şekilde pürüzsüzleştirir veya belirli bir dalgalanma sağlar.

menüye dön ↑

Kompozit paneller

Kompozit ürünlerin tasarımı bir çeşit sandviç paneldir. Ayrıca, koruyucu bir tabaka, dekoratif bir kaplama içerir. Farklı bir dolgu ve kaplama türüne sahip olabilir.

Canlı ve kompozit seçenekler

Canlı ve kompozit seçenekler

Dışarıdan, ince bir metal kare veya bir ısı yalıtkanı tabakasına sahip dikdörtgen plakalar gibi görünürler. Ürünün dış yüzeyi farklı renkte olabilen bir boya kaplamasına sahiptir. Elit ürün seçenekleri, doğal dokuyu taklit eden lamine bir yüzeye sahiptir.

Çok katmanlı bir yapıya sahip

Çok katmanlı bir yapıya sahip

Farklı renkler ve dokulu performans, herhangi bir cepheyi bitirmek için kullanmanıza izin verir. Fotoğraf alüminyumdan yapılmış düz monokromatik kompozit paneller göstermektedir.

menüye dön ↑

Sonuç

Giydirme malzemeleri, evin özelliklerine ve tarzına göre seçilir. Çizgili cephe çevre manzara ile birleştirilmelidir. Cephe malzemeleri de teknolojik parametrelerini karşılamalıdır.

Kaplama seçeneği

Kaplama seçeneği

Yukarıda tarif edilen bitirme ürünlerinden herhangi birini seçtiyseniz, evinizle yüzleşmek için uygun olup olmadığını analiz edin.

Cephe dekorasyonu

Seçimin belirlenmesine yardımcı olacak malzeme

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn