Dolaplı balkon tasarımı - daire alanından tasarruf ediyoruz (165+ Fotoğraf). Kendi ellerinle güzel bir dolap nasıl yapılır?

Birçoğu çeşitli eşyaları saklamak için balkonda dolaplar kurar. Yer tasarrufu için verilen bu karar, küçük dairelerde yaşayanların ilgisini çekmelidir.

İçerik:

Kullanım özellikleri

Balkonun alanına ve konfigürasyonuna bağlı olarak farklı tasarımlar kurulabilir:

 • Yerleşik;
 • dolaplar;
 • açısı;
 • geleneksel;
 • Astardan toplanır.

Bunlar kendiniz toplanabilir veya hazır modeller satın alabilir ve kurabilir.

Dolapta odaları dolduran birçok şey var:

 • dış giyim, nesneler, inşaat araçları ve malzemeleri;
 • ev aletleri (demir, elektrikli süpürge, yıkama paspası);
 • ılık battaniyeleri ve yazlık yatakları çıkarın.

Farklı öğeleri saklamak için

Farklı öğeleri saklamak için

Kurulu
Yüzey işleme için gerekli araçlara sahip değilseniz, işi bilenlere emanet etmek daha iyidir!

Birçoğu balkonu boş bırakarak orada bitirme işi yapıyor. Küçük alanı orada boyutsal yapıların kurulmasını mümkün kılmadığından. Ancak daire önemsiz bir alana sahipse ve her santimetresi gerekli şeyler ve mobilyalarla dolu ise, balkon, paspasların, kovaların, kutulardaki şeylerin, boş şişelerin alındığı bir çöplüğe dönüşür. Bu durumda, balkondaki bir gardırop doğru karardır.

Kendini toplayabilirsin

Kendini toplayabilirsin

avantajları:

 • Balkonda düzen olacak, her şey kapının arkasında saklanacak.
 • Balkonda yaparsanız bu oda rahat olacaktır.
 • Çok sayıda rafta, hızlı bir şekilde bulunmaları için her şeyi ayrıştırabilirsiniz.
 • Nadiren kullanılan şeyleri depolayabilir, ancak gereklidir.

Olumlu tarafı olan herhangi bir mobilya öğesinin olumsuz yönleri vardır:

 • Her zaman derinliği şeyler için yeterli olamaz.
 • entegre mobilya dönüştürmek ve taşımak zor.
 • Bir stil seçmeniz gerekiyor.

Böyle bir gardırop balkonu daha konforlu hale getirecektir.

Böyle bir gardırop balkonu daha konforlu hale getirecektir.

Yüklemeye karar verirken, artıları ve eksileri tartmanız gerekir!

menüye dön ↑

Neye bakmalı?

Balkonda, mobilya üreten firma ve firma sayısı göz önüne alındığında kolayca, hızlıca seçilebilir. Ancak, satın almadan önce aşağıdaki hususları dikkate almanız gerekir:

 • konumu. Bu oda ısıtılmamıştır ve sıcaklık, nem oranı düşer, bu nedenle malzeme seçimini dikkatlice düşünmeniz gerekir. Güvenilir olmalı. Sıradan suntalardan yapılan modeller sonunda orijinal görünümlerini kaybedebilir;
 • boyutu. Balkon geniş, ferahsa, güneş ışığının daireye girmesini engellemediğinden emin olmanız gerekir. Alan küçükse, bitmiş model satın alamayacak;
 • konfigürasyon - menteşeli kapılı veya kaymalı modeller.Popüler köşe modelleri - kompakt, ferah.

Yerleşik mobilyaların dönüştürülmesi ve taşınması zor

Yerleşik mobilyaların dönüştürülmesi ve taşınması zor

Balkonda kurulabilecek hazır model çeşitliliğine rağmen, müşterinin ihtiyaç duyduğu boyutta yapılmış tasarımları seçmek daha iyidir. Balkonun büyüklüğü için yaratılmışlardır, istenilen sayıda raf ve genişliğine sahip çekmecelere sahiptirler. Bu nedenle, siparişi vermek için hazırlanmaktan daha iyidir.

menüye dön ↑

Neyden yapılmış

Dolaplar farklı malzemelerden imal edilmiştir. Ancak, hepsi bir balkon için uygun değildir, çünkü sıcaklık ve nemde ani değişiklikler olabilir. Bir malzeme seçerken bu dikkate alınmalıdır. Ne yapılır:

doğal ağaç. Bu doğal malzemenin avantajları vardır. Ancak, ahşabın kaliteli işlem görmesi şartıyla neme karşı dayanıklıdır. Dayanıklı, güvenilir. Ancak bir dezavantajı var - odun üretimi için yüksek fiyat, nadiren kullanılır.

Lamine sunta. Bu malzeme çok olumlu özellikleri ve özellikleri:

 • ürünün yüksek mukavemeti - yüzeye zarar vermek zordur;
 • ısıyı korur - sunta modellerinde kışın muhafaza edilebilir;
 • uzun servis ömrü - malzeme neme maruz kalmaz;
 • ondan herhangi bir seçenek yapabilirsiniz. Delmek, kesmek kolaydır.

Balkona uyacak şekilde düzenlendi

Balkona uyacak şekilde düzenlendi

Metal plastik - evrensel seçenek. Bunlar, yüksek güç ve güvenilirlik ile karakterize edilir. Sırsız balkonlara bile monte edilebilirler. Malzeme güneş ışığına, sıcağa, dona ve neme tepki göstermez.

Doğal astar - bu malzeme tüm nem direnci göstergeleri için en iyisidir. Oluştururken taban malzemesi olarak kullanım için uygundur.

Küçük, hafif raf

Küçük, hafif raf

Çalışma odasına ve bu odanın özelliklerine bağlı olarak malzeme seçilir.

Lamine suntalarda: nem direnci, çatlamaz, çatlamaz, nemden kabarmaz.

Bu özellikler, malzemeyi balkonda dolabın yapımında kullanmak için uygundur.

menüye dön ↑

Dolap Kapıları

Bir model seçmeye karar vermeden önce, keşif türünü düşünmeniz gerekir kapılar. Bölgeye bağlı olarak, farklı kanat tipleri uygun olacak veya olmayacak. Mobilya üreticileri bunları bu tür kapılarla donatıyor:

Coupe kapılar - en popüler seçenek

Coupe kapılar - en popüler seçenek

 • salıncak - Klasik versiyon. Menteşeli kapılı ankastre ürünler birçok fotoğrafta görülebilir. Böyle bir model yapmak kolay olacak, ama küçük bir alana sığdırmak zor. Gerçekten, böyle bir sistem için kapıları açmak için ek alan gerektirecektir;
 • mızıka kapısı - bu mekanizma, açıldığında bir içine katlanan aynı genişlikte birkaç panjurun kullanımına dayanır. Böyle bir sistemi açmak çok az yer kaplar, ancak maliyeti yüksektir;
 • bölme kapıları - en popüler seçenek. Böyle bir sistem yerden tasarruf sağlar, güvenilir ve kurulumu kolaydır.

Şifonyer hem renklere hem de aletlere uyacaktır.

Şifonyer hem renklere hem de aletlere uyacaktır.

Bir sundurma için bir model seçerken tüm bu hususların dikkate alınması gerekir.

menüye dön ↑

Balkonun büyüklüğü ve şeklini dikkate alarak yerleştirme kuralları

Ankastre gardırobun montajı için en iyi yer, giriş kapısının yanında, yani balkona açılan pencerenin karşı tarafında olmasıdır. Eğer burası dolu ise diğer seçenekleri düşünebilirsiniz:

 • eğer açı serbestse oda penceresinin yanında - tasarım standart olmayan bir şekle sahip olacaktır, çünkü bu açı daima küçüktür. Pencerenin altına bir parça yerleştirebilirsiniz - bir çeşit niş olacaktır. Ve küçük bir genişliğe sahip olan parçanın geri kalanı, duvarın altına yerleştirilebilir;
 • açılı köşeli balkonlar için - en iyi seçenek. Doğrudan köşeye monte edilebilir. Ayrıca, tüm balkon açıklığı camla kaplıysa bu uygundur;

Balkonda küçük bir kütüphane

Balkonda küçük bir kütüphane

 • Balkonda derin bir niş varsa, en büyük ve en geniş gardırop elde edilir. Her zamanki ön tasarımı ya da büyük bir köşeyi kurabilirsiniz.

menüye dön ↑

Dolap çeşitleri

Daha sonra, balkonda en sık kullanılan çeşitli seçenekleri göz önünde bulunduruyoruz. Tasarımların tüm nüansları ve özellikleri.

menüye dön ↑

gömme

Müşterinin ihtiyaç duyduğu ölçülerde ankastre modeller yapılmaktadır. Bu, ayrılan alanı etkin bir şekilde kullanmanıza izin verir. Bu model tam yüksekliğe yapılır ve şunları içerir:

 • Balkon inşaat araçları, malzemeler de dahil olmak üzere çeşitli şeyleri saklamak için kullanılabilir, bu nedenle rafların yüksekliği, genişliği ayarlanabildiği zaman uygundur;
 • çekmeceler - rahat, pratik. Çeşitli küçük şeyler ekleyebilirler;
 • Elektrikli süpürgeyi saklamak için yükseklikleri olan ofisler kullanılabilir. Standart modeller bu gibi bölümlerden yoksundur;
 • cephe Kabin, farklı dekoratif ekler, herhangi bir renkte olabilir.

Kitap tasarımı

Kitap tasarımı

Seri üretim dolapları, herkes için uygun olmayan aynı içeriğe sahiptir. Müşterinin ihtiyaç duyduğu ölçülere uyacak şekilde tasarlanan tasarım, gerekli işlevsellik ile sağlanır.

Kurulu
Yerleşik seçenek, en sık, balkonun kenarlarından birine kurulur. Kullanım kolaylığı için alt kısımda monte edilmiş sürgü sistemi. Ve üstte salıncak kullanılabilir.

Bu, açılmasının rahat olması için yapılır ve balkonda bir ofis veya çekmece varsa, örneğin bir sandalye gibi yanına bazı elemanlar yerleştirilebilir. keten için ve benzeri.

Rafları kolayca takabilirsiniz

Rafları kolayca takabilirsiniz

Gömme dolapların müşterinin istediği ölçülerde ürettiği başka bir özelliği daha var - düzensiz şekiller yapabilirsiniz. Bazen balkona kurma kararı, revizyon yapıldıktan sonra gelir - ana duvardan birkaç santimetre çıkıntı yapan güzel, büyük bir pencere pervazına yapıldı.

İki çıkış vardır - balkonda yerleşik bir model satın almak, ancak aynı zamanda, duvar ile dolabın yan duvarı arasında boş alan olacak veya aynı mesafede belirli bir yerde hareket edecek böyle bir yapı sipariş etmek. Orada küçük eşyalar için küçük çekmeceler yapabilirsiniz veya raflar için renkleri. Bu boşluğu doldurma çeşitleri çok olabilir.
Yerleşik seçenek

Yerleşik seçenek

menüye dön ↑

açısal

Köşe birkaç avantajı vardır. Önemli olan, mekanın rasyonel kullanımıdır. Köşe modeli pratiktir, kurulumu kolaydır. Farklı bir şekle, genişliğe ve uzunluğa sahip olabilir:

Açı simetrik ise ve balkon alanı izin veriyorsa, üçgen veya beş duvarlı bir tasarım satın alabilirsiniz. Yerden tasarruf edenler için, L şeklindeki yamuk modellere dikkat etmek daha iyidir.

Bu dolabın ekipmanı farklı olabilir. Örneğin, en uzak köşede ütü masası ve elektrikli süpürge mükemmel bir şekilde sığacak. Yan raflarda, mutfak balkonuna veya aletlere monte edilmişse, koruma altına alabilirsiniz.

Birkaç çekmecenin imalatını sipariş edebilirsiniz. Bu modellerde bir veya birkaç kapı olabilir. Boyutunda küçük bir değişiklik varsa, o zaman bir menteşeli kapı ile donatılmış olacaktır. Büyük bir dolap ise, sallanan, kayar sistem arasında bir seçim vardır. Cephe bu odanın genel iç kısmı ile seçilebilir.

menüye dön ↑

Astardan

Astar pratik, güvenilir bir malzemedir. Yüksek kaliteli işleme sırasında çürümeye veya diğer hasarlara maruz değildir. Astardan çıkan bu modeller şık ve güzel görünüyor. İğne yapraklı ağaçların astarını gösterir: ladin veya çam.

Çamın astarı amber rengindedir, çevre dostudur, kokusu vardır. Böyle bir gardırop herhangi bir iç mekana uyumlu bir şekilde bakacaktır. Cephe çeşitli seçeneklerle dekore edilebilir:

Astar pratik, güvenilir bir malzemedir.

Astar pratik, güvenilir bir malzemedir.

 • kenarları çiz - güzel bir kirişin çerçevesini al ve duvar panelini açılı olarak yerleştir;
 • ahşap çeşitli tonlarda, renklerde veya vernikli boyayla boyanabilir, bu sayede istenen herhangi bir renk elde edilebilir;
 • Bu malzemeden daha sıcak yapılır;
 • Güzel, güvenilir çıkıyor.

Bununla birlikte, bu malzeme kabinin yapımı için nadiren kullanılır, çünkü pahalıdır. Ek olarak, rengi seçmeniz gerekir, işlem kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde, duvar paneli hızlı bir şekilde bozulacaktır.

menüye dön ↑

Nasıl yapılır? Önemli noktalar

Bir gardırop loggia monte etmeyi planlarken, kurulum ve kurulum hakkında her şeyi incelemeniz gerekir. İşte uzmanlardan bazı öneriler:

Çok sayıda şeyi saklamak için

Çok sayıda şeyi saklamak için

 • duvarların düzgünlüğünü kontrol etmeniz gerekir. Önemli damlalar bu süreci önemli ölçüde karmaşıklaştırabilir. Bu nedenle, eğer kat veya duvarlar düz değil, onları şapla hizalamanız gerekir veya alçı;
 • İşe başlamadan önce, her şeyin hesaplanacağı kesin bir çizim yapmalısınız: genişlik, rafların yüksekliği, sayıları, kayan yapıların varlığı ve diğer elemanlar. Ürünün yüksekliğini, uzunluğunu, genişliğini doğru bir şekilde hesaplamak gerekir;
 • Rafların çıkarılabilir hale getirilmesi önerilir. Böylece, gerekirse, boyutsal şeyleri depolayacak bir yer düzenlemek mümkün olacak;
 • Birkaç kısaltılmış raf yapabilir, böylece kapıya uzun nesneler (örneğin oltalar) asmak mümkün olur;
 • Bu dolapta mevsimsel olmayan şeyler olması planlanıyorsa, biri dış giyim, diğeri raflı olacak şekilde iki yarıya ayrılmalıdır;
 • Konserve sebzeler ve meyveler içinde saklanırsa, rafların teneke kutuların yüksekliğine göre yapılması gerekir.

Yani, bir çizim oluştururken, tüm bu detayların ve nüansların düşünülmesi ve kabine planına aktarılması gerekir. Ayrıca yapı imalatında kullanılabilecek malzemelerin özelliklerini de keşfetmeniz gerekir.

menüye dön ↑

Tasarımı bir araya getiriyoruz

Dolapları yalıtımlı ancak ısıtılmamış loggia üzerine monte ediyoruz. Açıklığın genişliği çok büyükse, iki bölüm yapabilirsiniz: biri geniş ve iki açılır kapı, diğeri bir kapı ile küçüktür. Aksi takdirde, eğer büyük kapılar yaparsanız, menteşelerin ağırlıklarına dayanamayacaklarından dolayı zamanla sarkarlar. Balkonun genişliği küçükse, tasarımı iki kapılı olarak monte edebilirsiniz.

Duvarı dış duvara yakın kapatmak mümkün değildir - soğuktur. Zaman içinde küçük bir boşluk bırakmazsanız, çiy noktası oluşabilir. Yani, duvar sislenecek ve sonunda küflenecektir. Teknolojik bir boşluk için bir buçuk santimetre yeterli.
Provence tarzında

Provence tarzında

Arka duvar balkonun duvarına temas etmemelidir, sadece bir taraf yapı paneline sıkıca oturabilir. Bu odayı sınırlayan taraf.

Tavan ile tavan arasında 1,5 cm boşluk bırakmanız gerekiyor. Hava havalandırma için. Büyük bir dolap taktığınızda, tahta ile gizleyebilirsiniz.

menüye dön ↑

Hesaplamaları özetle

Bu, bir kalem, bir yaprak kağıt ve bir şerit metre gerektirecektir. Üç ana parametrenin tanımlanması gerekir:

 • genişliği;
 • derinlik;
 • yükseklik.

Aynı zamanda, 1.5 santimetrelik bir kabinin zaten bir açıklığa ve daha azına sahip olacağı gerçeğinin dikkate alınması gerekir.

Tüm okumalardan sonra ve kağıda çizim yapmalısınız. Yapının boyutuna uymalıdır, yani bir ölçek yapmalısınız. Örneğin, 1: 100. Yani, kabinin yüksekliği 2,5 metre ise, çizimde 25 cm gibi görünecektir.

Arka duvar balkonun duvarına temas etmemelidir

Arka duvar balkonun duvarına temas etmemelidir

Çizim tüm rafları, çekmeceleri ve diğer mekanizmaları içermelidir. Kabine çizim üzerine yerleştirildikten sonra, malzeme hakkında düşünmeniz gerekir.Mağazada bütün brandalarla birlikte satın alınabilir veya istediğiniz ebatlarda satın alabilirsiniz.

Kurulu
Profesyonel değilseniz, bu işi ustalara emanet etmek daha iyidir. Boyutları yanlış olmayacak ve kesin boşluklar oluşturacaklar.

Bir balkon veya sundurma üzerinde bir gardırop birkaç seçenek kullanılarak monte edilebilir:

 • vidalar üzerinde;
 • köşeleri;
 • mobilya dübelinin yardımıyla;
 • vidalar.

Mobilya vidalarını ve dübellerini kullanmanın en kolay yolu.

İhtiyacınız olan yapıyı birleştirmek için:

 • tornavida;
 • kendinden diş açan vidalar;
 • mobilya anahtarı;
 • PVA veya mobilya tutkalı;
 • seviye;
 • çekiç;
 • aksesuarlar - kulplar, tenteler.

Küçük, şirin ofis

Küçük, şirin ofis

menüye dön ↑

Montaj inşaat

Eğer mobilya milleri yardımı ile bir mafsal sistemi kurulacaksa, yerlerin tutkalla iyice bulaşması gerekir. İlk olarak, pervaz alt parçanın oluklarına yerleştirilir ve daha sonra yan duvarlar üzerine monte edilir. Bir yandan, böyle bir montaj sistemi kurulumu basitleştirir, ancak diğer yandan güvenilmez hale getirir. Yapı, nem ve sıcaklık dalgalanmalarının gözlemlendiği bir odaya monte edildiğinden tutkal özelliklerini kaybedebilir.a. Bu nedenle, köşelerden ve vidalardan toplanmak daha iyidir.

Hazırlanan katta, kabinin alt kısmı monte edilir, daha sonra köşeler ve kendinden diş açan vidalar yardımıyla yan duvarlara sabitlenir. Sonra ayarlamak tavan. Küçük vidalar ve bir tornavida ile arka duvarda bir kontrplak yapışması gerekir. Çerçeveyi monte ettikten sonra, yerine yerleştirmeniz ve düzgünlüğün seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Ön öne doğru eğilirse, kabin kapıları kendiliğinden açılabilir.

Kadın köşe

Kadın köşe

Çerçeveyi monte ettikten sonra, iç parçaları monte etmeye başlamanız gerekir:

 • kendiliğinden açılan vidalar sayesinde, kıyafetler için çubuk sabitlenir;
 • kapıları ayarlayın. Armatürlerin kapıların düzgün olup olmadığını kontrol etmesi gerekir, eğer bir şeyler ters giderse, derhal kurulması daha iyidir;
 • sonra raflar için tutucular deliklere yerleştirilir ve sonra raflar kendileri.

Havalandırma için bırakılan üst boşluk dekoratif bir şerit ile kaplanabilir. Ana parçalarıyla aynı malzemeden kesilir. Malzemenin ısıya, dona ve neme karşı direncini artıran emprenye yöntemiyle tedavi etmek daha iyidir. Böylece tasarım korunacak.

Balkon için gardırop monte edilmiş ve monte edilmiş!

Kolay kendin yap

Kolay kendin yap

Balkonda gardırop

Bir tasarım seçimi

9 Toplam puan
Balkonu daha konforlu hale getirmek

Kabini balkona monte etmek için, yerini seçmeniz gerekir, kurulacak malzeme, hesaplamaları yapmalısınız. Daha önce böyle bir görevle karşılaşmadıysanız, yanlış hesaplamalar için programları kullanmak daha iyidir. Sonuçta, yapının dayanıklılığı malzemelerin kalitesine ve tüm ölçümlerin doğruluğuna, hesaplamalara bağlıdır. Ayrıca, kendi gücünüze güvenmeyin ve daha önce pratik yapmadıysanız, kendi elinizle bir dolap yapmaya çalışın. Master'ın işini tecrübe ile yapmak daha iyidir, daha sonra balkonun depolanması ve dekorasyonu konusu olacak işlevsel ve güvenilir bir kabine sahip olursunuz. Bilgileri inceledikten sonra, yorumlarınızı yorumlardaki tartışmalara bırakınız. Diğer okuyucular için faydalı olacaktır. Fikriniz bizim için çok önemlidir. Katılımınız için teşekkürler. Her inceleme ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bilginin alaka düzeyi
8
Uygulamanın kullanılabilirliği
8.5
Konu açıklaması
7.5
Bilginin güvenilirliği
9
şekerleme
 • Ek depolama alanı mevcut olacak.
 • Balkon, ılık mevsimde rahatlamak ve depolamak için kullanılabilecek başka bir oda olacaktır.
 • İstenilen yükseklik, genişlikte rafların ve askıların monte edildiği bir dolap yapılabilir
eksileri
 • Bu odalar çok küçüktür ve yapının montajı onları önemli ölçüde mahrum bırakabilir.
 • Kurulum sahası kaliteli malzemelerin kullanılmasını gerektirir, ancak pahalıdır.
 • Balkon boyutları, ihtiyacınız olan her şeyi barındıracak istenen kabin ölçüsünün kurulmasına izin vermeyebilir.
Yorumunuzu ekleyin

Memnun olacağız ve fikriniz

Cevap bırak

Genel değerlendirmeniz

tr2.decorexpro.com - Günlük Tasarım, Mimarlık, İç Tasarım Dergisi

Odaların

Avlu ve bahçe

dizayn