290+ Özel bir evde (ahşap, metal, beton) ikinci kata çıkan merdivenler için güzel seçeneklerin fotoğrafları

İkinci kata ne tür bir merdiven gerektiğiyle ilgili her şeyi bildiğinizden emin misiniz? Kendine bak.

İçerik:

Oturma odası iç merdiven

Oturma odası iç merdiven

Merdiven mimari, güzel tasarım ve güzel yaşam tarzı işlevsel bir unsurdur. Estetik, kalite, yaratıcılık, tasarım ve yenilik genel izlenim için kritik faktörlerdir.

Muhtemelen, hangi mükemmel tasarımın odanızın mutlak uyumunu sağlayacağını merak ediyorsunuzdur? Yoksa evinizde yerleştirmek istediğiniz bir merdiven veya korkuluk için fikriniz var mı? İkinci kata çıkmak için sıra dışı çözümlere ihtiyaç duyduğunuzda, bu şaşırtıcı fikirlerden ilham alın.

İkinci kata bir sanat eseri olarak geçmenin yolu

Evdeki dikey harekete yeni bir bakış açık bir tasarım ve yüksek sanatsal standartlar içeriyor. Modern tasarım, uygun malzemenin yanı sıra merdivenlerin uçuşu, korkulukları tasarımcılar, sanatçılar tarafından rahat ve şık bir atmosfer sağlayacak şekilde yaratılmıştır. Zamanın ruhunu doğru bir şekilde yansıtan konsol yapıları tüm dünyada popülerdir.

Ahşap merdivenli konsol merdiven

Ahşap merdivenli konsol merdiven

Cam asansörleri

Cam asansörler daha az popüler değildir, görsel olarak odaların alanını arttırır. Cam duvarlar şeffaflık ve hafiflik sağlar.

Etkileyici cam konsolu tasarımı

Etkileyici cam konsolu tasarımı

Ahşap merdiven

Bununla birlikte, metal, ahşap basamaklar yüksek stabilite sağlar. Uyumun tamamlanması, farklı malzemelerin dengeli bir kombinasyonunu sağlar. Sabit, bağımsız veya askıya alınmalarına bakılmaksızın - açı, uzunluk, genişlik ayrı ayrı planlanır.

Merdiven, her zaman yüksek konfor ve dayanıklılığı birleştirmesi gereken bir tasarımdır. İlave duvar montajı ve yükü bulunmayan modeller, merkezi bir montaj parçası olan kırılgan basamaklarla karakterize edilir. Tasarıma bağlı olarak, merdiven, malzeme, modern tasarım türleri neredeyse sınırsızdır.

Heykel merdivenlerin özgün tasarımı

Heykel merdivenlerin özgün tasarımı

Genel iç katılıyorum

Planlama yaparken, unsurlarını genel iç tasarım ile aynı hizaya getirmeniz gerekir, isterseniz bazı hazır projelere bakın. Örneğin, minimalist bir iç mekanda, süs merdivenler uygunsuz görünüyordu.

Öte yandan, onu odak bir nesneye dönüştürmek istiyorsanız, alışılmadık bir şekil, renk veya ilginç bir korkuluk ile muhteşem bir sanatsal tasarım seçeceksiniz.

İkinci kata çıkan parlak merdiven

İkinci kata çıkan parlak merdiven

Güvenliğin özellikle önemli olduğunu unutmayın, merdiven tasarımınızın küçük çocuklar veya yaşlı aile üyeleri için rahat ve güvenli olması gerektiğini unutmayın.

menüye dön ↑

Her ev için 8 farklı tip

Her biri avantaj ve dezavantajları olan farklı tesisler var. Dikey hareket gerektiren bir ev inşa ederken ya da tamir ederken, inşaatın yanı sıra sahibinin beğenisine en uygun asansör tipinin hangisi olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Cam basamaklı modüler merdiven

Cam basamaklı modüler merdiven

Bir ev için bir tasarım seçilmesi söz konusu olduğunda, duracağı alanın şekline, ne sıklıkta kullanılacağına ve amacına (ana veya ek) bakmanız gerekir.

Bazı tasarımcılar derhal size söyleyecektir: merdiven türü düşünülmesi gereken ilk şeydir. İç mekanı kişiselleştirmek için kullanılabilecek birçok farklı stil, dekorasyon ve malzeme var, ancak önce sadece farklı alanlara en uygun merdiven tiplerini inceleyeceğiz.

Fırfırsız modellerden karmaşık yapılara kadar sekiz popüler merdiven türünü okuyun. Hangi seçenekleri evde en önemli olduğunu tartışmak için seçili favorileri yüklenicinize gösterin.

menüye dön ↑

Düz çizgi

Düz merdiven örneği

Düz merdiven örneği

Doğrudan kurulumlar en yaygın olanıdır, çünkü kullanışlı, işlevsel ve en uygun maliyetlidir. Bu klasik tasarımda, sırt, düzgün bir dağılıma sahip düz bir yolda bulunur. Düz form, yön değiştirmeden tek bir doğrusal açıklığa sahiptir.

En ucuz ve kullanışlı tasarımı göz önüne alarak, yanlış bir seçim olmayacak şekilde düz bir merdiven düşünün. İçsel sadeliği nedeniyle özellikle minimalist evler ve iç mekanlar için uygundur.

Bununla birlikte, bu tip çok fazla doğrusal yer kaplar ve katlar arasında gizlilik yaratmayan hiçbir engel oluşturmaz.

menüye dön ↑

L şeklinde (köşe)

Ahşap köşe merdiven

Ahşap köşe merdiven

Köşe temelde ortada yön değişikliği olan düz bir merdiven. Doğrusal adımlar, hareket yönünü 90 derece döndüren bir platformla tamamlanır. Kurulum türü, ikinci popüler isim L şeklindedir, birden fazla yönlendirme değişikliği gerektiğinde birden fazla alana sahip olabilir.

Bu tip, yukarı veya aşağı hareketlerinde dinlenecek bir yer sağlayan iniş nedeniyle düzden çok daha konforlu ve güvenlidir. Bu merdiven, ergonomik olarak evin tasarım alanına kolayca uyduğundan köşe düzenine uyar.

Bu, doğrudan türden çok daha görsel olarak ilginç olabilecek, alanın çok mantıklı bir kullanımıdır. Dezavantajı inşa edilmesi daha zor olmasıdır ve genellikle daha az maliyet etkin kılan ek destek desteğine ihtiyaç duyulur.

menüye dön ↑

melez

İç hibrid merdiven

İç hibrid merdiven

Bu, dönüşlerde 90 veya 180 derece iniş yapmayı engelleyen daha az güvenli bir tiptir. Form, dönüşlerin etrafındaki kama şeklindeki basamaklarla telafi edilir.

Görsel olarak ilginç tip, çünkü yumuşak, pürüzsüz çizgiler, bir seviyeden diğerine pürüzsüz bir geçiş yaratır. Bu özellikler onu yeni evlerde popüler kılar, en elverişsiz yerlere kolayca monte edilebilir.

Hibrit model daha az alan gerektirir, ancak tasarım açısından karmaşıktır, planlama için çok doğru hesaplamalar gerektirir. Kama şeklindeki basamakların daralması, dönüşü zorlaştırır, kaçırılan bir adım için tehlikeli hale gelir.

menüye dön ↑

U şeklinde (döner)

Kır evi U şeklinde merdiven

Kır evi U şeklinde merdiven

Cihaz yönünü 180 derece değiştirmenizi sağlar. Bu aynı zamanda, genellikle basamakları eşit parçalara bölen, paralel açıklıklar ile yarım tur oluşturan platformların yardımıyla da gerçekleştirilir.

Bu tür bir kurulum işlevseldir, çok daha güvenlidir, çünkü merdivenin geniş uçuş olanakları birinin düşebileceği adım sayısını sınırlar. Bu tip aynı zamanda herhangi bir tasarıma büyük bir ilgi duyuyor, çoğu evin planına kolayca uyuyor. Ancak, yüksek tavanlı evler için veya planlama sırasında, evin içinde birkaç koridor seviyesi olduğunda en uygunudur.

menüye dön ↑

sarmal

Zarif döner merdiven

Zarif döner merdiven

Buradaki kompakt tasarım bir kutup etrafında ortalanmıştır, bu yüzden yukarıdan bakarsanız mükemmel daireyi görürsünüz. Ancak burada bazı şeylerin göz önünde bulundurulması gerekir: döner merdivenin dar kama şeklindeki basamakları geçmek en kolay yol değildir.

Ancak, bu çok ilginç bir tasarım. Bir yayın şeklini andıran spiral bir yaya sahiptir. Tüm basamaklar kama şeklindedir, ancak hibrit, kemerli tipin aksine, tutarlı bir boyuta sahiptir. Basamakların yerleştirildiği merkezi bir dikey destek vardır.

Dövme döner merdiven

Dövme döner merdiven

Spiraller, alanın ekonomik kullanımı, montaj kolaylığı ve kapasite kısıtlamaları nedeniyle daha çok çatıya sahip kentsel dairelerde bulunur. Spiral, kullanımı zor sınırlı bir alana sahip olduğundan sık kullanım için uygun değildir.

Aynı anda yalnızca bir kişi hareket edebilir, büyük nesneleri yukarı veya aşağı taşımak zordur. Bu yüzden birçok bina kodu, tam boyutlu bir ikinci kata ana giriş olarak spiral kullanılmasına izin vermemektedir.

menüye dön ↑

kemerli

Kemerli merdiven, zarafetin doruk noktasıdır ve akla gelen ilk görüntü, boyunca inen bir kraliyet insanının düşüncesidir. Basamaklar kama şeklindedir, ancak arkın şekli nedeniyle basamakların daralması o kadar belirgin değildir.

Otel katları arasında kemerli merdiven

Otel katları arasında kemerli merdiven

Kemerin zarif görünümünden dolayı, genellikle pahalı otellerin ve hanların lobisinde bulunur. Bu, merkezi bir kompozisyon veya evin ilk izlenimini ararken tercih etmeye değer olan odayı dekore etmenin yoludur. Bu tasarımın dezavantajı, tüm detaylarının (korkuluklar dahil) bükülmüş olması gerektiği için, planlanması ve inşa edilmesi en zor olmasıdır.

menüye dön ↑

Doubled

Salonda mermer T şeklinde merdiven

Salonda mermer T şeklinde merdiven

Bölünmüş merdivenlerin en büyük versiyonu Titanik'teki ünlü merdivenlerin tarzıdır. Daha sonra zıt yönlerde çalışan iki küçük açıklığa çatallanan bir geniş açıklığa sahiptir.

menüye dön ↑

alternatif

Küçük evlerin sahipleri, en küçük ek metrekarelerin bile etkili olması için umutsuz. Bu nedenle, küçük ve daha pratik ev projelerinin büyümesiyle birlikte kompakt modeller giderek daha fazla kullanılıyor. Alternatif bir yol, esasen çıkarılabilir bir tasarıma sahip olan bir merdiventir.

İkinci kata veya tavan arasına katlanabilir merdiven

İkinci kata veya tavan arasına katlanabilir merdiven

Çevre dostu ve sorumlu tasarıma rağmen, kompakt modellerin birçok sakıncası vardır. Bu son derece rahatsız edici ve hiç ergonomik değil. Kompaktlığı güvenlik ve kolay erişim ile sağlanır. Kompakt merdiven ana rolde kullanılamaz, çünkü yeterince güçlü değildir. Çok fazla hareketin olmadığı odalarda kullanılır.

Bu aşamada, eviniz için hangi tipin en iyi olduğu fikrine sahip olmalısınız. Şimdi, bu işlevin bir parçası olarak oluşturulacak boşluğu nasıl kullanacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

menüye dön ↑

Hangi tasarımı seçmeli?

İkinci kata taşınmak, nesnenin ömrüne karşılık gelecek şekilde tasarlanmalıdır. Evdeki rahatlığı sağlayan kilit bir unsur olarak hizmet eder, bu nedenle merdivenlerin pozisyonunu değiştirirseniz evinizin daha iyi çalışıp çalışmayacağını dikkate almaya değer. Odalar arasındaki duvarların yıkılması, bir odanın amacının genişletilmesi ya da değiştirilmesi, hareket yönünde bir değişiklik anlamına gelebilir. Planlama yaparken, hangi odaya yerleştirileceğini düşünün.

Minimalizm tarzı merdiven

Minimalizm tarzı merdiven

Tasarım İpuçları:

 1. Açık bir düzen ile merdivenlerin uçuş alanı boyunca görülebilir, böylece bir özellik yapabilirsiniz.
 2. Konsol merdivenlerde, duvardaki gizli bir telden geçirilen basamaklar vardır ve açık ve net bir görünüm oluşturmak için havada yüzüyormuş gibi görünürler.
 3. Spiral veya kavisli bir merdiven uçuşu anında bir wow faktörü verir, ancak en geniş alanda çalışır. Spiraller orta direğin etrafından akar ve küçük alanlar için iyidir, ancak çocuklar, yaşlılar veya halsizler için kullanmak rahatsız edici olabilir.
 4. Beton merdivenler tasarım aşamasında daha ucuz olabilir, ancak sonunda döküm ve hassasiyet problemleri nedeniyle ahşap ve çelikten daha pahalıya mal olabilirler.
 5. Ahşap ve çelik yayılma yerleri popüler bir kombinasyondur. Açık merdivenler için tasarlanmış milimetre hassasiyetinde yapılabilirler. Beton, çelik yaylar ahşap, taş veya mermer ile kaplanabilir ve eğer böyle bir döşeme yapacaksanız, MDF'den yapılmış merdivenleri düşünmek isteyeceksiniz.
 6. Ahşap doğal bir sıcaklığa ve güzelliğe sahiptir ve basamaklar ve korkuluklar arasından seçim yapabileceğiniz birçok marka ve kaplama vardır. Sertağaç raylar yumuşak ağaçtan daha pahalıdır, ancak daha dayanıklı ve dokunsaldır.
 7. Cam korkuluklar aydınlatmayı iyi iletir, ancak toz ve parmak izleri daha belirgindir. Camın tırabzanlara nasıl sabitlendiğini kontrol edin - özel tasarımda görünür bağlantı elemanları bulunmayacaktır. İki tür cam yaygın olarak kullanılır - biraz yeşil renk tonu olan standart cam ve mükemmel optik kalite ve düşük gölge ile daha pahalı düşük karbonlu cam.
 8. Gürcü döneminde, merdivenler ince ve zariftir ve benzer bir etki çelik çerçeve kullanılarak da başarılabilirdi.
 9. Modernist döneme ait merdivenler, demir çiçekler, yapraklar ve dalları gibi doğadan ilham alan canlı viraj ve korkuluklarla ayırt edildi.
 10. Art Deco tarzı, keskin, güçlü çizgilerle daha istikrarlı ve büyük bir yapıya geçişi işaret ediyordu.
Masif merdivenlerin özgün tasarımı

Masif merdivenlerin özgün tasarımı

Merdiven uçuşu ve montaj işleri projesi artan güvenlik gereksinimlerine sahiptir, bu nedenle bina kurallarına ve standartlarına uygundur.

menüye dön ↑

Tasarımcıların yaratıcı tasarımları

Güvenilir işlevsellik ve merdivenlerde ilgili tasarımın yanı sıra mimari bir vurgu. Evi dönüştürmenin bu yolu sürpriz yapmaktan yorulmaz.

İlginç desenler ve dokular, sıradışı renkler, kumaş kullanma eğilimi - tasarımcıların merdivenlerin tasarımına yaklaşımı genellikle özeldir, onu çok seviyorlar. Kendi merdiveni daha yetenekli yapacak projelerine ve fikirlerine bak.

menüye dön ↑

Renkli sırt ve yükselticiler

Çok renkli adımlar - iç mekanlarda parlak bir vurgu

Çok renkli adımlar - iç mekanlarda parlak bir vurgu

Bir eğilim son yılların popülaritesini kazandı - lastik kullanılarak renk dağılımı. Daha önce, insanlar merdivenlerini çevresiyle birleştirmeye çalışıyordu, ama şimdi birçok ev sahibi, aksine, merdivenleri izole etmeye ve ayırmaya çalışıyor.

Bu etkiyi elde etmek için, bir ombr veya gradyan renk şeması kabul edilebilir. Ombre, renklerin daha koyu bir renkle başlaması ve daha açık bir renkle bitmesi veya bunun tersi anlamına gelir. Degrade aynı yapıya sahiptir, ancak farklı tonları başarıyla birleştirebilir.Her bir yükselticinin resmi, ilginç ve kişiselleştirilmiş bir görünüm için gölgede farklılık gösterir. Bej veya beyaz ekleyebileceğiniz bir boya seçin. Hatta bazı boya dükkanları sizin için farklı tonlar sunmayı teklif ediyor.

menüye dön ↑

Çekici süsler

Mozaik desenleri boyamak veya kullanmak çok önemli bir ifadedir. Bu etkiler benzersiz merdivenler için iyi örnekler sunar. Tasarım boyunca aynı renk paletine yapıştırın.

Altın smalt mozaik ile merdiven

Altın smalt mozaik ile merdiven

İlham almak için bitişik odalara bir göz atın. Çizgileri, köşeli çift köşeleri, geometrik şekilleri, lekeli noktaları ve eğlenceli ve benzersiz görünen herhangi bir şekli kullanın. Boya kullanmayı düşünüyorsanız, boyamaya başlamadan önce alanı maskelemek için maskeleme bandı kullanın.

Aşınma direncine sahip şablonlar veya çıkartmalar aktif olarak kullanın. Çıkartmalarla ilgili en güzel şey, bir ev kiralamak için elverişli hale getiren çıkartılabilir olmalarıdır.

Merdivenleri çıkartmaları ile süslemek

Merdivenleri çıkartmaları ile süslemek

menüye dön ↑

Özgün ve benzersiz ol

Dergilerde, iç mekanlarda birçok ilginç merdiven tasarım fikri bulabilirsiniz. Ancak, sizin için yarattıkları ilhamın yanı sıra, fikirlerinizi benzersiz kişiliğinizi ve evinizin mevcut tasarımını yansıtmak için çaba sarf etmeniz gerekir. Tasarımı sizin için kişiselleştirmek için birçok püf noktası var.

Saf ahşap merdiven tasarımları, özellikle vintage aksesuarlarla birleştirildiğinde nostaljik bir görünüme sahiptir. Yapay malzemelerin ve boyaların yaşlanma tekniğini kullanarak, merdiven zaman içinde hareket etmiş gibi yer açabilirsiniz.

Masif ahşap merdiven

Masif ahşap merdiven

Diğer bir seçenek ise dolgu sırtı, yükselticilere dayanıklı kumaştır. Sert bir yüzeye yumuşaklık katacaktır. Parlak, renkli kumaşlar, halılar kullanmaktan çekinmeyin.

Yeni dekorun travmatik olmasını önlemek için yüzeye yerleştirdiğiniz tüm kumaşların uygun şekilde sabitlendiğinden emin olun. Eşsiz bir merdiven uçuşu parlak renkler ve zarif desenler yaratır.

menüye dön ↑

Merdivenlerin altında depolama

Merdivenlerin altındaki depolama alanı, alanı karlı bir şekilde kullanmanın ve onu eşsiz kılmanın başka bir başarılı yoludur. Altında genellikle oldukça fazla yer kaplayabilirsiniz. Standart olmayan depolama görünümüne sahip yaratıcı tasarımlar kazan-kazan görünümündedir ve her zaman büyük bir pratik avantaj sağlar. İstediğiniz gibi merdivenleri oluşturduğunuz anda hemen aşağıdaki alana odaklanın. Bu orijinal depolama fikirleri yaratıcı, faydalıdır, evinizi dağınık bırakmamanıza yardımcı olur ve her gün ihtiyacınız olan şeylere erişmenizi sağlar.

menüye dön ↑

Ayakkabı depolama

Bu, depolama alanınızı merdivenin altında kullanmak için gerçekten harika bir yol. Dekoru, evdeki alanın verimliliğini artırabilir. Evinizi, ayakkabılarınızı çıkarmanızla ilgili bitmeyen tartışmaları durdurmak için bu fikri kullanın - onun için gözlerinden uzakta bir yer bulun. Raftan kutulara kadar bunun için birçok farklı fonksiyonla karşılaşabilirsiniz.

İkinci kata çıkan merdiven pratik olarak kullanılabilir.

İkinci kata çıkan merdiven pratik olarak kullanılabilir.

menüye dön ↑

Basamakların altındaki kutular

Çekmeceleri saklama basamaklarının altına yerleştirin ve görünümün tadını çıkarın. Bu kutular sadece faydalı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sıradışı bir kişilik dokunuşu da sağlayacaktır. Bu, farklı şeyler için bölgeleri olan çok organize bir depolama şeklidir.

menüye dön ↑

Merdiven altında mutfak kiler

Mutfak eşyaları, uzun raf ömrüne sahip ürünler sıklıkla karışır, mutfağa uymaz. Merdiven uçuşu altında konumlandırılabilirler - bunun için en iyi kullanım alanlarından birine sahip bir alan. Sıradışı şekli sıradan depolamayı oldukça karmaşık hale getirebilir. Kuru yiyecekleri saklamak için uygun rafları hazırlayın.Onlara erişmek kolay olacak, ayrıca evin ana bölümünde geniş bir depoya sahip olmak çok uygundur.

menüye dön ↑

Merdiven altında Kütüphane, okumak için bir yer

Merdivenlerin altında mini kütüphane

Merdivenlerin altında mini kütüphane

Merdiveninizin altındaki alanın rahat ve gizli doğası onu gizlilik içinde okumak için en iyi yerlerden biri yapabilir. Tasarımınız açıksa, okuma alanına hafif erişime sahip olacağınız için fikir özellikle iyi çalışacaktır.

Okumak için uygun bir yer yapmak üzere raflardan ve rahat bir sandalyeden (veya osmanlıdan) geçin.

menüye dön ↑

açık

Açık merdivenler çok minimalist, modern. Sade, sert kıçları odayı görsel olarak açmaya yardımcı olur. Bu seçenek, uzaya çok ferahlatıcı bir görünüm getiriyor.

Basamaklı açık merdiven

Basamaklı açık merdiven

menüye dön ↑

odun

Ahşap merdivenler sıradışı bir tasarıma sahip olsa bile klasik bir görünüme sahiptir, neredeyse her odada çalışırlar. Bununla birlikte, birçoğu seçtiğiniz ahşabın türüne bağlıdır. Bitmiş yapının uzun süre dayanması için ağacın kurulmadan önce mühürlendiğinden ve uygun şekilde işlendiğinden emin olun.

menüye dön ↑

Çini dekorasyon

Daha egzotik, kişiselleştirilmiş bir görünüm için, el boyaması fayansları kullanmayı deneyin. Mevcut kiremit çeşitleri, merdivenleri neredeyse her şekilde özelleştirebilmenizi sağlar: nötr veya renkli, mat veya parlak bir yüzey veya herhangi bir kombinasyon. İlginç ve eklektik bir görünüm için farklı desenleri birleştirmeyi deneyin.

Döşeme merdiven döşemesi

Döşeme merdiven döşemesi

menüye dön ↑

cam

Modern bir tasarım için bir cam merdiven takın. Bu tarz, odadaki maksimum ışık miktarını kullanmanızı sağlar. Biraz doku elde etmek için camı bitmiş bir ahşap veya çelikle birleştirin.

menüye dön ↑

halılar

Sıcak, yumuşak ve dokunması kolay, halı çocuklu bir ev için mükemmel bir seçimdir. Bu merdivenler soğuk mevsimde bile kaygan ve ılık olmaz. Bu, evdeki herhangi bir stil için mükemmel bir seçimdir. Piyasada mevcut olan farklı halı türleri ve renkleri, birçok stil seçeneğinizin olmasını sağlar.

Merdiven halısı

Merdiven halısı

menüye dön ↑

Beton için 6 tasarım

Beton, dayanıklılık ve erişilebilirlik nedeniyle binalarda, evlerde, mimaride ve ayrıca merdivenlerde yaygın olarak kullanılır. Çoğu insan beton kullanmayı tercih eder, çünkü bu işlem inşaatta kullanılan diğer tüm malzemelerden çok daha uzun süre dayanabilir. Merdivenler için beton, bir ev sahibinin istediği herhangi bir biçimde veya tasarımda kullanılabilir. Tasarımcılar ve ev sahipleri merdivenler veya yürüyüş yolları için betonu giderek daha fazla tercih ediyorlar çünkü hem basit hem de düz yapılar ve vidalı modeller yaratıyorlar.

Kural olarak, çeşitli beton merdiven türleri şunlardır:

 • takım merdiveni;
 • döküm;
 • yerde dinlenmek;
 • süspansiyon.

Merdiven için somut yapı türünden bağımsız olarak, şekli ve tarzı her zaman eve şıklık ve zarafet getirir.

Üretim sürecinde beton merdiven

Üretim sürecinde beton merdiven

Evinize şıklık ve zerafet katan güzel beton merdivenler için bu 6 fikre bakın. Bazıları mermer ilavesi ile yapılır, bazıları ise tamamen betondur. Sadece bir göz atın ve size uygun olanı seçebilmeniz için bu projelerden ilham alın.

İlginç projeler

 1. Açık tip bir merdivende yüzen beton basamaklar, soğuk, işlenmemiş betonun havada "yüzdüğü" tutarsız bir his yaratacaktır. Bir metal korkuluk eklenmesi orijinal hissi keskinleştirir ve görünüşte inşaatın basitliğini vurgular, ancak mühendislik becerileriyle vurgular.
 2. “Merdiven boşluğunda olduğu gibi” kapalı tipte düz merdivenler, eğer bu proje bir Loft tasarımına, ilginç bir şekilde tasarlanmış tavana ve çok yönlü yerel aydınlatmanın varlığına bağlıysa, bu oda için mükemmel bir dış mekan yaratabilir. Güzel görünen büyüleyici ve basit bir fikir.
 3. Cam korkuluklarla birlikte açık somut basamaklar, tasarımla basit ama güzel bir renk kombinasyonu ve kontrast oluşturur. Bu tür yapılar, ana bağlantı elemanını içeren, gözle görülmeyen ve "havada yükselme" nin favori etkisini sağlayan güçlü duvarlarla desteklenmelidir.
 4. İşlenmemiş betona bir alternatif mermerdir: Köşesi olmayan yarı dairesel düz yapılarda kullanın. Cam korkuluklar ve ahşap korkuluklar bu tasarıma en uygun şekilde sığacak.
 5. Minimalist tasarım sevenler için uygun beton merdivenler - hayata bakış açınızın düzenlemesi olacaktır, çünkü minimalist tasarımda, ham beton için çok şaşırtıcı olan çok sayıda form vardır. Merdiveninizi cam ve ahşap korkuluklarla birleştirin. Nötr renkler tasarıma basit ama çekici bir özellik verecektir.
 6. Metal ile mermer, özellikle merdivenler için önemli olan bir diğer gelişmiş kombinasyondur. Mermer keskin köşeler içermemeli, düzleştirilmelidir. Belki de merdiveniniz taşın yapısını ve rengini vurgulamak için minimalist bir tarzda düzleştirilmiş mermer basamakları, bir vida tasarımı ve soğuk paslanmaz çelik tırabzanlar düzenlemiş olacaktır.
Metal korkuluk ile mermer merdiven

Metal korkuluk ile mermer merdiven

Yukarıda gösterildiği gibi, bu merdivenler düşünmek için gerçekten çok güzel. Basit, sofistike ve şık düzenler var. Bu somut bir bakış ve şüphesiz bu kavram yayılacak.

menüye dön ↑

Konsol yapıları

Merdivenlerin evin iç tasarımına etkisi çok büyük. Başarısız tasarım evin bütün görünüşünü ve hissini bozabilir. Doğru tasarım, iç dekorasyonun diğer tüm elemanlarının sıralanacağı “tasarım bağlantısı” haline gelecektir.

Konsol merdiveni, diğer tüm merdiven türlerinden ayrı durur, bu da yüzer, desteklenmeyen ve ağırlıksız basamaklar yanılsaması yaratır. Minimalist olmayı başarıyor ve aynı zamanda muazzam bir etki yaratıyor ve konfigürasyonlar ve malzemeler açısından çok çeşitli seçenekler sunuyor.

Parlayan basamaklı konsol merdiven

Parlayan basamaklı konsol merdiven

menüye dön ↑

kavram

Son yıllarda merdivenin tasarımı ortaya çıkmış ve sıradışı bir mimari yapıya sahip olan ve "konsol" olarak adlandırılan hızla büyümüştür. Konsol, yalnızca bir ucuna sabitlenmiş, çıkıntılı yapının görünür bir bağlama veya destek olmadan asılmasını sağlayan bir kiriştir.

Daha önce binalar, köprüler ve uçaklar için kullanılan konsolun sadeleştirilmiş tasarımı, merdivenlerde çeşitli “yüzer” basamaklar oluşturmak üzere taşındı.

Oturma odasında minimalist merdiven

Oturma odasında minimalist merdiven

Standart bir merdivenden görünür desteğe ihtiyaç duymayan birine geçiş, benzersiz bir "yükselen" görünüm, son derece estetik bir görünüm sergileyen açık bir alan yaratması bakımından faydalıdır.

Yüzen yapısı

Yüzer tasarım yapısı nedeniyle. Doğası gereği, bağlandığı duvarın yüke dayanacak kadar güçlü ve güvenilir olması son derece önemlidir. Konsol kurulumları aşağıdaki tiplerde mevcuttur:

 • düz;
 • L-şeklinde;
 • spiral;
Küçük bir evde ikinci kata çıkan merdiven

Küçük bir evde ikinci kata çıkan merdiven

 • kavisli.

Mimari projelerin çoğuyla birlikte, konsol merdivenleri için malzeme seçimi sonsuzluğa yakındır. En yaygın kullanılan yeni stillerden biri ahşap, cam ve paslanmaz çeliktir. Cam korkulukların kullanılması evin içinde alan yaratır ve odaya daha fazla ışık girmesini sağlar.

Cam konsolu merdivenli ışık

Cam konsolu merdivenli ışık

Güvenlik düzenlemelerine uyun

Malzeme seçimi güvenlik standartlarına uygun olmalı, ancak mimarideki sürekli değişen moda trendleri, çelik tabanın üzerine tamamen farklı malzemeler koymanıza izin veriyor - örneğin, içten parlayacak LED adımlarını seçebilirsiniz.

Son zamanlarda, çelik ve beton gibi hammaddelere ilgi keskin bir şekilde artmıştır. Bu malzemelere ek olarak, insanlar cesur bir ifade oluşturmak için onları renkli deri veya eko-deri korkuluklarla birleştirir.

Merdiven tasarımında farklı malzemeler ve aydınlatma kombinasyonu

Merdiven tasarımında farklı malzemeler ve aydınlatma kombinasyonu

Bu özel merdiven tasarımının doğru performansını elde etmek, sadece estetikten daha fazlasıdır. Çeşitli teknik bileşenler ve tasarım öğeleri göz önüne alındığında, kanıtlanmış tasarımların seçilmesi ve işin gerekli deneyime ve bilgiye sahip bir montajcıya devredilmesi gerekir.

menüye dön ↑

Bu nasıl mümkün olabilir?

Her ne kadar yerçekimine meydan okur gibi görünseler de, konsol merdivenleri kesinlikle desteklenir - tüm armatürleri gizleyecek şekilde de olsa.

Beton konsol merdiven montajı

Beton konsol merdiven montajı

Merdiveni oluşturan protezler, duvarın içine veya içine tutturulmuş bir ipe veya duvardaki metal bir çerçeveye veya ceplere tutturulur. Projeye ve tedarikçi tarafından onaylanan yönteme bağlı olarak, bunun gerçekleştirilmesinin birkaç yolu vardır.

En çalışma yöntemlerinden biri, sahnenin sağlam bir duvara monte edilmiş veya sabitlenmiş olmasına dayanır. Bazen bir takviye levhası da gerekir. Çelik betonarme duvarlarda, beton dökülmeden önce prefabrik "ankraj cepleri" genellikle duvara monte edilir.

Bununla birlikte, modern düzeneklerde saplamalar, çelik basamaklar, taban plakaları ve basamakları desteklemek için duvarın zemini ve duvarın içine sıva yapmadan önce yerleştirilen "çapa cepleri" ile birlikte kullanılır. Son olarak, adımların ağırlığını bir tarafına duvarın içinde bir çerçeve ile desteklerken, diğer tarafında bir parmaklık veya cam korkulukla desteklemek çoğu zaman gereklidir.

menüye dön ↑

Ne yapılmışlar?

Konsol merdiven tasarımında cam ve ahşap kombinasyonu

Konsol merdiven tasarımında cam ve ahşap kombinasyonu

Konsol merdivenleri muazzam tasarım olanakları sunar. Popüler malzeme seçenekleri şunlardır:

 • taş (doğal veya dökme);
 • cam;
 • ahşap;
 • metal;
 • beton veya çelik gibi kompozit malzemeler.

Açıkçası, seçtiğiniz malzeme destekleme biçiminizi etkileyecektir ve parke ve taş gibi bazı malzemeler diğerlerinden daha ağırdır. Malzeme seçiminiz aynı zamanda merdivenlerin maliyetini de etkileyecektir - ahşap farklı olsa da, ahşap camdan daha ucuz olma eğilimindedir.

menüye dön ↑

eksiklikler

Konsol merdiven eksikliği - çit yok

Konsol merdiven eksikliği - çit yok

Konsol merdiveninin önemli bir dezavantajı vardır - yalnızca büyük bir revizyon ile monte edilebilir. Bir ev tasarımı erken bir aşamada yüklemek en kolaydır. Ayrıca, mevcut yapısal bir binaya montaj, gerekli yapısal destek verildiğinde yıkıcı olabilir.

Yapısal hesaplamalar tüm merdivenler için önemlidir, ancak konsol merdiven olması durumunda, destek duvarı merdivenin ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden, büyük önem taşır.
Konsol merdivenlerini duvara sabitleme

Konsol merdivenlerini duvara sabitleme

Konsol merdivenleri - güvenlik?

Konsol merdivenleri çoğunlukla havada yüzebilme yeteneklerinden dolayı takdir edilse de, birçok kişi güvenlikleri ve bina kurallarına nasıl uymaları konusunda endişe duymaktadır.

Basamakların stabilitesi ile ilgili olarak - merdivenlerin iç sabitlemesi için yeterli sayıda bağlantı elemanı içermeleri nedeniyle asgari şartlardan memnunlar, ancak çoğu kişi korkulukların yetersizliğinden endişe duyuyor.

Duvara sabitleme konsolu cam merdiven

Duvara sabitleme konsolu cam merdiven

Güvenlik kurallarına göre, açıklıklar en az bir metre genişliğinde ise bir tarafta, iki metre genişliğinde ise her iki tarafta da bir korkuluk olmalıdır.Merdivenlerin iki alt basamağının yanındaki küpeşte gerekli değildir. Korkulukların asgari yüksekliği 900 mm olmalıdır. Ayrıca, bina kurallarına göre, korkulukta çapı 100 mm'den büyük olan hiçbir delik olmamalıdır.

Bu nedenle, konsol yapıları için, belki de gereklilikleri ve minimalist tasarımı karşılayacak bir korkuluk olarak sağlam bir cam elek takılması uygun olabilir.

Cam ekranlı konsol merdiveni

Cam ekranlı konsol merdiveni

Merdiveninizin bina kayıtlarına ne kadar iyi uyduğunu kontrol ettiğinizden ve küçük çocuklarınız varsa güvenlik riskini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

menüye dön ↑

avantajları

Dirsekli bir merdivenin maliyeti büyük ölçüde bireysel gereksinimlere, malzemelere ve boyutlara bağlı olacaktır. Uzmanlara göre, genellikle standart düz açıklıktan daha pahalıdır, ancak spiral tasarımdan daha ucuzdur.

Merdiven tasarımında dövme, ahşap ve halı kombinasyonu

Merdiven tasarımında dövme, ahşap ve halı kombinasyonu

Yeni bir merdiven tasarlamak genellikle inşaat sırasında katlar arasında sınırlı erişim anlamına gelir. Bununla birlikte, bir konsol merdiven durumunda, erişimi kolaylaştırmak için geçici adımlar uygulanabilir.

Bir merdiven seçimi

Tasarım Fikirleri

9.5 Toplam puan
Her evin güzel merdiven

İnsanlar giderek evlerinin tasarımına katılmaya ve dekorun ve dekora kişiliğini ve karakterini ekleyerek, tasarımın çeşitli yönlerinin geliştirilmesinde aktif rol oynamaktadır. Bu damarda yeterli dikkatle merdiven tasarlamak, standart bir evi en başarılı yerlerden birine dönüştürebilir. Bilginizi mükemmel merdiveninizi oluşturmak için kullandığınızdan emin olun. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
9
Uygulamanın kullanılabilirliği
9
Konu açıklaması
9
Bilginin güvenilirliği
10
şekerleme
 • Zengin iç
 • Malzeme çeşitliliği ve çeşitleri
 • Zeminleri bağlamak için uygun yol
eksileri
 • Yaralanma riski
 • Maliyeti
 • zaman
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn