Odadaki tavan (310 + Fotoğraf): kaliteli ve şık. Sadece kazan-kazan seçenekleri

Odadaki tavan - tüm dairenin algısını etkileyen iç mekanın önemli bir parçasıdır.

Tavanları güncellemeden evde onarım yapmak yeterli değildir. Bazen onları basitçe “yenilemek” arzusu vardır ve bazen yeni bir şeyler denemek istersiniz. Bu durumda, tavan, dairenin içi sadece kazanacak şekilde olmalıdır.

İçerik:

Bugün trend nedir?

Modern tasarım, hemen hemen her fikri uygulayabileceğiniz çeşitli teknoloji ve malzemelerin geniş bir uygulama alanıdır. Kentleşme ve çekicilik kısa bir süre önce arka plana kayboldu, bu da yapısal uygulamaların özlü ve basit olmasına yol açtı.

Raflar çeşitli şekillerde düzenlenebilir.

Raflar çeşitli şekillerde düzenlenebilir.

Doğallık, trendlerden biri. Bu tasarım düzgün görünen tek seviyeli tavanları ifade eder. Bu etki kaliteli sıva veya alçıpan kullanımı sağlar.

Tamirden sonra tavanınız düz ve beyaz olsa bile, trendde. Ancak böyle bir eğilim, çoklu seviyelerin geçmişte kaldığı, hala alakalı oldukları anlamına gelmez. Sadece oturma odalarında değil aynı zamanda çocuk odalarında, yatak odalarında ve geniş salonlarda kullanılırlar.

Çok katlı tavanlar hala trendde

Çok katlı tavanlar hala trendde

Tavan nasıl seçilir: boyalı, gerdirmeli veya başka? Kendi görüşünüzü oluşturmak için her bir türü düşünün. Hem performans açısından hem de iç tasarım açısından çeşitli kaplamaların artılarını ve eksilerini vurgulayalım.

menüye dön ↑

Gerilim - tüm sorunların çözümü?

Odanın çevresine monte edilmiş alüminyum (veya plastik) profilli bir tasarım monteli. Çoğu durumda gidecek bir malzeme olarak PVC veya özel bir dikişsiz kumaş kullanılır.

Germe tavan - her şeyi hızlı ve verimli bir şekilde çözeriz

Germe tavan - her şeyi hızlı ve verimli bir şekilde çözeriz

Antik Yunanistan günlerinde tavan boşluğunun kumaş perdeleri, germe tavanların bir prototipi olarak düşünülebilir.

Örneğin mavi veya koyu kahverengi gibi zengin derin tonlardaki germe tavanların özel bir etkisi olabilir. Bu teknik zarif ve sıradışı bir görünüm elde etmenizi sağlar - sonuçta açık renk tanıdıktır. Koyu renklerde iç kısım gizem ve gizem notları alır.

İç gizem Notları

İç gizem Notları

menüye dön ↑

Artıları, çoğu

Gergi çok hızlı bir şekilde monte edilir, odanın yüksekliğinin sadece birkaç santimetresini “çalar” ve çok fazla avantajı vardır:

 • geniş bir renk yelpazesi değil, aynı zamanda dokular;
 • çevre dostu;
 • mükemmel bir pürüzsüz tavan oluşturmak;
 • su birikimini sağlar (yukarıdan taşma durumunda);
 • Uzun servis ömrü - 10 yıldan fazla.
Çok fazla artı var.

Çok fazla artı var.

Kumaşın dokusunu seçme yeteneği, çeşitli tasarım tekniklerini uygulamanıza izin verir. Bu nedenle, parlaklık odaya görsel olarak yükseklik katar. Mat doku evrenseldir, herhangi bir iç mekana organik olarak sığabilir, hatta ayrılmış klasik, saten - etkili ve asildir.

Daha az ilgi çekici efektler yılan derisini, peluşunu vb. Taklit edebilecek kaplamalar yaratmaz.
Klasik mat

Klasik mat

menüye dön ↑

Dikkate almak

Dezavantajları olmadan da yapmaz. Oda çok geniş bir alana sahipse, PVC malzeme, örneğin ayna benzeri parlak yüzeylerde hafifçe fark edilen kaynaklı bir dikişe sahip olacaktır. Bu durumda, kendinizi seçerken sınırlamanız gerekir: mat veya saten.

Gerilim yapısının dezavantajları:

 • ısıtılmamış odalarda gerilim kullanılamaz;
 • ucuz değil;
 • bir hedefe dart atma düşkünlüğü yapma alışkanlığınız varsa, gergi tavan sizin tercihiniz değildir, keskin nesneler tarafından kolayca zarar görebilir.
Isıtılmayan bir odada kullanılamaz.

Isıtılmayan bir odada kullanılamaz.

Başka bir nüans - lambaların gücünü sınırlar. Odanın tasarımı parlak ışık kaynaklarının kullanımını içeriyorsa, bu özellik akılda tutulmalıdır.

Yüksek güçlü parlak lambalar kullanılırken ne olacak? Tavan, çok çirkin olan ısıtma ve sarkma nedeniyle deforme olmaya başlayacaktır.

menüye dön ↑

Alçıpan - alçak tavanlar için değil

İki kat karton arasındaki alçıyı temsil eden bu malzeme çerçeve profillerine tutturulur. Tavan döşemesi ve alçıpan arasına ses yalıtımı için yalıtım malzemesi, örneğin cam yünü yerleştirilebilir. Bu malzemenin tavan tasarımı açısından ne kadar ilginç olduğu, onu daha özel olarak değerlendiriyoruz.

Tasarım için çok fazla çeşitlilik var.

Tasarım için çok fazla çeşitlilik var.

Tasarım için alçıpan, nitelikleri bakımından çok paha biçilmezdir, ancak karmaşık yapıları monte etmenize izin verir, ancak ağır yapıları monte etmenize izin vermez.

Alçıpan ile kaplanmış tavan aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • uzun ömürlüdür;
 • hemen hemen her türlü armatürü kurmanıza olanak sağlar;
 • bu çevre dostu;
 • tasarım repainting'in güncellenmesini mümkün kılar.
Alçıpanın tavanı birçok olumlu özelliğe sahiptir.

Alçıpanın tavanı birçok olumlu özelliğe sahiptir.

Bu olumlu özelliklere ek olarak, alçıpan kullanımı konusunda sınırlamalar vardır:

Alçıpan, çok yüksek tavanları indirmenize ve inanılmaz derecede güzel bir aydınlatma yaratmanıza izin verir. Bu malzeme, tasarımcıların hayal gücünü somutlaştırmanıza izin verir, gerginlikle birlikte kullanılabilir, duvar kağıdı ve boyamaya izin verir.

Alçıpan ile Tandem gerginliği

Alçıpan ile Tandem gerginliği

Alçıpan ile birlikte sık kullanımlardan biri: çevre boyunca bir alçı adım kullanımı. Gergi yüzeyinin monte edilmesinden sonra, baget, tavan kaidesi veya sıva kalıplaması sabitlenebilir.

Tuhaf sıva basamağı

Tuhaf sıva basamağı

Orijinal numaralar arasından:

 • içbükey tasarımlar görsel olarak derinlik katar ve alanı arttırır;
 • alçıpan kenarlarının kullanılması iç mekana stil ve önem katar;
 • oval tasarımlar daha rahat bir atmosfer yaratır;
 • orijinal tasarımlar, içlerine akıyormuş gibi nişler ve kemerler ile desteklenebilir;
 • Tasarımların çevresinde yer alan LED aydınlatma, özellikle oturma odasına dekorasyon ekler.

Çevre çevresinde LED aydınlatma

Çevre çevresinde LED aydınlatma

menüye dön ↑

Plastik paneller: uygulayın ya da değil?

Bu malzeme modern aittir, 0,4 m genişliğe kadar olabilir Panellerin yüzeyi hem pürüzsüz parlak hem de doku tasarlamak için kullanılır. Bu görünüm çok çekici görünüyor, güneşte solmaya karşı dayanıklı, toksik olmayan, ıslak temizliğe maruz kalabilir.

Plastik şekil ve doku bakımından değişebilir.

Plastik şekil ve doku bakımından değişebilir.

Plastik, alanın tamamı üzerine değil, belirli alanları vurgulamak, elektrik kablolarını veya besleme borularını maskelemek için yerleştirilebilir.Malzemenin özellikleri arasında montaj aşamasında bile oluşabilecek kırılganlık vardır.

menüye dön ↑

boyama

Bakım kolaylığı, dayanıklılık ve tasarımın güvenilirliğini arayanlar için, boyama en iyi seçenektir. Görünüşe göre bu yöntem ekonomik ve çok basit? Burada da kendine has özellikleri var.

Resim popüler ve basit bir seçenek olarak kabul edilir.

Resim popüler ve basit bir seçenek olarak kabul edilir.

Boyalı ihtiyaç için önceden eğitim. Yüzey düzleştirilmeli ve tüm düzensizlikler ortadan kaldırılmalıdır. Odanın gelecekte hoş görünmesini sağlamak için, başlangıç ​​ve bitiş macununu kullanarak profesyonel bir şekilde seviye ayarı yapılmalıdır.

Boya seçimi - bir sonraki önemli nokta. Genellikle su bazlı boyaların mat etkisi ile kaydedilmesinde kullanılır.

Ana şey istenen rengi seçmektir.

Ana şey istenen rengi seçmektir.

Su bazlı boyalar, çeşitli tonların bir kombinasyonunu uygulamanıza izin veren farklı renklerde olabilir. Tavanın parlak, göze, gölgeye tanıdık ve zengin parlaklığa sahip olması için uygundur.

Boyama için renk hem açık hem de koyu olabilir

Boyama için renk hem açık hem de koyu olabilir

Çocuğun odası için, hipoalerjenik bileşikler tercih edilmelidir. Bazı boya türleri, gümüş iyonlarıyla daha da zenginleştirilerek üretilmektedir.

Parlak bir gergi tavan görünümünü başarıyla taklit eden boyalar üretilir.

İçini çeşitlendirmek isteyenler için sıra dışı dokuları ve efektleri yeniden üreten boyalar önerebiliriz:

 • yaş;
 • doğal kil türü;
 • çatlak, vb.
Betonun sıkça uygulanan etkisi

Betonun sıkça uygulanan etkisi

menüye dön ↑

Venedik sıva - şık bir çözüm

Odanın tavanları o kadar düşükse, gerilme yapısına birkaç santimetre bile kaybetmek yazık olursa, o zaman Venedik sıvalarını balmumu ile kullanabilirsiniz. Çiziminde güzel parlaklık çıkıyor ve derinlik hissi yaratılıyor.

Şık ve güzel tasarım çözümü

Şık ve güzel tasarım çözümü

Gölge seçerken şüpheleriniz varsa ne yapmalı? Bunu yapmak için, alçıpan parçaları farklı renklerde uygulanmalı ve yapıştırılmalıdır. Bu teknik, rengi seçmenize yardımcı olacaktır, çünkü tüm gölgeler ters çevrildiğinde daha koyu olarak algılanır.

menüye dön ↑

Duvar kağıdı - her şeyden önce kalite

Çevreye duyarlılık ve dekorasyonun basitliği için çaba sarf edenler için, yıllardır kullanılan bu tür tasarım yöntemlerini tavsiye etmek mümkündür. Sıradan sıva ve resim ilgisini kaybetti mi? Modern hiperaktif dünyada, bazen mola verme, öfkeli bir yarıştan zaman ayırma ve temellere geri dönme arzusu vardır - basit dekor, doğal renkler ve doğal malzemeler.

Hepimiz favori duvar kağıdı

Hepimiz favori duvar kağıdı

Daha sık olarak, duvar kağıtları yazlık evler veya şehir dışındaki evlerde kullanılır, ancak sıradan bir dairede de kullanılabilir. İç tasarım duvar kağıdının ilginç basit yönleri: shebbi-chic, country, Provence, İskandinav. Çok titiz değiller, malzemelerde ve gölgelerde doğallığa saygı duyuyorlar.

Sadece herkesin gıptalarına karşı muhteşem

Sadece herkesin gıptalarına karşı muhteşem

Duvar kağıdı yapıştırmak için koşullar nelerdir? Pürüzsüz yüzey Sıva üzerine duvar kağıdı uygulamak için doğrudan yönteme ek olarak, alçıpan üzerine de kullanılabilirler.

Tasarım için mevcut renklerden yüksek kaliteli duvar kağıdı seçmelisiniz.
menüye dön ↑

Pratik anlar: nasıl bir karmaşa içinde olmamak

Çalışmaya başlamadan önce, duvarların, yer döşemesinin, mobilyaların görünüm ve işlevselliğinin tüm isteklerini bir araya getirmek gerekir.

Hangisini seçerseniz seçin, asıl şey bakmaktır

Hangisini seçerseniz seçin, asıl şey bakmaktır

Hangi oda için yapıldığı, malzeme, renk ve dekorun seçildiği dikkate alınması önemlidir:

 • oturma odalarında, tasarımda kullanılan malzemelerin çevre dostu olması gerekir;
 • mutfak ve banyo için nem direnci çok önemlidir;
 • Mutfaktaki tavan modelinde ne kadar az çıkıntı ve çok kademeli olursa, ona bakmak o kadar kolay olacaktır;
 • çok seviyeli kompozisyonların kullanılması iletişimi gizlemeye yardımcı olacaktır;
 • Daireler genellikle odanın amacına bağlı olarak farklı kaplama malzemeleri kullanır;
 • tasarımlar, odanın bölgelere ayrılmasını kolaylaştırır;
 • Tavanın kendisini monte etmeden önce aydınlatmanın düzenlenmesi düşünülmelidir.

Katmanlı kompozisyon farklı iletişimleri gizleyebilir.

Katmanlı kompozisyon farklı iletişimleri gizleyebilir.

Mimari dekorasyonlar muhteşem bireysel dekorlar yaratmanıza izin verir. Tasarımcılar tarafından verilen temel tavsiye gereğinden fazla abartmamaktır. Çok sayıda seviye, çeşitli renkler ve çok yönlü aydınlatma cihazları iç kısımları kolayca "öldürebilir".

Kirişli sıradışı tavan tasarımı

Kirişli sıradışı tavan tasarımı

Odanın yüksekliğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Büyük mobilyalara sahip klasik sağlam iç mekan, düşük seviyeli tavanlarda önemini kaybedebilir ve bu da birkaç seviyede karmaşık yapıların kullanılmasıyla daha da azalır.

Odanın yüksekliğinde görsel bir artışa katkıda bulunmak için ayna olabilir. Genellikle lazer kazıma, alçı elemanlar ve kumlama desenleriyle süslenir.

Alternatif olarak, bir ayna kullanabilirsiniz

Alternatif olarak, bir ayna kullanabilirsiniz

Kontrast oluştururken, iç mekana bağlı olarak, renk vurgusuyla, bunun için bütün alan için değil, bir parça seçebilirsiniz. Örneğin, beyaz ile mobilyalarla aynı renkte siyah bir tavan kaidesi kullanılabilir.

Kontrastlarla oynamak

Kontrastlarla oynamak

Muhteşem, özenle yapılmış tavan, tüm odanın bir bütün olarak algılanmasını etkiler. Modern malzemeleri kullanarak, uzmanların tavsiyelerini dinleyerek, evinize eşsiz bir görünüm verebilir, bu da sizi uzun süre memnun eder.

 

Tavan tasarımı

Hangisini seçmek daha iyidir?

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn