Plastik panellerden tavan nasıl yapılır? 250+ (Fotoğraflar) Kendin yap tasarımı (banyoda / mutfakta / koridorda)

Tavanlar için bir kaplama malzemesi olarak plastik artık daha yaygın hale geliyor. Bunu diğer tavan kaplama türleriyle karşılaştırırsak, bu yöntem diğer durumlarda kullanılan malzemelerden ve montaj işlerinden daha pahalıya mal olur. Bununla birlikte, plastik tavanın fiili işleminin sonraki fiyatı çok daha düşük olacaktır.

İçerik:

Plastik tavan kavramı, belirli tavan kaplama tipleri içerir - Armstrong, Grilyato ve diğerleri. Onlar için, özel tasarımlı kurulum şeması, en basit yatak elemanlarından monte edilmiş süspansiyon yapıları, çeşitli ebat ve renklerde plastik paneller. Bu tür tavanların montajının doğruluğunu ve sırasını açıklayan çok çeşitli talimatlar vardır.

Kurulumdan sonra plastik, ön yüzey için herhangi bir ilave işlem gerektirmez. Mutfaktaki gaz ocaklarından bile çok güçlü kurum ve kurum kirliliği ile plastik, orijinal dekoratif özelliklerini ve renk yelpazesini kolayca geri yükler. Bu, sabunlu suyla sade suyla basit yıkama ile sağlanır.

Tavanlar için kaplama malzemesi olarak plastik

Tavanlar için kaplama malzemesi olarak plastik

PVC plastik hijyeniktir, normal şartlar altında insanlara zararlı kimyasal duman yaymaz, çürüm, küf ve mantar hasarı şeklinde biyolojik kirlenmeye karşı dayanıklıdır. Tahribatı 120 santigrat dereceden düşük olmayan bir sıcaklıkta gerçekleşmeye başlar.

Tavan için plastik kullanımı

Yakın zamana kadar, genişletilmiş polistirenden (bu genellikle ev aletlerinin paketlenmesi için kullanılır) temel alan polistiren kabartmalı kare veya dikdörtgen paneller tavan kaplamalarının rafine edilmesi için kullanılmıştır.

Bu panellerin gözenekli yüzeyleri toz, örümcek ağları, yağ ve kurum biçimindeki kirlenmeye karşı düşük direnç gösterir, iyi emilir ve tütün dumanı gibi çevre alanlara hoş olmayan kokular yayar. Bu astarın yıkanmasının bir etkisi olmadı ve ön yüzeyi çıkarılamayan kirli boşanmalarla kaplandı. Bu sıkıntılarla baş etmenin tek yolu tavanı tamamen değiştirmekti.

Dikdörtgen paneller

Dikdörtgen paneller

Bu nedenle, tavan sistemleri için en çok 0,25 x 3 m boyutlarında ve 7,5 ... 8,0 mm kalınlığında dikdörtgen PVC plastik paneller kullanılmıştır. Ekstrüzyon yöntemi ile üretilen bu paneller, aralarında 1 cm'yi aşmayan, uzunlamasına sertleştirme yivleriyle birbirine bağlanmış iki düz plakadan oluşur.

Panellerin uzunlamasına kenarları, oluklar ve sivri formlu kilitlerle donatılmıştır. Ayrıca, kaplanacak yüzeye tutturmak için özel bir çıkıntılı valfa sahiptirler.Takıldıklarında, bitişik panelleri çeken bir kuvvet yaratırlar, sonuç olarak aralarındaki dikişler görünmez olur.

Özellikle iyi dikişler, parlak bir çalışma yüzeyine sahip paneller üzerinde ve ayrıca üzerlerinde periyodik desenler veya süslemelerle maskelenmiştir. Paneller arasında, pencere açıklıklarının bulunduğu duvara dik olarak monte edildiklerinde paneller arasında daha da görünmeyen bağlantılar oluşacaktır.

Bakış boyunca dikişlerin konumu, tavana bakmak, odayı görsel olarak daha uzun ve daha geniş hale getirir.

Bazı durumlarda, dikişler özel olarak görünür hale getirilir ve özel olarak tasarlanmış dekorun unsurlarından biri olarak işlev görür. Görünür dikişleri olan PVC plastik paneller - astarlama olarak adlandırılır.

Tahtaya benzeyen dikdörtgen panellerin kullanılması

Tahtaya benzeyen dikdörtgen panellerin kullanılması

Bazen, 5 mm kalınlığa kadar sürekli PVC levhalar, çeşitli renklerde veya baskılarda plastik kaplama için kullanılır. Çok sert linoluma benzeyen bu tabakalar dikdörtgen veya kare şeklinde olabilir.

Bu tür tabakalar arasındaki dikişler genellikle, kirişlerin veya çatı makaslarının ahşap elemanlarının üzerine yapıştırılmış dekoratif PVC veya polistiren kaplamalarla kapatılır.

Tavan PVC panelleri, duvar panellerinin aksine daha ince, daha hafif ve daha güçlüdür.

Tavan panellerinin fiyatı duvardan önemli ölçüde düşük olabilir. Çok nadiren plastik PVC panellere tutkal takılır. Bu yöntemi seçmek için, düz bir şekilde hizalanmış, tebeşirle temizlenmiş ve alt tabakanın diğer renklerine ihtiyacınız vardır. Yapıştırıcı mastik, yapıştırılmış düzlemler arasında güvenilir bir yapışma sağlamalıdır.

Tavan ahşaptan yapıldığında, inşaat stapler çivileri, vidaları veya zımbaları kullanılarak çerçeveler ve kılavuz raylar kullanılmadan doğrudan üzerine plastik paneller monte edilebilir. Böyle bir kaplamanın yatay seviyesi, ahşap veya karton takozlar ve astarlarla sağlanır.
Yüksek tavanlı oturma odasında

Yüksek tavanlı oturma odasında

Alçıpan, dekoratif sıva, streç kumaş - Plastik paneller renk, desen, diğer tavan dekorasyonu ile kombine edilebilir. PVC plastik en cesur vintage tasarım projelerinde konut ve işyeri tasarımlarında kullanılabilir. Artan bir şekilde, baskın bir tasarıma sahip çok seviyeli tavan sistemleri, orjinal formdaki aydınlatma armatürü ile düz veya karmaşık bir eğri şekle sahip elemanlar ile kullanılmaktadır.

Plastik paneller, ahşap ve beton zeminlerin kusurlu yerlerini ve düzensizliklerini, çeşitli mühendislik iletişimini gizler. Bu, bitişik betonarme döşemelerin alt yüzeyleri arasındaki boşluklarda eski sıva kaplamanın kaybı ve delaminasyonu olabilir.

Mühendislik iletişimi, sıcak ve soğuk su temini, ısıtma ve kanalizasyon borularından oluşabilir. Plastik panellerin üzerinde bile kablolar, elektrik ağları, telefon, Internet, anten televizyon kabloları ile monte edilebilir.

Bakım onarımlarına erişim zor değildir.

Bu, çoğu zaman bir veya daha fazla plastik panelin sökülmesini gerektirebilir, bunun ardından yerine geri dönüşü oldukça basit bir meseledir.

Peki kusurlu yerleri gizlemek

Peki kusurlu yerleri gizlemek

Plastik panel tavanlı odaların aydınlatması, yerleşik spot lambalar kullanılarak veya müşteri veya odanın sahibi ile anlaşılan diğer şekillerde yapılabilir. Bazen, uygun bir oda yüksekliğinde, havalandırma ve hava soğutma ekipmanı plastik seviyenin üzerine kurulur.

Plastik panelli giydirme tavanların fiyatları alçıpanın alçı ile karşılaştırılabilir. Bu durumda, plastik kurulumdan sonra macun, taşlama, yapıştırma veya boyama gerektirmez.
menüye dön ↑

astar

Karşılaşma farklı şekillerde yapılır:

 • doğrudan bağlantı paneller tavanda;
 • önceden maruz bırakılmış, seviyeye hizalı ve örtüşme ile bağlantılı ara kılavuz rayların kullanımı;
 • ahşap veya metal parçaların çerçevelerini önceden monte etmek ve zemin seviyesini kullanarak yatay olarak tesviye etmek, herhangi bir tavana sığmanın en iyi yoludur.

Yüzleşme farklı şekillerde yapılır.

Yüzleşme farklı şekillerde yapılır.

Ahşap çerçeveler, 50 x 20 mm ölçülerindeki çıtalardan yapılmıştır. Köşelerle birbirine bağlanmış, kalay bükülmüş veya vidalı ahşap kısa istif. Alçıpan için kullanılan stoklanmış bükme galvanizli teneke profillerinden metal çerçeveler kolayca toplanır.

Çerçevenin düz konstrüksiyonu zemine hizalanmış olarak önceden monte edilmiş, daha sonra, yerleştirme işleminden sonra, su veya kabarcıklı konstrüksiyon seviyesi kullanılarak yatay bir düzleme sabitlenmiştir. Çerçeve tavana çiviler veya kendinden diş açan vidalar ile tutturulur.

Kurulu
Asılırken ve düzlenirken, istenen konfigürasyonda bükülmüş, kalay galvanizli delikli şeritlerin kullanılması daha iyidir.

Çerçeve panellerine standart bir şekilde takılır.

Paneller arasındaki enlemesine derzlerin, bağlantı noktalarındaki sağ ve geri köşelerin duvarlara, kapılara ve pencere açıklıklarının tasarımına özel dikkat gösterilmelidir. Bunun için kalıplar denilen elemanlar üretilir.
Minimalizm tarzında

Minimalizm tarzında

Çerçeve rayların üretimi için, iyi kurutulmuş yumuşak ağaç - çam, karaçam alınması gerekir. Bu, çalışma sırasında tavan yüzeyinin bükülme, çarpılmalarını önleme fırsatı verecektir. Ahşap çerçeveyi monte etmeden önce, elemanları çürümeye ve yangın geciktiricilere karşı antiseptiklerle korunmalıdır. Ahşap koruması için bu ikisini birleştiren derin nüfuz etme özel emprenyeleri vardır.

Paneller, örtüşme ve çerçeve elemanları arasında oluşan boşluklar bazen mineral yün paspaslar veya köpük tabakalarla doldurulur. Bu, binaların ses geçirimsizliğini ve ısı koruma özelliklerini arttırır.
Pratik tavan malzemesi

Pratik tavan malzemesi

menüye dön ↑

Kendini yükleme

Bu tür işlerin icrasında hiçbir deneyimi olmayan, icracı kuvveti altında kendi elleriyle plastik tavanların cihazı. Herhangi bir plastik örtüşme tipinin bağımsız astarı özel olarak satın alınmış bir alet gerektirmez. Tornavidalar, matkaplar, demir testereleri, çekiçler, seviyeler ve çekül ipleri her zaman ev ustasıyla her zaman elinizin altında. Geleneksel olarak bu amaç için kullanılan tüm malzemeler kolayca işlenir ve istenen boyutlara ayarlanır.

 1. Plastiği takmak için, önerilen işlem sırasını incelemek için çalışma teknolojisine aşina olmanız yeterlidir.
 2. Daha sonra, malzemeleri hazırlamanız ve aletinizi çalışma durumuna getirmeniz gerekir.
 3. Aşırı yükü en aza indirmek için, artıkları artıklar şeklinde sınırlandırmak için, gerekli miktarda malzemenin ön hesaplamasını yapın. Bu okul geometrisi dersinden kavramları kullanarak yapılır. Bunlar arasında - genişlik, uzunluk, yükseklik, düz figür alanlarını ölçme yöntemleri, toplama ve çıkarma, sinüslerin Pisagor teoremi (kosiniler) bulunur.
 4. Tavanların plastikle kaplanması ve bitirilmesi işinin yürütücüsünden başka, sadece kesin hesaplama ve doğruluk gerekli olacaktır.
Kendin kurabilirsin

Kendin kurabilirsin

Kurulu
Koruyucu ekipman - gözlük, gaz maskesi, giysi - kullanımı hakkında ihmal etmeyin. Başın düşme cisimlerinden korunmasını sağlamak için standart bir inşaat kaskına ihtiyacınız olacaktır. Genel olarak, tavanı plastikle bitirirken, güvenlik düzenlemelerinin gerekliliklerini, yangından korunma önlemlerini dikkate almamak mümkün değildir.

Güvenilir basamak merdivenleri ve iskeleler talep edilmelidir. İş zamanında, yardımcı işlerde hizmet sağlamanın yanı sıra, yanlışlıkla mekanik yaralanmalar veya elektrik çarpması sırasında gerekirse ilk yardım sağlayabilecek bir asistanın davet edilmesi önerilir.

menüye dön ↑

Uygulama ve operasyon

Konutlarda ve ortak alanlarda plastik tavan kaplamaları kullanılabilir. Bu tür odaların amacı genellikle farklı olduğu için, içlerindeki plastik tavanların kendine has özellikleri olabilir. Bu özelliklere daha ayrıntılı bakalım. Tavanların estetik nitelikleri, yıllarca iyi durumda muhafaza edilebilir, bunların hepsi bakımlarına ve düzenli bakımlarına bağlıdır.

Konut ve ortak kullanım alanlarında kullanılabilir.

Konut ve ortak kullanım alanlarında kullanılabilir.

menüye dön ↑

Mutfakta plastik tavan

mutfak Tavan, parlak bir yüzeye sahip panellerden en iyi şekilde görünür. Derin kabartma veya kabartma panellerin aksine, yağlı kurumlardan en kolay şekilde bir gaz fırınından temizlenir. Kullanılan seramikle eşleşmesi için renk veya desen seçilebilir. karo, duvar kağıdı veya mutfak mobilya.

Kurulu
Plastik tavanın ayda en az bir kez yıkanması önerilir. Bir yüzey aktif madde olarak, sulu bir sabun çözeltisi, çamaşır deterjanı veya bulaşık yıkama araçlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.

Yüzeyi zayıf (% 1 ... 3) bir amonyak veya amonyak çözeltisi ile silerek parlaklığı eski haline getirmek mümkündür. Kirden temizleme işlemi, bir bezle sıradan bir paspas yardımı ile veya bir yıkama elektrikli süpürgesi kullanılarak organize edilebilir.

Mutfak tavan seçeneği

Mutfak tavan seçeneği

menüye dön ↑

Banyoda

Tavanı monte ederken plastik kullanımı banyo oda - terbiye için en ilerici yollardan biri. Banyo su arıtmaları için tasarlanmıştır ve bu nedenle yüksek nem ile karakterize edilir. Plastik PVC panellerin kendisi su spreyine veya yüksek neme karşı çok dayanıklıdır.

Ahşap çerçevelerin elemanları ayrıca akrilik, epoksi, poliüretan gibi polimer reçineleri bazlı su geçirmez boyalarla korunmalıdır.

Metal çerçeveler en iyi galvanizli sac parçalarla kullanılır. Korozyona karşı daha iyi koruma için, doğal kuruma yağında seyreltilmiş kırmızı kurşun veya krom oksit bazlı bir kaplama kullanabilirsiniz. Bitüm veya kömür verniği ile kaplanarak iyi sonuçlar elde edilir. Boşlukları, birleşme yerlerinde boşlukları duvarlara izole etmek ve poliüretan montaj köpüğü veya silikon mastik ile mühendislik iletişimini yapmak daha iyidir.

Banyo içi

Banyo içi

Elektrik aydınlatma cihazlarının montajı, bağlantısı ve izolasyonu sertifikalı bir elektrik teknisyeni tarafından yapılmalıdır. Tüm anahtarlar, prizler şaraphanenin binalarından çıkarmak daha iyidir. Bu işlemler işlem sırasında elektrik çarpmasını önler.

menüye dön ↑

Koridorda

Koridorlarda da tavanlar Ön oda ayrıca sık sık plastik panelleri de düzeltin. Bir yerine lamba Bir avize, aplik veya tavan şeklinde, birkaç dahili spot kullanılmıştır. Bireysel bağlantı konsolunun cihazı, odaya ayrı bölgeler veya boşluklar tahsis etmeye izin verecektir.

Gömme odaların içine gömme dolaplar veya asma katlar yerleştirilmişse, iç yüzeylerini sıhhi PVC panellerle bitirmek de çok uygundur.
Koridor için fikir

Koridor için fikir

menüye dön ↑

Tuvalet odasında

Yalıtımlı tuvalet odalarının tavanlarını bitirmek için plastikten daha iyi bir şey tasarlanmamıştır. PVC paneller, aksine herhangi bir kokuyu emmez ve uzun süre tutmaz alçı, Alçıpankumaşlar Plastik kuyu, çeşitli tavan borulama mühendisliği ve diğer iletişimlerin yanı sıra binanın normal işletme sistemlerini de gizler.

Geçen yüzyılın 30 ... 50'li yıllarında inşa edilmiş evlerde, dikey tahliyeli tuvaletleri hala bulabilirsiniz. Bu durumda, tahliye borusu alt katın tuvalet odasının tavanından çıkar ve dik açılı bir kanalizasyon yükselticisine çarpar. Bu tasarımın değiştirilmesi, klozetlerin, lağımların ve yer döşemelerinin güçlendirilmesini gerektirir. Bu mümkün değilse, böyle bir yapı, asma plastik tavanın arkasına gizlenebilir.

menüye dön ↑

Camlı balkonlarda ve sundurmalarda

Plastik iç camlarda yaygın olarak kullanılır balkonlar ve sundurmalar. Bu, bu tür odalara tuğla veya panel duvarların kusurlarını gizleyen ve destekleyici balkon plakalarını gizleyen bir görünüm verir.

menüye dön ↑

Yatak odalarında

Plastik tavanların yatak odalarına montajı çeşitli şekillerde yapılabilir. Odanın yüksekliği izin veriyorsa, Armstrong veya Grilyato tipi tavanlar olabilir. İstenilen boyuttaki hücrelere sahip bir süspansiyon sistemi oluşturarak raflı standart profillerden oluşan bir ızgara kullanırlar.

Özel liflerle güçlendirilmiş çok hafif polimerik malzemelerden yapılabilecek hücrelerin içine plastik paneller yerleştirilmiştir. Paneller, görsel olarak odanın alanını ve hacmini artıran piramitler veya yamuklar şeklinde çeşitli renklerde veya desenlerde olabilir.

Ayna plastik levhaların ilginç tavan kaplamalarına benziyor.

Yatak odalarında tavan çeşitli şekillerde yapılabilir.

Yatak odalarında tavan çeşitli şekillerde yapılabilir.

Tavanlar uyku 2,20 ... 2,50 m yüksekliğe sahip odalar, ahşap veya metal çerçevelerdeki normal üç metrelik plastik panellerden yapılabilir. Tasarım çözümleri olarak, bitişik panellerin renk ve desen sırasını değiştirebilirsiniz. Hem komşu yaprakların desenine göre tonunda hem de kontrast versiyonunda ayarlanabilirler.

Kurulu
Renk ve panel desenleriyle deney yaparken, aşırı kombinasyona ve uykusuzluğa neden olacak şekilde ani kombinasyonlarından kaçınılmalıdır. Bu özellikle yatak odaları ve çocuk odaları için geçerlidir. Rahatlatıcı, pastel renkler denilen, daha rahat bir uykuya neden olmanızı sağlayan, daha iyi kullanmaktır.

Diğer inşaat malzemeleri gibi, PVC paneller de dahil olmak üzere plastik tavanlar için kendine has avantajları ve nitelikleri vardır.

Tavan nasıl yapılır?

Detaylı talimatlar

8 Toplam puan
Plastik tavanlar - uygun fiyatlı ve gerçek

Tasarımınızı mevcut ve zevkli bir şekilde güncellemek ister misiniz? Plastik tavan seçeneğini düşünmeyi öneriyoruz. Diğer türlerin aksine, bu kaplama birçok avantaja sahiptir. Hayal ettiğinden çok daha fazla. Ve onlar için bakım kurulum kadar basittir. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
9
Uygulamanın kullanılabilirliği
8.5
Konu açıklaması
9
Bilginin güvenilirliği
7.5
şekerleme
 • Kolay kurulum
 • Kurulum sırasında ıslak kir ve çıkarması zor kuru toz eksikliği
 • Mülklerin mobilyalardan ve diğer hacimli iç eşyalardan serbest bırakılmasını gerektirmez.
 • Değerli kaplama malzemeleri türünü taklit eden renk, desen ve doku çeşitliliği
 • Kolay bakım ve yüzey temizleme
 • Tüm faydalı performans özelliklerini koruyarak, plastik kaplamaların tahribatsız sökme ve başka yerlere aktarılması
eksileri
 • Odanın yüksekliğini azaltmak
 • Düşük mekanik şok direnci
 • Solar ultraviyole etkisiyle renk değişimi
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn