Ülkedeki çit - kendi elleriyle: bitki seçimi, dikim ve bakım. Hızlı büyüyen, çok yıllık ve herdem yeşil - hangisini seçmek daha iyi? (105+ Fotoğraf)

Bir bahçe, yoğun bir çalışma gününün ardından bedeninizi ve ruhunuzu rahatlatabileceğiniz ve arkadaşlarla iyi vakit geçirebileceğiniz harika, bağımsız bir dünya. Meraklı manzaralar mekan değil, yarattığınız yeşil duvarın enfes tasarımına hayranlıkla bakmalarını sağlayın. Onun arkasında kendinizi güvende ve rahat hissedeceksiniz. Hangi çit daha iyi? Hızlı büyüyen nedir? Yerleşmek daha iyi nerede? Makalede aşağıda bulacağınız soruların yanıtları.

Bu makalenin içeriği:

Yaşayan bitkiler

Evergreen çitleri sadece yetersiz görünümlerden korunmakla kalmaz, aynı zamanda rüzgarlara erişimi de kısıtlar, havayı temizleyen etkili bir biyofiltre görevi görür.

Rahat hissetmek için en önemli şey

Rahat hissetmek için en önemli şey

Pencereli yeşil çitler ve içlerinde süslenmiş geçişler çok orijinal görünüyor. Metal kafesler veya kafesler, çeşitli ahşap yapılar tarafından üretilirler.

Senin için ilginç olacak:İNCELEME: Vermek için bir çiçek kataloğu (240 + İsimli Fotoğraflar): İnanılmaz bir güzellik yaratmanın tüm kuralları

menüye dön ↑ menüye dön ↑

Hangi çit daha iyi?

Bununla birlikte, yeşil alanlardan bir çit oluştururken, en azından alanın bu kadar önemli unsurlarının inşasında temel kuralları ve önerileri dikkate almak gerekir.

Tüm önerileri dikkate almayı planlarken önemlidir.

Tüm önerileri dikkate almayı planlarken önemlidir.

Örneğin, ana kurallardan biri - sitenizin iç alanının genel stili, örneğin bir bahçe, çit tamamen uymalıdır.

Bambu Japon tarzı bir bahçede kullanılır, kır tarzı bir bahçe için bir asma uygundur. Pergola bitkileri tırmanmada kullanılır.
Kırlarda bitki yetiştirmek için kullanılan Pergola

Kırlarda bitki yetiştirmek için kullanılan Pergola

Yaprak döken çiçekli ve süs çalıların yanı sıra uzun otlu uzun ömürlüler sizi yaz mevsiminde meraklı gözlerden kapatacak.

Bir başkent çiti oluşturmak için vaktiniz yoksa, saksıdaki dikimlerden yapın. Bu rol için en iyi yarışmacılar top biçimli porsuk porsuğu, zakkum, ebegümeci veya ortanca.
Porsuk Güzel topları - zor değil ve her zaman gözü mutlu

Porsuk Güzel topları - zor değil ve her zaman gözü mutlu

Yıllık liana hayranıysanız, tohumdan bir ay ve bir buçuk ay içinde bir çit oluşturabilecek olan nasturtium veya echinocystis kullanabilirsiniz.

Muhteşem kırmızı yapraklardan oluşan çit, güneşe açık, temiz, açık bir alanda iyi hissedecektir.

Yaprak döken çalılar, serbest büyüyen çitler için daha yaygın olarak kullanılır.

Yaprak döken çalılar, serbest büyüyen çitler için daha yaygın olarak kullanılır.

Senin için ilginç olacak:GENEL BAKIŞ: Kulübede havuz nasıl yapılır Eller (165+ Fotoğraf)? Çerçeve, kapalı, beton - Hangisi daha iyi?

menüye dön ↑

bakım

Çitin zümrüt yeşili, pompasından memnun kalması için dikkatli bir bakıma ihtiyacı var. En önemli kısım budama. İki önemli işlevi yerine getirir: her yıl genç ve güçlü sürgünlerin oluşumunu sağlar ve plantasyonların sağlığını destekler.

Bakımın en önemli kısmı budamadır.

Bakımın en önemli kısmı budamadır.

menüye dön ↑

budama

Budamanın bir diğer önemli işlevi, kalınlaşan kronu hafifletmek, içe doğru büyüyen dalları budamaktır:

 • Budama çalıları kuru ve ölmekte olan dalların temizlenmesidir, bu sözde sıhhi budamadır. Kesim alanında, bolca büyüyecek ve ekran efekti yaratacak yeni sürgünler oluşuyor.
 • Çalı çitleri, bölgeye yalnızca yeni ve güzel bir görünüm kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda bir mikro iklim oluşturur ve hasat için güvenilir bir koruma sağlar. Açık kaygılardan geçmek, 170 cm yüksekliğindeki dikenli çalılar duvarından daha kolaydır, dikim için yabani gül, karaçalı, alıç iki ila üç yaşındaki fidanları kullanın. Yılda iki kez, ilkbaharda, meyve suyu hareket etmeye başlamadan önce ve sonbaharda, yapraklar düştüğünde bahçe makası ile budama yaparlar. Biraz sıkıntılı, ama bu hoş sıkıntılar: Bir çit, alanı yolda dolu tozdan korur, alan rüzgardan daha az etkilenir.

Hoş çabalar başkalarının gözünü memnun edecek

Hoş çabalar başkalarının gözünü memnun edecek

 • Öncelikle, asgari miktarda ışık aldıkları için içe doğru büyüyen dalları kesmek gerekir. Çok fazla yükselen sürgünler de kısaltılmalıdır. Apikal tomurcuklar, çalı dallanacak şekilde kesilir.
 • Budama sonrası çalıların gübrelerle gübrelenmesi gerekir. Tacın altındaki toprak herhangi bir şeyle meşgul değilse, gübrenin taç çıkıntısının tüm alanı üzerine eşit şekilde dağıtın ve kazarak veya gevşeterek kapatın. Sonbahar döneminde,% 4 - 5 üre çözeltisi ile taç serpin.

Bahçeniz için geometrik şekiller

Bahçeniz için geometrik şekiller

Senin için ilginç olacak: GENEL BAKIŞ: Ülkedeki kaldırım döşeme yolları - Güzel bir avlu tasarlayın (120+ Fotoğraf)

menüye dön ↑ menüye dön ↑

Hangi bitkileri seçmeli?

Geleceğe göz kulak olan bir çit yaratırsanız, acele etmeyin ve ilk çalıları satın almayın. Bir kültürel çeşitliliği seçerken, birkaç faktör dikkate alınır:

 • Seçilen bir bitki türünü satın alırken, hangi boyutta büyüyeceğini öğrenin. Örneğin, farklı şimşir yaprak dökmeyen türlerinin yüksekliği önemli ölçüde değişebilir. Sadece bir metre yüksekliğe ve iki buçuk metre yüksekliğe ulaşabilir.
 • Çok yüksek bitki ırkları seçmemeye çalışın çünkü boşluklara neden olabilirler. Seçilen cinslerin sertliğini sorduğunuzdan emin olun. Donarlarsa, istenen efekti elde etmek çok zor olacaktır.

Çok yüksek cinsler seçmemeye çalışın.

Çok yüksek cinsler seçmemeye çalışın.

 • Seçilen bitki hakkında, yaprak döken mi, yaprak dökmeyen mi olduğunu öğrenin. Sadece ılık mevsimde şehir dışındaysanız, mevsimine bağlı olarak görünümlerini değiştirebilecek, yaprak döken türler uygun olacaktır. İlkbaharda - nazik yeşil alıç ve ıhlamur, altın hor çiçeği, sonbaharda - sıcak akçaağaç ve euonymus tonları.
 • Seçilmiş bitki ırklarının neye ihtiyaç duyduğunu öğrenin. Örneğin, hızlı büyüyen bir suyunun yılda sadece iki kez kesildiği, ancak daha sık olmadığı ve porsuk porsuklarının ve şimşir ağaçlarının yalnızca yaz başında ele alınması gerektiği belirtildi. Daha sert çizgiler istiyorsanız, Mart ayında kesin. Büyük yapraklı, her zaman yeşil olan çalılar yalnızca bir budayıcı ile kesilir.

Ekimden önce bitki hakkında her şeyi öğrenmeniz gerekir

Ekimden önce bitki hakkında her şeyi öğrenmeniz gerekir

Senin için ilginç olacak:GENEL BAKIŞ: Bahçe yollarını düşük maliyetle kendi ellerinizle dekore etmek ne kadar güzel? Farklı malzemelerden banliyö seçenekleri 180+ Fotoğraflar (fayans, plastik, kauçuk)

menüye dön ↑ menüye dön ↑

konum

Muhteşem kırmızı yapraklardan oluşan çit, güneşe açık, temiz, açık bir alanda iyi hissedecektir.

Sitenizdeki muhteşem çit

Sitenizdeki muhteşem çit

Karanlık bir yerde böyle parlak yeşillik kasvetli görünecek. Bu, örneğin bazı Avrupa kayın veya kiraz eriği türleri için geçerlidir. Sıcak günlerde altın iğneli bitkiler donuk gözükecektir. Öngörülemeyen etkilerden kaçınmak için, parlak yeşil renkli yaprakları olan kayalar seçmek daha iyidir.

Sadece dikim çalıları kullanmak gelenekseldir

Sadece dikim çalıları kullanmak gelenekseldir

 • Parlak yaprakları nedeniyle akçaağaçlar sitenizi sonbaharda süsleyecektir. Uzakdoğu türleri arasında Mançurya külü, kabarık kızılağaç, güzel karaçam görülmeye değer.
 • Bazı çitlerin dikenleri ve dikenleri vardır. Bir yandan, bazı davetsiz misafirleri cesaretlendiriyor, diğer yandan - düzenli bakımda güçlükler yaratıyor.
 • Göz ardı ve dağcı yok. Bahçenin güneşli ve gölgeli köşelerinde hızla büyürler. Özel olarak tasarlanmış ızgaralar, dikizler ve köşkler etrafına sarılırlar.
 • Kampsis peyzajında ​​kanıtlanmış parlak püsküller tübüler çiçeklerle. Kırpılmış meşe, akçaağaç, ağlayan lindenler araziler üzerinde harika görünüyor.

Bu çalılar yazlık için iyi bir ruh hali katacak.

Bu çalılar yazlık için iyi bir ruh hali katacak.

Gücünüzü, bir çiti renk ve renk denizi haline getirme gücünüzde. Hazır, bükülmüş bitkiler, ahşap kafesler satın alabilirsiniz. Sadece bir günde, meraklı gözlerden güvenilir koruma hazır olacak.

Senin için ilginç olacak:İNCELEME: Yaz mutfağını ülkede nasıl donatırsınız? 220+ (Fotoğraflar) Kendin yap tasarım projeleri

menüye dön ↑ menüye dön ↑

Hızlı büyüyen nedir?

Dikey bahçe, kısa sürede çarpıcı bir etki elde etmenizi sağlayan çok yönlü bir bahçe dekoratörüdür.

Çiçeklenme çiti yılın herhangi bir zamanında güzeldir.

Çiçeklenme çiti yılın herhangi bir zamanında güzeldir.

"Yeşil duvar" için destek seçimi ile başlamanız gerekir; bunlar üzüm olmadan bile bölgeyi dekore etmelidir. Bu, kış aylarında ve ilkbaharda, desteklerin bahçenin tek aksanı olduğu zaman önemlidir. Dikey bahçe için bitki seçimi oldukça zengindir.
Çit için bitki seçimi büyük ve çeşitlidir.

Çit için bitki seçimi büyük ve çeşitlidir.

 • Kendisi duvara "tırmanan" olağanüstü kız gibi üzüm görünüyor. Güzel, gölgeli bir alanı tercih eden iddiasız şakalar görünüyor. Doğru, büyümesini kontrol etmek gerekiyor, yoksa siteden diğer kültürleri zorlayacak.
 • Kan-kırmızı fasulye, nasturtium, ipomoea gibi yıllık lianaslardan dekoratif yeşil bir dikey yaratabilirsiniz.
 • Bazı otsu çok yıllık bitkiler de çiçeklerin yoğun alacalı duvarlarını oluşturabilir. İki buçuk metre şiddetli ayçiçeği ulaşır ve rudbeckia ve elecampane üç metreye kadar büyüyebilir.
 • Gül, ipomoea, akasma ve diğerleri gibi dokuma bitkiler için, herhangi bir destek yapılması tavsiye edilir, zaman zaman bitkileri bağlamayı unutmayın. Bütün örneklerin bağlanması gerekmez.

Çok etkileyici ve çiçek görünüyor

Çok etkileyici ve çiçek görünüyor

Kobeya, Kampsis gibi bitkiler, desteğe yakın başlamak için yeterli. Delphinium'un mavi çiçekleri sizi 1,7 metre yüksekliğinde bir duvarda memnun edecektir. Neredeyse aynı yüksekliğe sahip olan laurea, gül, buzulnik.

Senin için ilginç olacak:GENEL BAKIŞ: Ülkedeki barbekü alanı: Bir platform gazebo ve barbekü ızgarası ile nasıl donatılır? (180+ Fotoğraf)

menüye dön ↑ menüye dön ↑

Çit için Mazı

Mazı oldukça sıcaktır, bu nedenle inişini Mart ayında açık toprağa yapmak daha iyidir. Ancak kışları soğuk olmayan bölgelerde sonbahar iniş yapabilirsiniz. Bu durumda, toprağın donmasından önce yapılması önemlidir, çünkü bitki kök salmaz. En son iniş ekim ayının ikinci yarısı.

Bu bitkinin avantajı, çok fazla katkı maddesine ihtiyaç duymamasıdır.

Bu bitkinin avantajı, çok fazla katkı maddesine ihtiyaç duymamasıdır.

menüye dön ↑

Bitki nasıl?

Çukurun dibine dikim sürecinde, birkaç humus kova yerleştirilmesi arzu edilir, toprağın üst verimli katmanı ile birleştirilmelidir. İlkbaharda, aynı çukura yaklaşık yarım kiloluk bir süperfosfat ilave edilmelidir. Bu bileşenin yokluğunda, bir kilogram odun külü kullanabilirsiniz.

Böyle parlak bir çalı oluşturmak o kadar da zor değil.

Böyle parlak bir çalı oluşturmak o kadar da zor değil.

 • Toprağın asit olması durumunda, üzerine kireç veya dolomit unu eklenir.
 • Çukurda ince öğütülmüş taş, çakıl, kırık tuğla, kum drenajı yapar (15-10 cm). Daha sonra çukur hazırlanan toprak karışımının hacminin üçte ikisine kadar doldurulmalıdır.
 • Mümkünse, iniş çukuru ekimden 10-15 gün önce hazırlanmalıdır - böylece toprak iyi yerleşir.

Mazı, aydınlık yerleri tercih ediyor. Bitki kumtaşları ve rüzgarlı bölgelerde dikmek için tavsiye edilmez

Mazı, aydınlık yerleri tercih ediyor. Bitki kumtaşları ve rüzgarlı bölgelerde dikmek için tavsiye edilmez

Yeşil çitlerin yetiştirilmesi, budaması ve bakımı zor olmayacaktır. Temel kuralları ve agroteknik yöntemleri izlerseniz, 2-3 yıl sonra yeşil bitkiler sitenin güvenilir ve güzel bir şekilde korunmasını sağlayacaktır.

Bu çalılar dona dayanıklıdır

Bu çalılar dona dayanıklıdır

menüye dön ↑

VİDEO: Bir çit oluşturmak için en iyi bitkiler

Bir çit oluşturma

İnceleme, avantajlar ve dezavantajlar

menüye dön ↑ menüye dön ↑

Sonuç

Çeşitlilik istiyorsanız, duvarların her birini farklı bitkilerle düzenleyebilirsiniz: çiçekler, çalılar veya ağaçlar. Yaratıcı olun ve işinizin harika meyvelerinin tadını çıkarın!

menüye dön ↑ menüye dön ↑

FOTO GALERİ (en fazla 105 fotoğraf)

8.3 Toplam puan
En iyi peyzaj fikirleri

Ülkedeki hedge her zaman ilgilidir. En geniş çeşitlilik, güzel manzara boyama seçenekleri oluşturmanıza yardımcı olur. Uygun bakımla, güzelliğini kaybetmeden sizi her yıl sevindirecek. Sizler ve sevdikleriniz için daçanız için gerekli tüm bilgiler bir vaha haline gelsin. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

dayanıklılık
8.5
bakım
8.5
fiyat
7.5
Türlerin çeşitliliği
8.5
şekerleme
 • Kulübünüzü gerçek bir gururla dönüştürebilme
 • Sitede bir mikro iklim oluşturma yeteneği
 • Yıllık çiçeklere bakacak zamanınız yoksa, iddiasız uzun ömürlü bitki yetiştirebilirsiniz.
eksileri
 • Düzenli bakıma mı ihtiyacınız var
 • Çitin erken ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar muhteşem görünmesi için çok çaba sarf etmeniz gerekir.
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn